Hemoroid Tedavi Merkezi

Bireylerde makat kanaması problemi ve makattan kanama sebeplerine bağlı nedenler nelerdir makat kanamasında yapılması gerekenler ve alınabilecek önlemler hakkında Op. Dr Atilla Kaya bilgilendiriyor.

Makattan Kanama Olması

Makattan kananama olduğunda genellikle hastanın aklına ilk hemoroid gelir ancak durum bu kadar basit değildir ve çok hastalık kanama sebebi olabilmektedir.

Makata 10 cm mesafede olan kanamalar taze kan şeklinde olur ve hasta “damla damla geliyorbazende fışkırıyor” şeklinde tanımlar,10 cm den daha yukarı barsak kısımlarından olan kanama vişne çürüğü-zift arası renkte olur.Bu renk değişkliği kanamanın makata olan mesafesine göre değişir.

Makattan Kan Gelmesi Nedeni

Hemoroid (basur) ;en sık rastlanan sebeptir makatta taze kan olması bunu düşündürür.Çok değişik miktarlarda olabilir hemoroid tedavisiyle düzelir.Kanayınca rahatlarım diyerek kanatmak çok yanlış bir yaklaşımdır

Makat çatlağı (anal fissür) ;Sık görülen sebeplerdendir ama ciddi kanama olmaz,ağrı daha ön plandadır.

Anal ragad ;küçük çatlaklardır ama önemsizdir

Makat ve barsak kanseri;değişik düzeyde kanama yapabilir,teşhisaletle bakılarak biopsi alınır ve bu şekilde konur.Ne yazıkki kanamalar hemoroidden denilerek rasgele ilaçlar kullnılarak kanserin tedavisi geçciktirilebilmektedir.

Kolitis ülseroza;en seyrek sebelerdendir ama ciddi kanamalara sebep olabilir.Barsak iç yüzeyinde sıyılma şeklinde hasar ve buna bağlı kan kaybı olur.

 Anus ve barsak poliplari;seyrek sebeplerdendir,barsaktaki et beni benzeri çıkıntılardan kanama olabilir.Zaman içinde kanserleşme potansiyeli olanlar olduğu için tedavi edilmesi ve tedavi sonrasında yakından takip gerektirir.

diigo Makattan Kanamastumbleupon Makattan Kanamadelicious Makattan Kanamablogger Makattan Kanamalivejournal Makattan Kanamatumblr Makattan Kanamareddit Makattan Kanamafriendfeed Makattan Kanamashare 16 16 Makattan Kanama
Hemoroid Tedavi Kliniği

393 Hemoroid Soru ve Cevaplar “Makattan Kanama”

 1. ufuk Diyorki:

  Merhaba hocam 21 yasindayim bundan 1 ay önce tuvalete gittiğimde bayağı zorlandim ve kan geldi çok onemsemedim aradan 2 hafta geçti ve bu sefer daha çok kan geldo krem kullanmaya başladım ve yine 2 hafta sonra yine kanama oldu bu normal mi sizce ne yapmaliyim
  Opr.Dr.AliRıza ŞahapBarlas
  Hemoroidinizkanıyor sabahları2 tab daflon alın.

 2. mahmut Diyorki:

  hocam 3-4 gün önce dışkımı yaparken çok zorlandım sonra ki iki gün makatım ağrıdı dün ise makatımdan tuvaletim mi yaptıktan sonra kan geldi ama dışkımda yoktu dışkı bittikten sonra iki üç damla açık renkte kan geldi bugün yine aynı şey oldu sizce bunun sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Makatdaki ağrı çatlaktan kanama genellikle hemoroiddendir.

 3. egmn4343 Diyorki:

  hocam merhaba.. dün gece sabaha karşı tuvalete girdiğimde küçük abdestimi yaparken makattan damla damla kan gelmeye başladı ve makatın orda ufak bir bez parçası var.kanı temizlerkende ufak bir et parçası geldi o nedir acaba? ve kanamam şuanda az bi şekilde devam ediyor ne zaman veya nasıl geçer ?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Hemoroidiniz var daflon tab kullanın.

 4. zeki Diyorki:

  hocam tuvalete cikamiyorum cok agrim oluyor kanamam arada oluyo diskim yaraya degince co yaniyor bobrek hastasiyim kullandigim ilaclardan mi oldu acaba nasil gecer ve sorunum nedir yardimci olursaniz sevinirim
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Makat çatlağınız var botox tedavisi ile kurtulursunuz.

 5. Özgür Diyorki:

  Merhabalar hocam 21 yaşındayım yaklaşık 5-6 gün önce lavaboya girdiğimde büyük abdestin ardından çok fazla damla şeklinde açık renkte kanama oldu fakat ne bir karın ağrısı var ne kabızlık şuan her girdiğimde bu kanama ile karşılaşıyorum sizce nedeni nedir?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Hemoroid kanaması.

 6. Berk Diyorki:

  Ramazanın sonlara üftarımı yaptım tuvalete gittiğim abdestimi yaparken biraz zorlayarak ıkındım sonra peçeteyle sildiğimde kan vardı bi kaç kere daha sildim sonra sildiğimde kan yoktu ağrı falanda hissetmiyorum ne yapmalıyım hocam?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Genel cerrahide muayene olun.

 7. 2137 Diyorki:

  Meraba benim sorunum uzun zamandır var önce kabız oldum sonra dışkıyla birlikte kanamam oldu daha sonra ara ara dıskı sonrası sislik bi süre sonra kendiliginden gitti sislik simdi günlük tuvalete gidiyorum ama yine kanamalı sonrasında canım cok yaniyo ne yapcam ve bende dogum sonrası oldu
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Basur ve çatlağınız var,muayene sonucuna göre müdahale edilir.

 8. ebru Diyorki:

  22 yaşındayım. sağ dış basır memem zorlu dışkılamanım ardında birden şişti. hafif ağrılarım oldu. sonra 39 kadar ateşim çıktı. ara ara açık renk kanamam oluyor. kaşıntı hissetmiyorum sadece hareket ederken birqz ağrıyor. ateş düşürücünün etkisi geçince ateşim 37.5 civarı yükliyor. dün 2 kez 39 a kadar çıktı. ateşimin çıkması ciddi bi durumun terikleyicisi olabilir mi?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Ateş yükseliyorsa apse olabilir genel cerrahiye muayene olun.

 9. mnrz Diyorki:

  Merhaba Hocam, ishal sikayetim vardi üç dört gün sürdü bununla beraber midemde ve karnında şiddetli ağrı vardi yemek yiyemedim mideme bir lokma gitse ağrı daha cok siddetlendi.ayrıca makatta minik damla şeklinde kanama oldu dış taraftaydı sanırım kanama.daha öncede bu şekilde kanama olmuştu ama bu şekilde olmadı..aradan bir hafta geçti suanda bu şikayetlerin yok ama bir haftada zayifladim.sizce bunlar neden olabilir.cevabiniz icin teşekkür ederim simdiden.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Gastroenterologa muayene olun.

 10. ahmet Diyorki:

  merhaba hocam ben 19 yaşındayım. Benim sıkıntım dışkılama esnasında çok acıması. Dışarı doğru şişmeler var makat bölgesinde. İnternetten araştırmama göre dış basur. ama oturduğumda kalktığımda herhangi bir ağrı yok. Sadece dışkılamada sorun çekiyorum ne yapabilirim şimdiden teşekkürler…
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Basur genellikle kanama yapar ağrı çoğunlukla çatlaktan olur bence sizde ikiside var.

Uzmanımıza Soru Sor

kuda

Hemoroid Kategorisi: Hemoroid Bilgilendirme