Hemoroid Tedavi Merkezi

Makatta Kaşıntı

Bireylerde sıkça görülen bir problem haline gelen makat kaşıntısını detaylıca ele alacağımız bilimsel makaleler ile makat kaşıntısı nedenleri ve makat kaşıntısını önleme yöntemlerini bilimsel makaleler ile sizlere ileteceğiz. Makat kaşıntısı sadece fiziki değil aynı zamanda sosyal bir sorundur çünkü kaşıtı geldiğinde ulu orta yerde kaşınamaz ve sıkıntı yapar.

Makat kaşıntısına eşlik eden bulgular

 • Özellikle geceleri artan kaşınma.
 • Makat ve civarında ıslaklık hissi.
 • Az miktarda kanama(tahriş sebebiyle olur)
 • Ciltte kalınlaşma ve sertleşme.
 • Ciltte memeleşme
 • Akıntı benzeri salgı ve pis koku
 • Hafif ağrı.
 • Parazit kaynaklıysa dışkı tahlilinde kıl kurdu veya yumurtası.
 • Cidin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar (ragad).
 • Eşlik eden hastalıklar;çatlak,enfeksiyon,mantar,alleji,hemoroid,sedef ve egzemalar.

Makat kaşıntısı sebebinin teşhisi

Muayeneyle konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Erkeklerde daha sık görülür.Yapılacak dışkı incelemesi parazit olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Muayenede anus çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu, bazen anüste canlı kıl kurdunun varlığı, koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir.Teşhiste teknolojilerin yeri yoktur.

Makatta Kaşıntı Nedenleri

Erişkinde bir çok sebep olsada çocuklarda genellikle sebep kıl kurdu denilen barsak parazitidir.Erişkinlerde

 • Parazitler(kıl kurdu vs)
 • Aşırı temizlik( sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
 • Baharat tüketimi
 • Patlıcan ve domates,çikolata,turşu
 • Fazla kilo(bölgenin havalanması azaldığı için nem artar)
 • Terleme
 • Fazla oturmak
 • Sert kaşıma tahriş yapar
 • Anal bölgenin nemli kalması

Makatta Kaşıntının Tedavisi

Eşlik eden bir hastalık varsa o tedavi edildiğinde kaşıntı düzelir.Sebep açık değilse temizlikte sadece duru su kullanılması,sebep olabilecek gıdalardan uzak durulması, mutlak kuru tutulması,havalanmayı sağlamak için o bölgeye kağıt mendil konması ve çeşitli ilaçlar kullanılması önerilir.Bu önerilere ek olrak dermatit bulgularını azaltabilecek merhemler kullanılabilir.Kortizon içeren kremler kısa süreliğine şikayetleri kısmen azaltsa da kalıcı olarak yok etmez.Kortizonlu kremler yerine bu bölge kaşıntılarının tedavisi için üretilen pruzon merhem kullanmak kaşıntının kalıcı tedavisine yönelik bir tedavi yaklaşımı olur.

Kaynak:

Kaşıntı
Makatta Kaşıntı

diigo Makatta Kaşıntıstumbleupon Makatta Kaşıntıdelicious Makatta Kaşıntıblogger Makatta Kaşıntılivejournal Makatta Kaşıntıtumblr Makatta Kaşıntıreddit Makatta Kaşıntıfriendfeed Makatta Kaşıntıshare 16 16 Makatta Kaşıntı
Hemoroid Tedavi Kliniği

167 Hemoroid Soru ve Cevaplar “Makatta Kaşıntı”

 1. James Diyorki:

  Hocam merhabalar
  Makatımda hafif kaşıntı ve peçete+ tazyikli su teması sonucu yanma vardı
  Akıntı olduğunu şimdi fark ettim
  Ne önerirsiniz
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Bepanthen plus krem kullanın.

 2. Grdl Diyorki:

  Merhaba….

  Makat cevresinde zamanla yayginlasan kizariklik karanma belirtisi ile devam ediyor ve her zaman yasanmasada arada oluyor ve bu gece kasinti tatli tatli surdu ve sabah uyandigimda kanamanin fazla oldugunu gordum ve makat cevresi kizarik ayrica su vs..degdihinde yanma goruluyor siddetli…

  Tedavi sureci nasil olmali ve nasil bir uzmandan yardim almaliyim?

  Ilginize simdiden tesekkur ederim…
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Cildiye ve genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız.

 3. bnz Diyorki:

  hocam makatımda kaşıntı ve iç kısma doğru kızarıklık ve morluk var çokkoku yapıyo buların nedenleri nelerdir,, şididen tşkrler
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Cildiye ve genel cerrahi uzmanına başvurun.

 4. yaman Diyorki:

  hocam merhaba. 5 yıldır makatta kaşıntım var. üniversite hastanesinde proktoloji bölümüne gittim görünürde bir şey olmadığını kaşıntının nedeninin bulunmasının imkansız oldugunu soyledi 2 doktor da. bununla yaşamayı ogrenmeli miyim yoksa uygun bir alternatif tedavi mümkün mü size de sormak istedim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  sebepleri internette araştırıp önlemler alarak tekrarını engelleyebilirsiniz,tedavi için de pruzon merhemi araştırın

 5. Kucuk Diyorki:

  Hocam;
  Hemoroidim var. Çatlak da oluşmuştu, 6-7 ay içinde yavaş yavaş iyileşti. Ancak dışkı sonrası 1-2 saat yanma oluyor. Hafif bir akıntı da var. Akıntı sanırım gün boyu az az devam ediyor. Herhangi bir pomat kullanmalı mıyım?
  Teşekkürler.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Çatlağınız devam ediyor bepanthen pomad kullanın

 6. ceto Diyorki:

  Hocam ben amaliyat oldum 4 ay once daha yara gecmedi doktora gittim. Bana dedi yara gecmemis ama kanama yok batma var doktor diyor geçer
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Başka bir genel cerraha muayene olun.

 7. Kamil Diyorki:

  Hocam makatımda birkaç gündür bir kaşında vardı sürekli kaşıyordum fakat bugün farkettim ki ufak bi şişme var, yumuşak, böyle su toplamış gibi yani. Pruzon pomad kullansam bir faydası olur mu ? Basurdan korkuyorum. Yoksa doktora görünmeli miyim? Bu ara sınava çalıştığımdan çok yoğunum aynı zamanda. Teşekkürler.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Genel cerraha muayene olun.

 8. mustafa Diyorki:

  Sayın hocam makatta aşırı derecede kaşıntı olmakta ve ğünlük yaşantımı olumsuz yönde etkilemektedir.Kaşıntı harici olumsuz bir durum söz konusu değil önerebileceğiniz bir merhem veye değişik tedavi olabilirmi ilğinizden ötürü çok teşekkürler.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Pruzon pomad kullanın.

 9. birce Diyorki:

  Hocam merhaba. 7 yaşında bir kızım var.karnında sürekli ağrı şikayetiyle faklı dr’lara gittik.yapılan bütün kan ve idrar tahlilleri temiz çıktı ancak dışkı tahlili veremedik malesef. Salyasının da olduğunu söyleyince andazol şurup verdiler. Çocuğumda kilo kaybı,iştahsızlık,tuvalete çıkamama,yoğun gaz sıkıntısı ve karın ağrısı devam ediyor. doğru dürüst okula gidemiyor artık… Şurubu halen kullanıyorum. Bugünde ciddi kaşıntı başladı. Sizce bu belirtilerin sebebi nedir ve nasıl bir tedavi önerirsiniz? Yardımcı olursanız sevinirim.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Çocuk cerrahisine ve intaniye uzmanına başvurunuz.

 10. lamia Diyorki:

  Merhaba hocam bende 4 yıldır kaşıntıyla başladı yaklaşık 1 yıldırda dışarıya doğru meme şeklinde çıkıntı var. Benim şikayetim sadece kaşınma ağrı ya da kanamam yok ne yapmam gerekir
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Genel cerrahide muayene olun.

Uzmanımıza Soru Sor

ikan

Hemoroid Kategorisi: Makat Hastalıkları