Hemoroid Tedavi Merkezi
Makatta Kaşıntı

Makatta Kaşıntı

Bireylerde sıkça görülen bir problem haline gelen makat kaşıntısını detaylıca ele alacağımız bilimsel makaleler ile makat kaşıntısı nedenleri ve makat kaşıntısını önleme yöntemlerini bilimsel makaleler ile sizlere ileteceğiz. Makat kaşıntısı sadece fiziki değil aynı zamanda sosyal bir sorundur çünkü kaşıtı geldiğinde ulu orta yerde kaşınamaz ve sıkıntı yapar.

Makat kaşıntısına eşlik eden bulgular

 • Özellikle geceleri artan kaşınma.
 • Makat ve civarında ıslaklık hissi.
 • Az miktarda kanama(tahriş sebebiyle olur)
 • Ciltte kalınlaşma ve sertleşme.
 • Ciltte memeleşme
 • Akıntı benzeri salgı ve pis koku
 • Hafif ağrı.
 • Parazit kaynaklıysa dışkı tahlilinde kıl kurdu veya yumurtası.
 • Cidin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar (ragad).
 • Eşlik eden hastalıklar;çatlak,enfeksiyon,mantar,alleji,hemoroid,sedef ve egzemalar.

Makat kaşıntısı sebebinin teşhisi

Muayeneyle konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Erkeklerde daha sık görülür.Yapılacak dışkı incelemesi parazit olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Muayenede anus çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu, bazen anüste canlı kıl kurdunun varlığı, koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir.Teşhiste teknolojilerin yeri yoktur.

Makatta Kaşıntı Nedenleri

Erişkinde bir çok sebep olsada çocuklarda genellikle sebep kıl kurdu denilen barsak parazitidir.Erişkinlerde

 • Parazitler(kıl kurdu vs)
 • Aşırı temizlik( sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
 • Baharat tüketimi
 • Patlıcan ve domates,çikolata,turşu
 • Fazla kilo(bölgenin havalanması azaldığı için nem artar)
 • Terleme
 • Fazla oturmak
 • Sert kaşıma tahriş yapar
 • Anal bölgenin nemli kalması

Makatta Kaşıntının Tedavisi

Eşlik eden bir hastalık varsa o tedavi edildiğinde kaşıntı düzelir.Sebep açık değilse temizlikte sadece duru su kullanılması,sebep olabilecek gıdalardan uzak durulması, mutlak kuru tutulması,havalanmayı sağlamak için o bölgeye kağıt mendil konması ve çeşitli ilaçlar kullanılması önerilir.Bu önerilere ek olrak dermatit bulgularını azaltabilecek merhemler kullanılabilir.Kortizon içeren kremler kısa süreliğine şikayetleri kısmen azaltsa da kalıcı olarak yok etmez.Kortizonlu kremler yerine bu bölge kaşıntılarının tedavisi için üretilen pruzon merhem kullanmak kaşıntının kalıcı tedavisine yönelik bir tedavi yaklaşımı olur.

Kaynak:

Kaşıntı
Makatta Kaşıntı

diigo Makatta Kaşıntıstumbleupon Makatta Kaşıntıdelicious Makatta Kaşıntıblogger Makatta Kaşıntılivejournal Makatta Kaşıntıtumblr Makatta Kaşıntıreddit Makatta Kaşıntıfriendfeed Makatta Kaşıntıshare 16 16 Makatta Kaşıntı
Hemoroid Tedavi Kliniği

161 Hemoroid Soru ve Cevaplar “Makatta Kaşıntı”

 1. Kamil Diyorki:

  Hocam makatımda birkaç gündür bir kaşında vardı sürekli kaşıyordum fakat bugün farkettim ki ufak bi şişme var, yumuşak, böyle su toplamış gibi yani. Pruzon pomad kullansam bir faydası olur mu ? Basurdan korkuyorum. Yoksa doktora görünmeli miyim? Bu ara sınava çalıştığımdan çok yoğunum aynı zamanda. Teşekkürler.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Genel cerraha muayene olun.

 2. mustafa Diyorki:

  Sayın hocam makatta aşırı derecede kaşıntı olmakta ve ğünlük yaşantımı olumsuz yönde etkilemektedir.Kaşıntı harici olumsuz bir durum söz konusu değil önerebileceğiniz bir merhem veye değişik tedavi olabilirmi ilğinizden ötürü çok teşekkürler.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Pruzon pomad kullanın.

 3. birce Diyorki:

  Hocam merhaba. 7 yaşında bir kızım var.karnında sürekli ağrı şikayetiyle faklı dr’lara gittik.yapılan bütün kan ve idrar tahlilleri temiz çıktı ancak dışkı tahlili veremedik malesef. Salyasının da olduğunu söyleyince andazol şurup verdiler. Çocuğumda kilo kaybı,iştahsızlık,tuvalete çıkamama,yoğun gaz sıkıntısı ve karın ağrısı devam ediyor. doğru dürüst okula gidemiyor artık… Şurubu halen kullanıyorum. Bugünde ciddi kaşıntı başladı. Sizce bu belirtilerin sebebi nedir ve nasıl bir tedavi önerirsiniz? Yardımcı olursanız sevinirim.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Çocuk cerrahisine ve intaniye uzmanına başvurunuz.

 4. lamia Diyorki:

  Merhaba hocam bende 4 yıldır kaşıntıyla başladı yaklaşık 1 yıldırda dışarıya doğru meme şeklinde çıkıntı var. Benim şikayetim sadece kaşınma ağrı ya da kanamam yok ne yapmam gerekir
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Genel cerrahide muayene olun.

 5. Kamil Diyorki:

  Hocam merhaba, benim başımda egzama hastalığı uzun süredir var. Yaklaşık 3-5 gündür hafif bir kaşıntım var makatta. Ancak makatın cinsel organa doğru olan kısmında ince şerit şeklinde bi deri toplanması oluyor. Önceden orası şişlik gibiydi şimdi deri toplanıyor. Herhangi bir rahatsızlığı yok ancak kafama takılmış durumda. Kıl dönmesi operasyonu geçirdiğim için bölgeyi sürekli kıldan arındırıyorum. Yeni çıkan kıllar böyle bir şeye sebebiyet oluyor olabilir mi? Teşekkür ederim.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Cildiye uzmanına muayene olun.

 6. krdnz Diyorki:

  Merhaba hocam, bende 2 yildir makatta kaşinti ,krem rengi sıvı ve koku oluyor.(duş aldıktan 5 dk sonra yine ayni koku oluyor.)pruzon merhem yararlı olur mu ?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Pruzon pomad yararlı olur.

 7. imdat! Diyorki:

  merhabalar 42 yasinda saglikli bir erkegim fakat yaklasik 2 aydir makatimin yan tarafinda gecmeyen acik yara var kanama kasinti ve su geliyor ne yapsam care olmadi sizce bu nedir ne yapmaliyim?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Genel cerrahi uzmanına muayene olmanız lazım.

 8. kaşıntı Diyorki:

  Peki hocam 3.derece hemoroid mevcut dedik. Bunun için önerdiğiniz ilaç var mı?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Kaşıntı için pruzon pomad.

 9. rüzgâr Diyorki:

  Merhaba.ilk başlarda iç kısımda sanki kurtçuklar geziyordu. Sonraki zamanlarda o bölgeyi temizledikten sonra kan geldi. Bu kanama 3-4 defa tekrarladı.şimdi ise kanama yok ama çok kaşıntı var ve hafif sıvı geliyor.bide temizlikten sonra dışa doğru konik bi şekilde şişlik oluyor.çok nadir de bi yanma hissi.tam ne hastalığın olduğunu anlamadım. Tedavi yöntemi nedir hocam. Teşekkürler …
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Bir genel cerraha muayene olmanız lazım.

 10. kaşıntı Diyorki:

  Hocam makat bölgesinde aşırı derece kaşıntım var. Hastahaneye gittim. 3.Derece hemoroid teşhisi koydular aynı gün bir de parazit testi yapılmasını istediler.hastanededi kötü koşullar nedeniyle kızıp test yaptırmadan çıktım.ilaçlarımı kullanmaya başladım ama hiçbir faydasını görmedim.kaşıntılarım yukarı doğru ilerlemeye başladı(ön kısma) önerebileceğiniz birşey var mı? Zira bir daha hastaneye gitmeyi kesinlikle istemiyorum.teşekkürler.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  3.derecede hemoroidlerde bir sıvı sızması olur oda o bölgede kaşıntı yapar önce hemoroidlere müdahale gerekir.

Uzmanımıza Soru Sor

babi

Hemoroid Kategorisi: Makat Hastalıkları