Hemoroid Tedavi Fiyatı

Makatta Kaşıntı

Bireylerde sıkça görülen bir problem haline gelen makat kaşıntısını detaylıca ele alacağımız bilimsel makaleler ile makat kaşıntısı nedenleri ve makat kaşıntısını önleme yöntemlerini bilimsel makaleler ile sizlere ileteceğiz. Makat kaşıntısı sadece fiziki değil aynı zamanda sosyal bir sorundur çünkü kaşıtı geldiğinde ulu orta yerde kaşınamaz ve sıkıntı yapar.

Makat kaşıntısına eşlik eden bulgular

 • Özellikle geceleri artan kaşınma.
 • Makat ve civarında ıslaklık hissi.
 • Az miktarda kanama(tahriş sebebiyle olur)
 • Ciltte kalınlaşma ve sertleşme.
 • Ciltte memeleşme
 • Akıntı benzeri salgı ve pis koku
 • Hafif ağrı.
 • Parazit kaynaklıysa dışkı tahlilinde kıl kurdu veya yumurtası.
 • Cidin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar (ragad).
 • Eşlik eden hastalıklar;çatlak,enfeksiyon,mantar,alleji,hemoroid,sedef ve egzemalar.

Makat kaşıntısı sebebinin teşhisi

Muayeneyle konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Erkeklerde daha sık görülür.Yapılacak dışkı incelemesi parazit olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Muayenede anus çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu, bazen anüste canlı kıl kurdunun varlığı, koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir.Teşhiste teknolojilerin yeri yoktur.

Makatta Kaşıntı Nedenleri

Erişkinde bir çok sebep olsada çocuklarda genellikle sebep kıl kurdu denilen barsak parazitidir.Erişkinlerde

 • Parazitler(kıl kurdu vs)
 • Aşırı temizlik( sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
 • Baharat tüketimi
 • Patlıcan ve domates,çikolata,turşu
 • Fazla kilo(bölgenin havalanması azaldığı için nem artar)
 • Terleme
 • Fazla oturmak
 • Sert kaşıma tahriş yapar
 • Anal bölgenin nemli kalması

Makatta Kaşıntının Tedavisi

Eşlik eden bir hastalık varsa o tedavi edildiğinde kaşıntı düzelir.Sebep açık değilse temizlikte sadece duru su kullanılması,sebep olabilecek gıdalardan uzak durulması, mutlak kuru tutulması,havalanmayı sağlamak için o bölgeye kağıt mendil konması ve çeşitli ilaçlar kullanılması önerilir.Bu önerilere ek olrak dermatit bulgularını azaltabilecek merhemler kullanılabilir.Kortizon içeren kremler kısa süreliğine şikayetleri kısmen azaltsa da kalıcı olarak yok etmez.Kortizonlu kremler yerine bu bölge kaşıntılarının tedavisi için üretilen pruzon merhem kullanmak kaşıntının kalıcı tedavisine yönelik bir tedavi yaklaşımı olur.

Kaynak:

Kaşıntı
Makatta Kaşıntı

DiigoStumbleUponDeliciousBlogger PostLiveJournalTumblrRedditFriendFeedShare
Hemoroid Tedavi Kliniği
 1. Okan

  meraba hocam. hocam kasık fıtıgı amelyatı oldum 15 gun yattım evde.Kabızlık yaşadım ardından kanamalar şiddetli agrılar oldu.Kabızlıgım geçti ama aşırı derecede hergun kaşıntı oluyor ve elimle bastırdıgım zaman bi şişlik var içerden hocam ne olcabilir tedavisi nedir ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid veya anal fissür olabilir,muayene ile kesinleştirmek lazım.

 2. Yunus

  Hocam ben antibiyotik kullanmak zorunda kaldim oda anus be cevresinde cok kasinti yapti sanirim biraz sert kasidim sanirim idrarimi yqparken ciddi bir yanma hissetim ne yapmaliyim
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  sıyrılma olmuştur kuru tutun 2-3 günde düzelmezse pruzon merhem kullanın geçer

 3. Emin

  Sayın hocam merhabalar..
  Ben iç ve dış basur var,yaklaşık 13 yıldır duruyor..tedaviyi sürekli ihmal ettim iş kaynaklı ve hocam aşırı kaşıntım oluyor bazan…beyaz parazit mi kıl kurdu mu bilemiyorum ama toplu şekilde dışkımda çıkıyor..sormak istediğim durumum tehlikeli mi,ne yapmalıyım?
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  kliniğimiz makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip.gelirseniz durumunuzu değerlendirip eğer olabilecekse ameliyatsız yöntemlerle yada THD yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.gelelim diğer sorununuza beyaz renkli ve küçük ise kıl kurdudur ama yinede dışkı tahlili yaptırmanızı öneririm.kontil kullanabilirsiniz.14 gün sonra ilacı tekrar almanız gerekir ama sizde varsa tüm ailenin tedavi olması gerekir.aynı tedaviyi diğerleride almalı.

 4. keremm

  Selamın aleykum hocam. Benim yaklasık iki aydir makkatta şiddetli kaşinti ve yeni yeni hafiften kanama var. Makatta çatlak da var. Baslarda kıl kurdu vardı kontil draje kullandım geçti. Şimdilerde geceleri çok kaşıntı ve çatlak var. Ne yapmalıyım.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl kurdu tekrarlamış olabilir,muayene olmanızda fayda var.

 5. alekan

  Hocam merhaba. yaklaşık 10 yıldır makatta kaşıntım var. gastroentoloji proktoloji genel cerrah gibi çok çeşitli alanlara tedavi için gittim hiçbiri sorunun ne olduğunu bulamadı. tuvalet kağıdıyla temizlik yaptığımda kaşıntı oluyor fakat bez ile yaptığımda neredeyse hiç kaşınma olmuyor. sizin fikriniz nedir? teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu demektir.tuvalet kağıdına allerjiniz var temizliği suyla yapıp pamuklu bezle kurulanmalısınız.kaliteli tuvalet kağıtlarını deneyebilirsiniz.onlarda aynı sıkıntıya neden olursa pamuklu bezle kurulanın

 6. fare

  Hocam makatimda uc gundur kasinti vardi dun de sislik cikti fisrik buyuklugunde butun gece uyuyamadim hem hem aciyor hem kasiniyor agir kaldirmistim ondan olabilir mi ilk f
  Defa oluyor kasitisi icin neilac kullanmaliyim oneride bukunurmusunuz
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  kabız kalıp ıkındıysan anal hematom olmuş olabilir.ağır kaldırmaktan olmaz.kaşıntı için pruzon kullanabilirsin.ama kaşıntı ve şişliğin nedenini araşırsan iyi olur

 7. serhan

  hocam bende kaşıntı yanma makatın alt kısmında kızarıklık var oturunca yanma coğalıyor 1 hafta önce kanama vardı daha sonra bu saydıklarım oldu lütfen yardımcı olun
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene olmanız gerekir.

 8. selin

  hocam benim sorunum makatımda şişme var çok aşırı derecede ağrı var tuvalete çıkmaya korkuyorum makatımda görünürde bişi yok çatlak olsun vs vs bişi yok 1 ay önce kolonoskopi çektirdim o gün bugündür tarifi oolmaz bi ağrım ve arada kanamam kızarıklık makat etrafında deri aşıntısı varartık çıldırma safhasındayım ne yapmalıyım ????
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal fissür olabilir,muayene ile kesinleştirebiliriz,botox iğnesi veya ameliyatla tedavi ediyoruz.

 9. necmettin

  Hocam benim bes seneye yakin makatta kaşınti var bir de hafif şişlik var ve islaniyor.ne yapabilirim. İlacla tedavisi mümkünmü. Teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sebebini araştırmak lazım.

 10. ahmet

  hocam dışk ıyernde ufak bir şişme yani şişme biraz olsada büyük sızı ve kaşınma veriyor napabilirim?
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  fazla ıkınmayın.sıcak oturma banyosu yapabilirsiniz rahatlatır.kabız kalmayın.bol sebze-meyve tüketin.gelirseniz durumuzu değerlendirir tedavinizi yapabiliriz

Uzmanımıza Soru Sor

ikan