Hemoroid Tedavi Merkezi

Bireylerde makat kanaması problemi ve makattan kanama sebeplerine bağlı nedenler nelerdir makat kanamasında yapılması gerekenler ve alınabilecek önlemler hakkında Op. Dr Atilla Kaya bilgilendiriyor.

Makattan Kanama Olması

Makattan kananama olduğunda genellikle hastanın aklına ilk hemoroid gelir ancak durum bu kadar basit değildir ve çok hastalık kanama sebebi olabilmektedir.

Makata 10 cm mesafede olan kanamalar taze kan şeklinde olur ve hasta “damla damla geliyorbazende fışkırıyor” şeklinde tanımlar,10 cm den daha yukarı barsak kısımlarından olan kanama vişne çürüğü-zift arası renkte olur.Bu renk değişkliği kanamanın makata olan mesafesine göre değişir.

Makattan Kan Gelmesi Nedeni

Hemoroid (basur) ;en sık rastlanan sebeptir makatta taze kan olması bunu düşündürür.Çok değişik miktarlarda olabilir hemoroid tedavisiyle düzelir.Kanayınca rahatlarım diyerek kanatmak çok yanlış bir yaklaşımdır

Makat çatlağı (anal fissür) ;Sık görülen sebeplerdendir ama ciddi kanama olmaz,ağrı daha ön plandadır.

Anal ragad ;küçük çatlaklardır ama önemsizdir

Makat ve barsak kanseri;değişik düzeyde kanama yapabilir,teşhisaletle bakılarak biopsi alınır ve bu şekilde konur.Ne yazıkki kanamalar hemoroidden denilerek rasgele ilaçlar kullnılarak kanserin tedavisi geçciktirilebilmektedir.

Kolitis ülseroza;en seyrek sebelerdendir ama ciddi kanamalara sebep olabilir.Barsak iç yüzeyinde sıyılma şeklinde hasar ve buna bağlı kan kaybı olur.

 Anus ve barsak poliplari;seyrek sebeplerdendir,barsaktaki et beni benzeri çıkıntılardan kanama olabilir.Zaman içinde kanserleşme potansiyeli olanlar olduğu için tedavi edilmesi ve tedavi sonrasında yakından takip gerektirir.

diigo Makattan Kanamastumbleupon Makattan Kanamadelicious Makattan Kanamablogger Makattan Kanamalivejournal Makattan Kanamatumblr Makattan Kanamareddit Makattan Kanamafriendfeed Makattan Kanamashare 16 16 Makattan Kanama
Hemoroid Tedavi Kliniği

404 Hemoroid Soru ve Cevaplar “Makattan Kanama”

 1. muhammed Diyorki:

  mereba ben 13 yaşındayım kalçma bir sopa soktum agrıdı hemen çıkardım o günden sonra kabızlık ishal sıçamamak ama şimdi öyle birşey yok hafif karın agrısı bulantı baş dönmesi yorgunluk ara ara kan gelmeler var yardım edin 2 aydır bu durumla karşı karşıyayım yardım edin
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Genel cerrahi ve psikiyatriye başvurun.

 2. emre er Diyorki:

  Merhaba Hocam 43 yaşındayım 10 veya 15 yıldır sürekli kabızlık şikatim var,10 yıldır makattan tuvalet ihtiyacını yaparken yaklaşık 3 ayda bir kanama meydana geliyor kanamlar önce damla damla kırmızı şeklide çogunluklada fışkırıl şekilde 15,20 gün sürüyor tuvalete gitmek istemiyorum bu yüzden, bu seferde karnım şisiyor rahatsızlık hissediyorum tuvalete gittiğimde rahatlıyorum ama çok kan kaybediyorum sürekli üzerimde bir halsizlik ve baş ağrısı var bunu çok kan kaybetmeme yorumluyorum kaybettiğim kanı kan yapıcı gıdalarma almak için gayret gösteriyorum ne kadar başarılı oluyorum bilemiyorum,tuvalet ihtiyacını yaparken makat tamamen dışarı çıkıyor ihtiyacımı bitirdikten sonra makatı ancak elimle içeri doğru yiterek eski haline getirebiliyorum,son bir yıldırda makatda cok huzur bozucu kaşınmalar mevcut.bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim bu şikayetimle alakalı hiç doktora gitmedim teşekür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sizde kabızlık ve anal prolapsus tarif ediyorsunuz ayrıntılı muayene ve tetkik için cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 3. erdal Diyorki:

  merhaba doktor bey 25 yaşındayım benim dışkımdan 15 gün önce kan gelmeye başladı doktora gittim çatlak var dedi ilaç verdi ama hala geçmedi 1 haftadır devam ediyor yine.bende internette yorumlarda kanser belirtisi die okudum ama kolonoskopi yaptırmama gerek var mı acaba.kanamam devam ediyor damla şeklinde
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Doktorunuz çatlak var dediyse bu anal fissürdür ve kanama yapabilir,bunu tedavi ettirdikten sonra kanama devam ederse başka şeyler düşünülür.

 4. özge Diyorki:

  hocam merhaba ben 17 yaşındayım iki günden beri gaitamda kan görüyorum ama her hangi bir zorlama yada ağrım yok kanın rengi oldukça kırmızı sınava hazırlanıyorum stresliyim acaba bundan olabilir mi diyede düşünüyorum.Ne yaymamı önerirsiniz.
  Kanama stresten olmaz,hemoroid veya kabızlığa bağlı olabilir.Geçmezse anskoplla muayene yapımalı.

 5. Burhan Diyorki:

  Hocam 43 yaşındayım. 8-9 Yıldan beri dönem dönem makattan açık kırmızı renkte kan damlıyor. Ağrı olmuyor. Kanama genelde çok yorgun olduğumda oluyor. Aydınatırsanız sevinirim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kanama varsa ancak anoskop muayenesiyle aydınlatılabilir

 6. yunus Diyorki:

  Hocam daflon tableti basur memesi icin sabah aksam 1 kere 2 ay mi kullanmam gerek tesekkurler…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Duruma göre 1 veya 2 ay olabilir.

 7. Anonim Diyorki:

  3 yaşındaki çocuğumun matkabında ağrı ve kanama var sebebi nedir hagidoktora gitmeliyiz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çocuk cerrahıyla görüşün

 8. yunus Diyorki:

  Hocam gecenlerde doktora gittim hemoroid1 2 olarak teshis etti fitil ve hap verdi ama bnde olan kucuk basur memesi kaldi bu nasil gecer ??
  Op.Dr.Atilla KAYA
  2 ayda geçmediyse kalır

 9. Murat Diyorki:

  Merhaba dışkımı 2 gündür yapmıyorum ve çok kurumuş.Çıkarken kuru olan yer yırtmış ve çok az kanama oldu bişey olur mu ?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Olmaz.

 10. NALAN Diyorki:

  Hocam meraba ben 16 yaşındayım ve 1 sene öncesine kadar sürekli kabızlık sorunum vardı ama bu 1 sene içinde düzeldi birkaç gün önce tekrar büyük dışkılarımda zorlandım ve kanamam oldu dün çok kanamam oldu ama bugün 3 4 damla kadardı kanama başlayınca kendimi zorlamayı kesiyorum. Kaşıntım vs yok sadece kanamam ve tuvalete çıktıktan sonra 5 10 dakka süren ağrım oluyo. Doktora gitmekten korkuyorum ciddi bi durumum olabilir mi önerebileceğiniz ilaç veya krem varsa önerebilir misiniz? Teşekkürler.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Çatlağınız var bepanthen plus krem kullanın.

Uzmanımıza Soru Sor

kadal

Hemoroid Kategorisi: Hemoroid Bilgilendirme