Hemoroid Tedavi Fiyatı

Makatta Kaşıntı

Bireylerde sıkça görülen bir problem haline gelen makat kaşıntısını detaylıca ele alacağımız bilimsel makaleler ile makat kaşıntısı nedenleri ve makat kaşıntısını önleme yöntemlerini bilimsel makaleler ile sizlere ileteceğiz. Makat kaşıntısı sadece fiziki değil aynı zamanda sosyal bir sorundur çünkü kaşıtı geldiğinde ulu orta yerde kaşınamaz ve sıkıntı yapar.

Makat kaşıntısına eşlik eden bulgular

 • Özellikle geceleri artan kaşınma.
 • Makat ve civarında ıslaklık hissi.
 • Az miktarda kanama(tahriş sebebiyle olur)
 • Ciltte kalınlaşma ve sertleşme.
 • Ciltte memeleşme
 • Akıntı benzeri salgı ve pis koku
 • Hafif ağrı.
 • Parazit kaynaklıysa dışkı tahlilinde kıl kurdu veya yumurtası.
 • Cidin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar (ragad).
 • Eşlik eden hastalıklar;çatlak,enfeksiyon,mantar,alleji,hemoroid,sedef ve egzemalar.

Makat kaşıntısı sebebinin teşhisi

Muayeneyle konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Erkeklerde daha sık görülür.Yapılacak dışkı incelemesi parazit olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Muayenede anus çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu, bazen anüste canlı kıl kurdunun varlığı, koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir.Teşhiste teknolojilerin yeri yoktur.

Makatta Kaşıntı Nedenleri

Erişkinde bir çok sebep olsada çocuklarda genellikle sebep kıl kurdu denilen barsak parazitidir.Erişkinlerde

 • Parazitler(kıl kurdu vs)
 • Aşırı temizlik( sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
 • Baharat tüketimi
 • Patlıcan ve domates,çikolata,turşu
 • Fazla kilo(bölgenin havalanması azaldığı için nem artar)
 • Terleme
 • Fazla oturmak
 • Sert kaşıma tahriş yapar
 • Anal bölgenin nemli kalması

Makatta Kaşıntının Tedavisi

Eşlik eden bir hastalık varsa o tedavi edildiğinde kaşıntı düzelir.Sebep açık değilse temizlikte sadece duru su kullanılması,sebep olabilecek gıdalardan uzak durulması, mutlak kuru tutulması,havalanmayı sağlamak için o bölgeye kağıt mendil konması ve çeşitli ilaçlar kullanılması önerilir.Bu önerilere ek olrak dermatit bulgularını azaltabilecek merhemler kullanılabilir.Kortizon içeren kremler kısa süreliğine şikayetleri kısmen azaltsa da kalıcı olarak yok etmez.Kortizonlu kremler yerine bu bölge kaşıntılarının tedavisi için üretilen pruzon merhem kullanmak kaşıntının kalıcı tedavisine yönelik bir tedavi yaklaşımı olur.

Kaynak:

Kaşıntı
Makatta Kaşıntı

Hemoroid Tedavi Kliniği
 1. ayşe

  Merhaba Hocam, diyet yapıyorum ve kabızım. bitkisel çaylar içiyorum. Önceden de kabızlık sorunum vardı. makatımdada şiddetli bir kaşıntı var ve çok sert makat bölgem. kaşırken bazen kanıyor. Bazen kötü kokulu salgı oluyor. Sertliğinden dolayı bazen oturamıyorum. Sanki içerden baskı oluyor. Pruzon kullanıyorum. Ama günlük ne kadar kullanmalıyım. Bugün cuma en son salı akşamı büyük tuvaletimi yapabildim. Ne yapmalıyım her iki sorunum için de, önerileriniz nelerdir.
  Yardımınızı rica ederim.
  Teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabızlık için her yemekten önce 4 çorba kaşığı kepek tüketin (kepeği yoğurtla yiyebilirsiniz),kaşıntı devam ederse muayene olmanızda fayda var.

 2. ayşe

  Hocam Merhaba,Diyet yapıyorum, bir haftadır kabızım. Günlük 8 saat oturuyorum çalıştığım için. Ama akşam eve gidince yarım saat bantta yürüyorum. O halde bile kabızım diyetisyenimin bilgisi var. listemi ona göre ayarladı. Fakat, makat kısmımda şiddetli bir kaşıntı var. Kaşırken bazen kanatıyorum. çok sert makat çevresi.Bazen kötü kokulu sıvı oluyor. Kaşıdıktan sonra makat sertleşiyor, biraz şişiyor ve tuvalet isteğim gelse bile yapamıyorum. Sanki orada daralma hissi veriyor. Genel cerraha mı çıkmalıyım? Pruzonu günde kaç defa kullanayım, 1 hafta içerisinde doktora gideceğim. Fethiye’de yaşıyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal fissürünüz olabilir.pruzon kaşıntıyı giderbilir ama tedavi etmez.botox yada ameliyatla tedavi olmalısınız.risklerinden dolayı botoxla tedavi olmanızı öneririm.genel cerraha görünmelisiniz

 3. tarummm

  Hocam makat yanları ve arkalarında deri içi hafif şişlik oluyor kaşınıyor ve sonra kanatığımda ora geçiyor ama başka yerden çıkıyor ne yapmalıyım
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Makat çevresinde foilkülit (Kıl dibi iltihabı) veya kriptit (anüs bezlerinin iltihabı ) olabilir. Muayene olmanızı öneririm.Size yakın bir Medical Art kliniği şubesine gelirseniz yardımcı oluruz.
  Geçmiş olsun

 4. Şayen

  İyi günler Hocam benim Yaklaşık 1 Haftadır Makat deliğimde kaşıntım var Tuvalet kağıdı ile sildiğimde sadece nokta kadar kan görüyorum ama o da ara sıra görünüyor Ayıptır söylemesi Anal bölgemde fazla kıl var Ve aşırı derecede kaşınıyor artık evden çıkamıyorum öğrenciyim okula bile gidesim gelmiyor Okulda Fazla oturuyoruz ondan olabilirmi ameliyatsız yada tedavisiz bir şey önerirmisiniz Krem merhem V.b Şeyler Lütfen.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  muayene ile durumunuzu değerlendirmek gerekir.herhangi bişi önermek için değerlendirmek gerekir.

 5. SpecialK

  Hocam merhabalar
  30 yasindayim, gayet aktif bir yasantim var calisma saatlerim cok yogun olmamakla birlikte egzersiz ve yuruyuslerimi de ihmal etmiyorum. Degisik yemeklerle, salatalarla ogunlerimi zenginlestiriyorum. Babam da hemoroid var bende de olmasi muhtemel diye tahmin ediyorum. Disari sarkan bir parca veya deri uzantisi yok, sadece dışkılamadan sonra agrisi ve kanamasi var. Ne yapmami onerirsiniz, yurtdisindayim yardimci olursaniz mutesekkir olurum, simdiden vaktiniz icin tesekkurler, iyi calismalar
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayet hemoroid veya anal fissür olabilir,muayene olmanızda fayda var.

 6. Atakan

  Merhaba hocam benim 2 gün önce makatdaki deligin sol tarafında nohut büyüklüğünde bi şişlik oluştu biraz kaşıntı ve ağrı var ama herhangi bir kanama olmadı bu zamana kadar. Ne yapmam gerekir ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.rahatsızlık veriyorsa açtırabilirsiniz.kendiğinden iyileşir ama uzun sürebilir.sıcak oturma banyosu yaparsanız rahatlatır.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.

 7. Sinem

  İyi geceler hocam 2 sene önce Hipoglisemi teşhisi konuldu ve glucobay kullanmaya başladım o zamandan beri makatimda çok şiddetli kaşıntı var genel cerraha muayene oldum hiç bir şey çıkmadı kıl kurdu ve benzeri olabilir diye ilaç verdiler o da bir işe yaramadı bu glucobay bu kasintiyi yapabilirmi eğer öyleyse yerine ne kullanmaliyim çok zor durumdayım pruzon krem kullanıyorum ama kesin çözüm değil surmedigim zaman gene aynı oluyor lütfen yardımcı olun
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makat kaşıntısının sayısız sebepleri olabilir,glukobay da cilt reakstonu yapabilen bir ilaç,ilacı bir süre keserek ona bağlı olup olmadığı anlaşılabilir,yerine hangi ilacı kullanacağınızı doktorunuza sormalısınız.

 8. Fethi

  Hocam Merhaba , 30 yaşındayım.yaklaşık 4-5 gündür büyük abdestimi yaptıktan sonra hafif ishale yakın çıkıyor ve makatta çok kaşıntı oluyor ve bu kaşıntı nedeniyle de sanırım makatta hafif tahriş oluştu. Bugün tuvalet kağıdı ile çok şiddetli kaşıdıktan sonra tuvalet kağıdında en fazla 1-2 damla kuru kan geldiğini fark ettim.
  Bundan 10 gün öncesinde ise 1-2 gün süren gaz problemim vardı. Ne önerirsiniz ? teşekkürler ..
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  kaama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi ile değerlendirmek gerekir.kaşıntının nedeni kıl kurdu olabilir.dışkı tahlili yaptırın,eğer kıl kurdu yoksa anal dermatit olabilir.

 9. derya

  çok kötü kaşınıyor geceleri ne yapa bilirm hocam ?? Bi ilaç falan yada krrm çok kötü
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Pruzon krem deneyin,muayene olmanızda fayda var.

 10. begumkk

  Merhaba hocam bende bugun farkettim makatimda sadece kasinti var.baska herhangi bir sorun yok.sebebi ne olabilir.ne zamanda gecer.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makat kaşıntısının çok sayıda sebebi olabilir,www.nizamkurtdere.com dan bakabilirsiniz.

Uzmanımıza Soru Sor

badak