Hemoroid Tedavi Merkezi

Makatta Kaşıntı

Bireylerde sıkça görülen bir problem haline gelen makat kaşıntısını detaylıca ele alacağımız bilimsel makaleler ile makat kaşıntısı nedenleri ve makat kaşıntısını önleme yöntemlerini bilimsel makaleler ile sizlere ileteceğiz. Makat kaşıntısı sadece fiziki değil aynı zamanda sosyal bir sorundur çünkü kaşıtı geldiğinde ulu orta yerde kaşınamaz ve sıkıntı yapar.

Makat kaşıntısına eşlik eden bulgular

 • Özellikle geceleri artan kaşınma.
 • Makat ve civarında ıslaklık hissi.
 • Az miktarda kanama(tahriş sebebiyle olur)
 • Ciltte kalınlaşma ve sertleşme.
 • Ciltte memeleşme
 • Akıntı benzeri salgı ve pis koku
 • Hafif ağrı.
 • Parazit kaynaklıysa dışkı tahlilinde kıl kurdu veya yumurtası.
 • Cidin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar (ragad).
 • Eşlik eden hastalıklar;çatlak,enfeksiyon,mantar,alleji,hemoroid,sedef ve egzemalar.

Makat kaşıntısı sebebinin teşhisi

Muayeneyle konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Erkeklerde daha sık görülür.Yapılacak dışkı incelemesi parazit olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Muayenede anus çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu, bazen anüste canlı kıl kurdunun varlığı, koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir.Teşhiste teknolojilerin yeri yoktur.

Makatta Kaşıntı Nedenleri

Erişkinde bir çok sebep olsada çocuklarda genellikle sebep kıl kurdu denilen barsak parazitidir.Erişkinlerde

 • Parazitler(kıl kurdu vs)
 • Aşırı temizlik( sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
 • Baharat tüketimi
 • Patlıcan ve domates,çikolata,turşu
 • Fazla kilo(bölgenin havalanması azaldığı için nem artar)
 • Terleme
 • Fazla oturmak
 • Sert kaşıma tahriş yapar
 • Anal bölgenin nemli kalması

Makatta Kaşıntının Tedavisi

Eşlik eden bir hastalık varsa o tedavi edildiğinde kaşıntı düzelir.Sebep açık değilse temizlikte sadece duru su kullanılması,sebep olabilecek gıdalardan uzak durulması, mutlak kuru tutulması,havalanmayı sağlamak için o bölgeye kağıt mendil konması ve çeşitli ilaçlar kullanılması önerilir.Bu önerilere ek olrak dermatit bulgularını azaltabilecek merhemler kullanılabilir.Kortizon içeren kremler kısa süreliğine şikayetleri kısmen azaltsa da kalıcı olarak yok etmez.Kortizonlu kremler yerine bu bölge kaşıntılarının tedavisi için üretilen pruzon merhem kullanmak kaşıntının kalıcı tedavisine yönelik bir tedavi yaklaşımı olur.

Kaynak:

Kaşıntı
Makatta Kaşıntı

diigo Makatta Kaşıntıstumbleupon Makatta Kaşıntıdelicious Makatta Kaşıntıblogger Makatta Kaşıntılivejournal Makatta Kaşıntıtumblr Makatta Kaşıntıreddit Makatta Kaşıntıfriendfeed Makatta Kaşıntıshare 16 16 Makatta Kaşıntı
Hemoroid Tedavi Kliniği
 1. can34

  Hocam 6 ay önce 4 dereceden daha büyük olan bir hemoroid ameliyatı oldum.daha sonra daralma oldu ve doktorum genişleme için plastik cubuk verdi.onlari iki ay kullan dim.isaret parmağı makara girince doktorum tamamen kurtuldum dedi.fakat bence hala daralma var ve 6 aydır makat civarında pisi k ve acima hissi var .onerebileceguniz ilaç ve metod varmı teşekkür ederim cevabınızı bekliyorum.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  3-4 ay daha sabredin düzelmese ameliyat düşünülebilir

 2. arif

  hocam ligasure ve açık LİS makati genişletir mi? ayrıca bu ameliyatlar idrar ve cinsel organ ve fonksiyonları etkiler mi?
  kolay gelsin.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  LİS biraz genişletebilir,başka organları etkilemez.

 3. mali

  hemoroit aa ameliyatı oldum,fakat tamamen kurtulamadım.arada sırada büyük abdest sonrası makatta şişme ve kaşıntı oluyor.doktorumun çok iyi olmasına rağmen kesin çözüm elde edemedim.amacım tamamen kurtulmak.saygılar.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  HAL ameliyatı ile çok rahatlarsınız.

 4. arif

  ayrıca procto-glytenol krem kullanırken tüp zorluyor. az kanama oldu. açık lis ve ligasure ameliyatından sonra bu tüplü krem ve kortos fitil kullanmak iyileşmekte olan yaralara zarar vermez mi hocam? çünkü özellikle procto glyvenol krem başında tüp ve makata girişi oluyor gibi. bugün de kanama yaptı azicik. tsk ediyorum cevabınız için.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Komplikasyon geçici veya kalıcı olabilir,ilç kullanmanızda sakınca yok

 5. arif

  hocam merhaba ligasure hemoroid(4 meme alındı) ve açık lis ile çatlak (doktorum minimal kestiğini söyledi) ameliyati oldum 25 gün önce. ağrı kanama yok. her kontrolde doktorum ii dese de sürekli devam eden sarı-yeşilimsi akıntı oluyor. ayrıca ameliyattan beri kahvalti sonrası büyük abdest oluyor ama tutmada sıkıntı var biraz önce hafif sivi dışkı kaçışı oluyor çıkıştan 1-2 saat sonra da bazen az dışkı peçetede oluyor. sonra da sürekli sanki makatta birşeyler akıyor gibi hissediyorum. sanki boşluk var ve birşey akıyor gibi.başka doktora gittim. o da farklı bir yırtılma var dedi. procto-glyvenol krem ile hemoclin sprey yazdı. bir ay kullan dedi. sizin de bu konuda fikrinizi almak istiyorum. çift ameliyat sonrası yeni bir çatlak olabilir mi ve verilen ilaçlar doğru mu?
  tsk ediyorum cevabınız için.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bahsettiğiniz şikayetler bu ameliyatlardan sonra görülebilen komplikasyonlar,burdan başka yorum yapamam.

 6. halil

  Hocam benim makat cevresinde sivilce cikti kasinti yok sadece sivilce var nemli oldugu icin ondan saniyorum hametan ve pudra kullaniyorum napmaliyim nasil gecer
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Cerrahi uzmanına muayene olmalısın fistül olabilir.

 7. selma

  Hocam yardim edin kaşintı var makattan yuları dogru sivilce gibi yanmalar oluyor acisiyor geceleri cok kasisiniyo ve yaniyo ve surekli nemli bana bi cevap verin doktora muayene olmam gerekiyomu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kaşıntıya sebep olabilecek çok hastalık var,mayene olup gerekirse tetkiklerinizi yaptırmalısınız.

 8. Ev

  Hocam merhaba makatta kaşıntı ve koku oluyor bu yüzden sürekli temiz tutuyorum ancak kokuyu bir türlü önleyemiyorum.makat kısmında belirli bir alan normal ten rengi dışında gözüküyor doktora gitmeye zamanım neredeyse yok denecek kadar hemoroid olmadığını düşünüyorum.kilo alıp verdikten sonra böyle birşey geldi başıma ne yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kesin tanı için muayene olmalısınız.

 9. gurcan

  Son bi haftadir malatya kasin ma var ufakbi sivilceye benzer bisey var ne yapmam gerekiyor hocam saygilar
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Devam ederse cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 10. halit

  hocam benim makatta aşırı derecede kaşıntım var.Geceleri kaşıntı yüzünden uyandığım bile oluyor.Hatta bu kaşıntı makat çevresine ve yukarılara testislerime kadar vuruyor.Yırtarcasına kaşıdığım bile oluyor.Fakat bir kanama ya da akıntı söz konusu değil.Genel cerrahiye gittim makatta küçük bir çatlak ve önemsiz derecede hemoroidim olduğunu ve önce kaşıntıyı geçirmek için şu ilaçları kullanmam gerektiğini söyledi.Verdiği ilaçlar xyzal 5 mg,ornisid fort 10 film tablet,arveles 25mg.20 film tablet ve fenistil 30 gr jel.10 gün sonrada ilaçlar bittikten sonra kontrole gittiğimde kaşıntımın azaldığını söyleyince hemoroid ve çatlak tedavisi içinde daflon 500mg film tablet verdi.Sabah ve akşam içmemi söyledi.Ancak kaşıntılarım tekrar başladı ve yine çok fazla.Mersinde çok sıcak bir yerde yaşadığım için çok sık terleme oluyor ve sürekli duş alıyorum ve makat bölgesini temiz tutmak için lifle sabunluyorum.Kaşıntımın sebebi ne olabilir sizce ve neler yapmalıyım hangi ilaç ya da merhemi kullanmalıyım.Derdime çare olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür eder hayırlı çalışmalar dilerim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal kaşıntının çok sayıda sebebi olabilir.(Barsak paraziti,cilt hastalıkları,anal fisssür,hemoroid,kondilom,Barsak hastalıkları,beslenme,allerjik reaksyonlar vs.)Onun için doktorunuza tekrar tekrar gidip gerekli tetkiklerle sebebini bulmalı ve öyle tedavi olmalısınız.

Uzmanımıza Soru Sor

gajah