Hemoroid Tedavi Merkezi

Bireylerde makat kanaması problemi ve makattan kanama sebeplerine bağlı nedenler nelerdir makat kanamasında yapılması gerekenler ve alınabilecek önlemler hakkında Op. Dr Atilla Kaya bilgilendiriyor.

Makattan Kanama Olması

Makattan kananama olduğunda genellikle hastanın aklına ilk hemoroid gelir ancak durum bu kadar basit değildir ve çok hastalık kanama sebebi olabilmektedir.

Makata 10 cm mesafede olan kanamalar taze kan şeklinde olur ve hasta “damla damla geliyorbazende fışkırıyor” şeklinde tanımlar,10 cm den daha yukarı barsak kısımlarından olan kanama vişne çürüğü-zift arası renkte olur.Bu renk değişkliği kanamanın makata olan mesafesine göre değişir.

Makattan Kan Gelmesi Nedeni

Hemoroid (basur) ;en sık rastlanan sebeptir makatta taze kan olması bunu düşündürür.Çok değişik miktarlarda olabilir hemoroid tedavisiyle düzelir.Kanayınca rahatlarım diyerek kanatmak çok yanlış bir yaklaşımdır

Makat çatlağı (anal fissür) ;Sık görülen sebeplerdendir ama ciddi kanama olmaz,ağrı daha ön plandadır.

Anal ragad ;küçük çatlaklardır ama önemsizdir

Makat ve barsak kanseri;değişik düzeyde kanama yapabilir,teşhisaletle bakılarak biopsi alınır ve bu şekilde konur.Ne yazıkki kanamalar hemoroidden denilerek rasgele ilaçlar kullnılarak kanserin tedavisi geçciktirilebilmektedir.

Kolitis ülseroza;en seyrek sebelerdendir ama ciddi kanamalara sebep olabilir.Barsak iç yüzeyinde sıyılma şeklinde hasar ve buna bağlı kan kaybı olur.

 Anus ve barsak poliplari;seyrek sebeplerdendir,barsaktaki et beni benzeri çıkıntılardan kanama olabilir.Zaman içinde kanserleşme potansiyeli olanlar olduğu için tedavi edilmesi ve tedavi sonrasında yakından takip gerektirir.

diigo Makattan Kanamastumbleupon Makattan Kanamadelicious Makattan Kanamablogger Makattan Kanamalivejournal Makattan Kanamatumblr Makattan Kanamareddit Makattan Kanamafriendfeed Makattan Kanamashare 16 16 Makattan Kanama
Hemoroid Tedavi Kliniği
 1. bozkurt

  Hocam simdi gördüm ve de çok korkuyorum utaniyorumda ama söylemekte istiyorum çünkü korkmak veya korkmamak için :-). Camasiriminda arka bi bölümünde kan vardi daha önce hic olmamisti

 2. bozkurt

  Merhabalar kolay gelsin afedersiniz ama :-). Ben büyük tuvalete ciktigimda diskida hafif bi aci batma gibi bi şey oluyor ve de peceteyle sildigimde nerdeyse hepsi kan oluyor genelde de diskimi zor yapıyorum az ve de. sizce ne olabilir doktora goruneyim mi ???
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür olabilir,anoskopla muayene gerekir.

 3. Çorlu

  Merhaba hocam ben tiroidlerim çalışmadığı için 3 aydır ilaç kullanıyorum bı haftadır da faranjıt oldum demir eksikliği içinde iğne kullanıyorum dunden beri her wc ye gıtmemde bı ıkı damla makkattan kan gelıo cok acıo,yanıo oturamıyorum bıle sizce nolabılır?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür olabilir,muayene ile kesinleşir.

 4. delidumrul

  merhaba hocam bende son 1 yıldır basur oluştu makatın dışında 4 meme halinde pek fazla agrı yapmıyor kimi zaman iniyor kimi zaman patma derecesini geliyordu bu son 4 gündür ishal olmuştum ishal geçmeye başladıgında tuvaletimi yapacagım zaman önce hafif bir agrı ile dışkı ile birlikte damla damla kan geliyor ama sadece tuvalete cıktıgım zaman ne yapabilirim yada neden dolayıdır cevaplarsanız sevinirim hocam
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  kanama varsa öncelikle onun sebebi araştırılmalı aynı anda hemoroid içinde gerekeni yapabiliriz.

 5. suleyha bozkurt

  Hacam kabız olmadan da kanama oluyor.Şişiyor ama acı biber baharat yediğimde şişiyor galiba.Aci biberde bilerek yiyorum acı biber,sivri biber yakıyor mikrobu kırar diye düşünüyorum ped kullanıyorum.sSizce doğrumudur.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz hemoroide benziyor,yaptıklarınızın bir anlamı yok anoskopla muayene edilip kesin tanı konur,ona göre tedavi düzenlenebilir.

 6. baris koc

  Selamin aleykum hocam.3 gün önce bagsur başlangıcı oldu diye tahmin ediyorum çok sık geliyor başıma bu sabah uyandığımda wc ye gittim küçük abdestimi yaptım lakin kalktığımda kan gördüm.sonradan o bölgeyi twmizledim yinede anormal mıdır normal misimdiden teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kanama tam nerde anlayamadım ama muayenee olmanızda fayda var.

 7. demir

  Hocam büyük abdest oldu kanma ama ikinci üçüncü de olmadı kanama falan 0ciddi birsey mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makattan kanama çok önemsiz olabileceği gibi bazen ciddi bir hastalığın belirtisi olabiliyor,tekrarlarsa tetkik etmekte fayda var.

 8. Ömerr

  merhaba hocam bende pek sık görülmesede makatta kanama oluyor bugun spor yaptım mekik çekerken popom sızladı ve yatarkende bazen sızlıyor uyurken sabah kalktığımda makat bölgemden kan aktığını gördüm yardımcı olursanız sevinirim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskop la muayene olmalısın.

 9. fgnkskn

  Hocam merhaba,
  Esimin annesinin makatindan her vcye gittiginde asiri derecede kan geliyor.(daha once beyin felci gecirmisti.tansiyon,hemoraid,eklem romatizmasi… rahatsizliklari var.tek basina yuruyemiyor).en son kanamadan sonra bayildi ve kan degeri 5 e dustu.su anda devlet hastahanesinde tedavi gormekte..pek ilgilenilmiyor..bunun tedavisi var mi ?
  Tesekkurler
  Fgn
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Kolonoskopiyle kanama yeri saptanmalı.

 10. 3004

  hocam benim makatta kabızlıkta parlak renkte kan geliyor. tam anüse yakın bir sızı oluyor. buda parlak renkte kanamaya neden oluyor bazen ağrıyor ne olabilr acaba???
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür olabilir,muayene etmek lazım.

Uzmanımıza Soru Sor

tikus