Hemoroid Tedavi Fiyatı

Makatta Kaşıntı

Bireylerde sıkça görülen bir problem haline gelen makat kaşıntısını detaylıca ele alacağımız bilimsel makaleler ile makat kaşıntısı nedenleri ve makat kaşıntısını önleme yöntemlerini bilimsel makaleler ile sizlere ileteceğiz. Makat kaşıntısı sadece fiziki değil aynı zamanda sosyal bir sorundur çünkü kaşıtı geldiğinde ulu orta yerde kaşınamaz ve sıkıntı yapar.

Makat kaşıntısına eşlik eden bulgular

 • Özellikle geceleri artan kaşınma.
 • Makat ve civarında ıslaklık hissi.
 • Az miktarda kanama(tahriş sebebiyle olur)
 • Ciltte kalınlaşma ve sertleşme.
 • Ciltte memeleşme
 • Akıntı benzeri salgı ve pis koku
 • Hafif ağrı.
 • Parazit kaynaklıysa dışkı tahlilinde kıl kurdu veya yumurtası.
 • Cidin elastikiyetinin azalmasından kaynaklanan küçük çatlaklar (ragad).
 • Eşlik eden hastalıklar;çatlak,enfeksiyon,mantar,alleji,hemoroid,sedef ve egzemalar.

Makat kaşıntısı sebebinin teşhisi

Muayeneyle konur,diğer tetkik ve teknolojinin anlamlı faydası olmaz.Erkeklerde daha sık görülür.Yapılacak dışkı incelemesi parazit olup olmadığı hakkında bilgi verir.

Muayenede anus çevresindeki cildin kabalaştığı,hassaslaştığı,çok nemli olduğu, bazen anüste canlı kıl kurdunun varlığı, koktuğu ve çatlaklar olduğu gözlenir.Teşhiste teknolojilerin yeri yoktur.

Makatta Kaşıntı Nedenleri

Erişkinde bir çok sebep olsada çocuklarda genellikle sebep kıl kurdu denilen barsak parazitidir.Erişkinlerde

 • Parazitler(kıl kurdu vs)
 • Aşırı temizlik( sabun kullanmak cildi koruyan tabakayı yok eder)
 • Baharat tüketimi
 • Patlıcan ve domates,çikolata,turşu
 • Fazla kilo(bölgenin havalanması azaldığı için nem artar)
 • Terleme
 • Fazla oturmak
 • Sert kaşıma tahriş yapar
 • Anal bölgenin nemli kalması

Makatta Kaşıntının Tedavisi

Eşlik eden bir hastalık varsa o tedavi edildiğinde kaşıntı düzelir.Sebep açık değilse temizlikte sadece duru su kullanılması,sebep olabilecek gıdalardan uzak durulması, mutlak kuru tutulması,havalanmayı sağlamak için o bölgeye kağıt mendil konması ve çeşitli ilaçlar kullanılması önerilir.Bu önerilere ek olrak dermatit bulgularını azaltabilecek merhemler kullanılabilir.Kortizon içeren kremler kısa süreliğine şikayetleri kısmen azaltsa da kalıcı olarak yok etmez.Kortizonlu kremler yerine bu bölge kaşıntılarının tedavisi için üretilen pruzon merhem kullanmak kaşıntının kalıcı tedavisine yönelik bir tedavi yaklaşımı olur.

Kaynak:

Kaşıntı
Makatta Kaşıntı

DiigoStumbleUponDeliciousBlogger PostLiveJournalTumblrRedditFriendFeedShare
Hemoroid Tedavi Kliniği
 1. derya

  çok kötü kaşınıyor geceleri ne yapa bilirm hocam ?? Bi ilaç falan yada krrm çok kötü
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Pruzon krem deneyin,muayene olmanızda fayda var.

 2. begumkk

  Merhaba hocam bende bugun farkettim makatimda sadece kasinti var.baska herhangi bir sorun yok.sebebi ne olabilir.ne zamanda gecer.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makat kaşıntısının çok sayıda sebebi olabilir,www.nizamkurtdere.com dan bakabilirsiniz.

 3. kübra

  hocam bende 3 haftadır makatta kaşıntı var gitgide arttı arada tekrarlıyo aynı zamanda bi şişlikte var nohut büyüklüğünde kaşıntı genelde gündüzleri tekrarlıyo agrı ya da kan gelme yok ama sabun degdiği zaman yanmaya başladı ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hastalığınız hemoroid veya anal hematom olabilir,kesin tanı için muayene etmek gerekir.

 4. karakartal

  Sayın hocam,sadece geceleri makatta kaşıntı oluyor.Tuvalet sıkıntım yok.Şikayetim sadece kımıl kımıl kaşınntım var.İlaç veya krem önerirseniz sevinirim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Pruzon krem deneyebilirsiniz,devam ederse muayene olmalısınız.

 5. Maviş

  Hocam benim sorunum makatımın içinde sivilce gibi hissediyorum dokunduğumda çok ağrıyor aynı zamanda kabızlık sorunumda var daha önce böyle bişey yoktu doğumdan sonra oldu tuvaletimi yaparken dışkı çok sert buda çok acı ve ağrı yapıyor ne yapabilirim lütfen yardımcı olun
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Çatlak olabilir, emin olmak için anoskop muaneyesi gerekir

 6. murat kılıç

  merabalar hocam
  hocam bi sene önce kıl dönmesi ameliyatı oldum ameliyat kuyruk sokumundan makata kadar gerçeleşti
  amliyattan 7 gün sonra makat yanındaki dikişler patladı ve doktor kremle tedavisyle yaraya işeltirdi fakat yara kapandaktan 2 ay sonra makat çevresinde kızarık ve küçük sivilceler oluşup makkatta yanma ve sıvışekilde intahap gelmeye başladı ameliyat eden genel cerraha tekarar gittikten sonra bu sorunu çözemeyip beni cildiyeye yolladı cildiye bunun egzama oldugunu soledi ama ben çok emin olamadım cildiyenin verdigi ilaçlara devam ediyorum ama sonuç alamadım
  benim sorunum ne olabilir ve hangi doktora gitmeliyim
  yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu durumda görmeden yorum yapmak zor,ekzema türü lezyonlara cildiye uzmanı bakıyor,gerekirse başvurun.

 7. Okan

  meraba hocam. hocam kasık fıtıgı amelyatı oldum 15 gun yattım evde.Kabızlık yaşadım ardından kanamalar şiddetli agrılar oldu.Kabızlıgım geçti ama aşırı derecede hergun kaşıntı oluyor ve elimle bastırdıgım zaman bi şişlik var içerden hocam ne olcabilir tedavisi nedir ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid veya anal fissür olabilir,muayene ile kesinleştirmek lazım.

 8. Yunus

  Hocam ben antibiyotik kullanmak zorunda kaldim oda anus be cevresinde cok kasinti yapti sanirim biraz sert kasidim sanirim idrarimi yqparken ciddi bir yanma hissetim ne yapmaliyim
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  sıyrılma olmuştur kuru tutun 2-3 günde düzelmezse pruzon merhem kullanın geçer

 9. Emin

  Sayın hocam merhabalar..
  Ben iç ve dış basur var,yaklaşık 13 yıldır duruyor..tedaviyi sürekli ihmal ettim iş kaynaklı ve hocam aşırı kaşıntım oluyor bazan…beyaz parazit mi kıl kurdu mu bilemiyorum ama toplu şekilde dışkımda çıkıyor..sormak istediğim durumum tehlikeli mi,ne yapmalıyım?
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  kliniğimiz makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahip.gelirseniz durumunuzu değerlendirip eğer olabilecekse ameliyatsız yöntemlerle yada THD yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.gelelim diğer sorununuza beyaz renkli ve küçük ise kıl kurdudur ama yinede dışkı tahlili yaptırmanızı öneririm.kontil kullanabilirsiniz.14 gün sonra ilacı tekrar almanız gerekir ama sizde varsa tüm ailenin tedavi olması gerekir.aynı tedaviyi diğerleride almalı.

 10. keremm

  Selamın aleykum hocam. Benim yaklasık iki aydir makkatta şiddetli kaşinti ve yeni yeni hafiften kanama var. Makatta çatlak da var. Baslarda kıl kurdu vardı kontil draje kullandım geçti. Şimdilerde geceleri çok kaşıntı ve çatlak var. Ne yapmalıyım.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl kurdu tekrarlamış olabilir,muayene olmanızda fayda var.

Uzmanımıza Soru Sor

ayam

Page optimized by WP Minify WordPress Plugin