Hemoroid Tedavi Merkezi  Telefon Numarası  Telefon Numarası
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Makatta Ağrı

Makatta Ağrı olma nedenleri ve makat ağrıları için yapılacaklar makat ağrılarına alınacak önlemler ve makat ağrılarında kaynaklı hastalıklar hakkında makale uzmanlarımız tarafından  bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır siz mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Makatta Ağrılar

Makatta ğarı olduğunda insanların aklına ilk olarak basur ( hemoroid ) gelir halbuki hemoroid normalde ağrısız bir hastalıktır sadece boğulduğu (tromboze hemoroid) ağrı olur.Makatta ağrı sebepleri sıklık sırasına göre şu şekilde sıralanabilir

*Makat çatlağı (makatta yırtık-anal fissür);

En sık ağrı sebebidir erken dönemde biraz daha hafiftir ama aylar içinde kronikleştikçe ağrı giderek şiddetlenir,hasta dışkı yapmaya korkar ve tuvalete gitmek istemez.Tuvalet erteleninde dışkı dahada sertleşir ve ağrının şiddeti dahada artar.Fir tedavi edildiğinde düzelir.

Anal hematom

Hekimler tarafından bile hemoroidle karıştırılabilir çünkü boğulmuş basur (tromboze hemoroid ) a çok benzer;nerdeyse tek sebebi ıkınmaktır.Şiddetli ıkınılınca makat bölgesinde bir damar yırtılır ve ciltaltına kanama olur bu şişlik şeklinde algılanır.Şişlik ve ağrı paraleldir yani şişlik ne kadar büyükse ağrı o oranda şiddetlidir.Hematomun büyüklğüne bağlı olarak 3-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride hemoroid benzeri olgu kalmaz.

*Basur boğulması (Tromboze hemoroid ) :

Var olan iç basurun ıkınmayla dışarı çıkıp geri içeri girememesi halidir.Dışarda kalan bu hemoroid makat tarafından boğulur ve büyüklüğe göre çok şiddetli ağrı olabilir.Hemorodidin büyüklğüne bağlı olarak 4-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride öncedende var olan değişik derecelerde hemoroid kalır.

*Apse;

Makat bölgesindeki bezlerin iltihap kapması ve şişmesiyle ortaya çıkan ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapabilen bir hastalıktır.Apse boşaltıldığı anda hasta rahatlar.Farkedildiği anda açılmalıdır yokse fistül denilen bir başka hastalığa sebep olur.

Makatta Ağrı için 806 yorum yapılmış


Aylin

Meraba hocam kolay gelsin. Regl dönemlerimde asıri kasik ve makat agrim oluyor. Ancak artik bu dönem disindada olusmaya basladi. Harekete bagli agrim fazlasiyla artiyor kasilmalardan oturamiyorum bazen. Genel cerraha mi gitmeliyim ? Yardimci olurmusunuz ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Ağrı daha çok makatta oluyorsa cerrahi,vagen etrafında ve içerde ise kadın hastalıkları uzmanına görünmelisiniz.

Hasta

Bide kolon filmini çektiler

M.e teşekkürler

Hocam ben uzun zaman dir ishal idim rahatsız oluyordum ve kolon kanseri aklıma geldi bizim bizim akrabalardan birkaçında çıktı ve oyüzden 3 ayrı hastaneye gittim veüçü de bişiyin yok dediler fakat enson gittiğim hastane ilaç yazdı ve 3 ay kullan dedi ilacın adı da tranko_buskas duolans lansoprazol_domperidon ilk bir ay kullandım ramazan nedeni ile bir ay ara verdim şimdi ise makamının üst tarafında kolon içinde ağri giriyor daha önceden fazla değildi ama bu aralar sık sık olmaya başlıyor bu ağırı neden bu ilaç lar ne için öğrenebilirmiyim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kolonoskopi yapılmış demek ki önemli bir sorun yok,İlaçlar barsaklardaki çalışma düzensizliğini düzeltmek için verilmiş.

Adnan

İyi günler hocam yaklaşık bir haftadan beri diskin geldiği zaman makatimin ust tarafı kolon bölgesinde damar çekilmesi şeklinde şiddetli bir ağrı oluyor yukarıya doğru hissediyorum buda beni endişelendirdi acaba bu neyin belirtisi olabilir.Yardimci olursanız sevinirim.
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
anal fissüre bağlı olabilir.muayene olmanızı öneririm

Skin

Merhaba benim adetten 3-4 gün önce başlayan ağrı-acılarım oluyor. Makat deliğimin çevresi şişiyor ve özellikle makat deliği ile vajina arasındaki bölüm çok fazla şişip sanki iğne batırmış gibi kaşındırıp, acıtıyor, uyuyamıyorum. Sabahında geçiyor. Ne olabilir sizce? Kadın doğuma mı başvurmalıyım yoksa başka bir bölüme mi?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Bu şikayetlere bakarak teşhis koyamayız,cerrahi muayene ve gerekirse kadın hastalıkları uzmanına görünebilirsiniz.

Anonim

Merhaba hocam. Benim sabah yataktan kalktığımda karnımda ve makat bölgesinde çok şiddetli ağrı oldu. İlk başlarda tuvalete çıkamadım çok ağrım vardı daha sonra çıktığımda kabız oldum. Oturduğum da yada hareket etmeye başlarken anlık bir ağrı oluyor ve geçiyor. Gün içerisinde daha az ve kısa süreli ağrılarım devam etti. Ne yapmalıyım sizce bir doktora görünmelimiyim?
Op Dr Seher Şirin
tuvalette zorlanmaya bağlı oluşmuş olabilir.devam etmesi halinde genel cerrahiye görünmenizi öneririm

F.turk

Merhaba makatimin içinde elime bir sertlik geldi acı yok ne olabilir bana yardımcı olursanız sevinirim
Op Dr Altan Karan
mutlaka ertelemeden muayene olmanızı öneririm

isimsizzzzzz konya

merhabalar hocam sahurda aniden gelişen buyuk abdest yaparken zorlanma hissettim . siddetli bi sekilde agrim var makatta buyuk abdestimi ise yapamiyrm ikinmalara ragmen oldugu halde yapamiyrm.karnimda anlik sislikle kendjni gosteriyor cok agrim var ne yapmaliyim 🙁
Op Dr Altan Karan
sıcak oturma banyosu yapın,rahatlatır.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.bunun için şu linke bakınız.https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html

Anonim

Merhaba hocam adet doneminde makatta ki agri nicin olur ve bunu iki defa dir yasiyorum yardimci olursaniz sevinirim sagolun
Op.Dr.Seher ŞİRİN
adet döneminde barsak alışkanlıklarınızda değişiyor olabilir.tuvalette uzun kalıp yada kabızlığa bağlı fazla ıkınıyorsanız küçük bir çatlağınız olabilir ve buna bağlıda ağrı oluşabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip hastalığınız daha fazla ilerlemeden tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz

Isimsiz

Merhaba,
4 5 gün önce tuvalet sonrası ansızın makatta bir acı başladı. Geçer dedim fakat saatler ilerledikçe acı daha da dayanılmaz hale geldi. Hemoroid oldu diye düşündüm haftasonuna denk geldiğim için doktora da gitmedim. 5. Günde genel cerraha başvurdum. Hemoroid olmadığını söyledi ve mr istedi. Makineye giremediğim için reddetmek durumunda kaldım. Teşhisi de yapamamış olduk. Aynı gunun aksamina anlamsız bir şekilde ağrım kesildi. Herhangi bir kanama vs. Durum tespit edememe rağmen orada birşeyin patladığını ve makatta rahatlama olduğunu hissediyorum. Sizce bunlar neyin belirtisi? Kurtuldum diyebilir miyim yoksa yeni bir serüvenin temellerini mi atmış oldum 🙂 teşekkür ederim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikakayetin anal abse gibi görünüyor,açılınca boşalmış ve ağrısı geçmiş,fistüle dönüşebilir veya kronikleşebilir,muayene etmek lazım.