Hemoroid Tedavi Merkezi

Bireylerde makat kanaması problemi ve makattan kanama sebeplerine bağlı nedenler nelerdir makat kanamasında yapılması gerekenler ve alınabilecek önlemler hakkında Op. Dr Atilla Kaya bilgilendiriyor.

Makattan Kanama Olması

Makattan kananama olduğunda genellikle hastanın aklına ilk hemoroid gelir ancak durum bu kadar basit değildir ve çok hastalık kanama sebebi olabilmektedir.

Makata 10 cm mesafede olan kanamalar taze kan şeklinde olur ve hasta “damla damla geliyorbazende fışkırıyor” şeklinde tanımlar,10 cm den daha yukarı barsak kısımlarından olan kanama vişne çürüğü-zift arası renkte olur.Bu renk değişkliği kanamanın makata olan mesafesine göre değişir.

Makattan Kan Gelmesi Nedeni

Hemoroid (basur) ;en sık rastlanan sebeptir makatta taze kan olması bunu düşündürür.Çok değişik miktarlarda olabilir hemoroid tedavisiyle düzelir.Kanayınca rahatlarım diyerek kanatmak çok yanlış bir yaklaşımdır

Makat çatlağı (anal fissür) ;Sık görülen sebeplerdendir ama ciddi kanama olmaz,ağrı daha ön plandadır.

Anal ragad ;küçük çatlaklardır ama önemsizdir

Makat ve barsak kanseri;değişik düzeyde kanama yapabilir,teşhisaletle bakılarak biopsi alınır ve bu şekilde konur.Ne yazıkki kanamalar hemoroidden denilerek rasgele ilaçlar kullnılarak kanserin tedavisi geçciktirilebilmektedir.

Kolitis ülseroza;en seyrek sebelerdendir ama ciddi kanamalara sebep olabilir.Barsak iç yüzeyinde sıyılma şeklinde hasar ve buna bağlı kan kaybı olur.

 Anus ve barsak poliplari;seyrek sebeplerdendir,barsaktaki et beni benzeri çıkıntılardan kanama olabilir.Zaman içinde kanserleşme potansiyeli olanlar olduğu için tedavi edilmesi ve tedavi sonrasında yakından takip gerektirir.

diigo Makattan Kanamastumbleupon Makattan Kanamadelicious Makattan Kanamablogger Makattan Kanamalivejournal Makattan Kanamatumblr Makattan Kanamareddit Makattan Kanamafriendfeed Makattan Kanamashare 16 16 Makattan Kanama
Hemoroid Tedavi Kliniği

386 Hemoroid Soru ve Cevaplar “Makattan Kanama”

 1. ebru Diyorki:

  22 yaşındayım. sağ dış basır memem zorlu dışkılamanım ardında birden şişti. hafif ağrılarım oldu. sonra 39 kadar ateşim çıktı. ara ara açık renk kanamam oluyor. kaşıntı hissetmiyorum sadece hareket ederken birqz ağrıyor. ateş düşürücünün etkisi geçince ateşim 37.5 civarı yükliyor. dün 2 kez 39 a kadar çıktı. ateşimin çıkması ciddi bi durumun terikleyicisi olabilir mi?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Ateş yükseliyorsa apse olabilir genel cerrahiye muayene olun.

 2. mnrz Diyorki:

  Merhaba Hocam, ishal sikayetim vardi üç dört gün sürdü bununla beraber midemde ve karnında şiddetli ağrı vardi yemek yiyemedim mideme bir lokma gitse ağrı daha cok siddetlendi.ayrıca makatta minik damla şeklinde kanama oldu dış taraftaydı sanırım kanama.daha öncede bu şekilde kanama olmuştu ama bu şekilde olmadı..aradan bir hafta geçti suanda bu şikayetlerin yok ama bir haftada zayifladim.sizce bunlar neden olabilir.cevabiniz icin teşekkür ederim simdiden.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Gastroenterologa muayene olun.

 3. ahmet Diyorki:

  merhaba hocam ben 19 yaşındayım. Benim sıkıntım dışkılama esnasında çok acıması. Dışarı doğru şişmeler var makat bölgesinde. İnternetten araştırmama göre dış basur. ama oturduğumda kalktığımda herhangi bir ağrı yok. Sadece dışkılamada sorun çekiyorum ne yapabilirim şimdiden teşekkürler…
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Basur genellikle kanama yapar ağrı çoğunlukla çatlaktan olur bence sizde ikiside var.

 4. Ercan Diyorki:

  Merhaba benim basurum var Dr gittiğimde ikinci aşamada oldugum söylendi 12saat içerisinde 3kez kanamam oldu dışkıya birlikte kendimi halsiz hissediyorum ne yapmam gerekli deniz suyu bu durumu tetiklerim?tesekkür ederim.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Basurdan kısa zamanda kan değerini değiştirici kanama olmaz daflon tab kullanın.

 5. may Diyorki:

  Hemoroid oldum patladı ve kanamam oluyor ne yapmam gerekir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  temiz tutun kendiliğinden düzelir

 6. kazim Diyorki:

  Hocam 2gundur makatdan kan geliyor acik rengkte hemorid var ondan olabilir mi biraz fazla geliyor yardimci olursa iz sevinirim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  hemoroidden olabilir ama daha ciddi bir sorun da olabilir anoskop muayenesi gerekir

 7. eng 8368 Diyorki:

  Ramazan başladığından beri aşırı gazım var gazla birlikte 3-4 gündür yemek yer yemez tuvalate çıkıyorum ve makattan taze kan gelmeye başladı dış basurum var ama kan içeriden geliyo iç basur olabilirmi idrarımı klozete oturarak yaparkende popomdan bi kaç damla kan geliyo basur kremi kullandım 1 gün kanama olmadı dışkılamayla tekrar kanama başladı tuvalette çok oturuyorum ıkınıyorum aydınlatırsanız sevinirim.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Pideden uzak durun,daflon tab sabahları2tane için.

 8. umt Diyorki:

  Hocam merhaba 3 ay önce büyük abdestini yaparken kan gelmişti gittim doktora çok az hemoroid var dedi. Ogunden beri kan gelmedi ama bugün gittiğimde tekrar kan geldi.hocam bide sanki anus bi köşesi şişmiş ne yapmalıyım .saolun hocam
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Daflon tab sabahları 2tane kullanın.

 9. salih Diyorki:

  hocam merhaba adım salih 17 yaşındayım bu 1 haftadır çekmedigim agrı kalmadı önca kalbime igne batıormuş gibi hs olmaya başlıdı sonra kolarımda ve vücuduma uyuşmalar oldu sonrada lavapya çıktıgımda ise birazcık makkatan kan geldi korkuyorum kimseyede birşey diyemiyoum bana bir yardımcı olabilirmisiniz ?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Kanama önemli değil dahiliyeye muayene olun.

 10. ahmet Diyorki:

  parlak kırmızı kıpkırmızı bir kan geliyor sık olarak kabızlık çekiyorum bir yanma oluyor bir krem ve ilaç kullanıyorum doktora gitmedim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anoskop muayenesi ile kanamanın nedeni bulunup ona göre tedavi yapılmalı

Uzmanımıza Soru Sor

kodok

Hemoroid Kategorisi: Hemoroid Bilgilendirme