Hemoroid Tedavi Merkezi

Makatta Ağrı olma nedenleri ve makat ağrıları için yapılacaklar makat ağrılarına alınacak önlemler ve makat ağrılarında kaynaklı hastalıklar hakkında makale uzmanlarımız tarafından  bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır siz mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Makatta Ağrılar

Makatta ğarı olduğunda insanların aklına ilk olarak basur ( hemoroid ) gelir halbuki hemoroid normalde ağrısız bir hastalıktır sadece boğulduğu (tromboze hemoroid) ağrı olur.Makatta ağrı sebepleri sıklık sırasına göre şu şekilde sıralanabilir

*Makat çatlağı (makatta yırtık-anal fissür);

En sık ağrı sebebidir erken dönemde biraz daha hafiftir ama aylar içinde kronikleştikçe ağrı giderek şiddetlenir,hasta dışkı yapmaya korkar ve tuvalete gitmek istemez.Tuvalet erteleninde dışkı dahada sertleşir ve ağrının şiddeti dahada artar.Fir tedavi edildiğinde düzelir.

Anal hematom

Hekimler tarafından bile hemoroidle karıştırılabilir çünkü boğulmuş basur (tromboze hemoroid ) a çok benzer;nerdeyse tek sebebi ıkınmaktır.Şiddetli ıkınılınca makat bölgesinde bir damar yırtılır ve ciltaltına kanama olur bu şişlik şeklinde algılanır.Şişlik ve ağrı paraleldir yani şişlik ne kadar büyükse ağrı o oranda şiddetlidir.Hematomun büyüklğüne bağlı olarak 3-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride hemoroid benzeri olgu kalmaz.

*Basur boğulması (Tromboze hemoroid ) :

Var olan iç basurun ıkınmayla dışarı çıkıp geri içeri girememesi halidir.Dışarda kalan bu hemoroid makat tarafından boğulur ve büyüklüğe göre çok şiddetli ağrı olabilir.Hemorodidin büyüklğüne bağlı olarak 4-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride öncedende var olan değişik derecelerde hemoroid kalır.

*Apse;

Makat bölgesindeki bezlerin iltihap kapması ve şişmesiyle ortaya çıkan ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapabilen bir hastalıktır.Apse boşaltıldığı anda hasta rahatlar.Farkedildiği anda açılmalıdır yokse fistül denilen bir başka hastalığa sebep olur.

diigo Makatta Ağrıstumbleupon Makatta Ağrıdelicious Makatta Ağrıblogger Makatta Ağrılivejournal Makatta Ağrıtumblr Makatta Ağrıreddit Makatta Ağrıfriendfeed Makatta Ağrıshare 16 16 Makatta Ağrı
Hemoroid Tedavi Kliniği

532 Hemoroid Soru ve Cevaplar “Makatta Ağrı”

 1. Sozer Diyorki:

  Öncelikle Merhaba Hocam,

  Makat bölgemde 1 gündür ağrı hissediyorum. Bazen şiddetli olabiliyor. Herhangi bir şişlikte görünmüyor. Daha önce herhangi bir sorunum olmamıştı makat bölgemde. Sebebi ne olabilir acaba ?

  İyi Çalışmalar.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür veya içerde abse olabilir,muayene olmalısınız.

 2. eko Diyorki:

  hocam makat ın içinde otururken büyük abdesti yaparken sürekli ağrı var ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür olabilir,cerrrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 3. yusuf Diyorki:

  öncelikle iyigünler hocam.1 yıl önce hemoroid ameliyatı oldum ameliyattan sonra bir türlü iyileşemedim ve her kontrola gittiğimde doktor ameliyat bölgen tamamen temiz diyor.çok cerrahada gittim onlarda aynı şekilde söyledi.doğru dürüst oturamıyorum bile.hocam en sonunda klonoskopi yapıldı bağırsağımın son kısmında büyük saplı bir polip vardı onu çıkardılar patoloji sonuçlarım temiz çıktı.ve halen ağrım devam etmekte doktora gidiyorum diyorlar sen kendini psikolojikmen yapıyorsun hiçbirşeyin yok.psikologa psikiyatriye gittim onlar dedi alakası yok ağrın varsa vardır yani.hocam büyük abdestten sonra makat bölgem sertleşme ve ağrıma oluyor sanki bir cevizin üstünde oturmuş hissi var ve sanki dışkı aşağıya inmekte tam boşalamama oluyor. günlerce devam ediyor.bazen ishal bazen kabızlık var.çok gaz çıkartıyorum bazende gaz çıkartamayınca çok ağrıma oluyor.hocam kontakslı ilaçlı pelvik emarda yaptırdım hiç birşeyim yok herşey normal çıktı.hocam acaba niye öyle oluyor damarlarda falan veya illa biryerde sorun var.söz sizde hocam
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Mümkünse bize başvurun biz muayene edelim.

 4. hasta Diyorki:

  Hocam benim makat bölgesi çok ağrıyor. Ben dışkı yaptığım da ve bitirdikten sonra çok ağrıyor. Ağrısı 1 gün devam ediyor sonra geçiyor. Ve bu sorun tekrarlanıyor. 3 gunde bir. ağrımamasası için ne yapmalıyım ??
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Makat çatlağı tarif ediyorsunuz botox tedavisi ile iyileşirsiniz.

 5. umut Diyorki:

  Merhaba hocam, benim makat bölgemde 4 gündür şiddetli ağrı var.ne oturabiliyorum ne de yürüyebiliyorum, uyuyamiyorum. Doktora gittim. Kolonoskopi yaptırdım. Makat bölgem kıpkırmızı olmuştu.hemoroidim var aynı zamanda. Ayrıca Polip vardı. Doktor bunlardan parça aldı ve patolojiye gönderdi. Bağırsak ülseri olduğumu söyledi. Ayrıca kolon kanserinden suphelendi ancak ailemde hiç kimsede kolon kanseri yok.makat bölgemde feci ağrı var. Bu ağrı nasıl geçebilir, neler yemeliyim, neler yapmalıyım? Ayrıca sigara kullanmıyorum, idrar ve kan tahlillerim temiz çıktı. Büyük abdeste çıkarken kanamam oluyor ve cok fazla ağrım oluyor. Ne olur bana yardımcı olun?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Zaten doğru yerden başlamışsın kolonoskopin yapılıp patoloji için biopsi yapılmış,doktorun araştırıyor onunla şikayetlerini paylaşmaya devam et.

 6. hasta Diyorki:

  merhaba hocam. anüs bölgesinde şiddetli sancılar oluyor. Bazen birkaç gün sürüyor 1-2 hafta kadar tekrar ağrı yapmıyor sonra tekrar başlıyor kanamada yok sizce ne olabilir
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Makat çatlağı olma ihtimaliniz çok yüksek.

 7. iltan Diyorki:

  selamlar hocam.ben 2007 senesinde lazerle anal fissür ameliyatı oldum kısmen rahatlamama ragmen arasıra kabız oldugum zaman birkaç gün agrı olup geçiyordu ve anestol ve ultrapoct kremleri kullanıyordum fakat şu son günlerde tuvaletemi yaparken dışkı sanki bir yere takılır gibi çıkıp tuvaletten sonra agrı ve yanma oluyor 7 veya 8 saat sonra agrı geçiyor sıcak su banyusuda yapıyorum ama bir saat sonra agrı ve yanma başlıyor ne yapmamı önerirsiniz şimdiden allah razı olsun.saygılarımla.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Makat çatlağınız yenilemiş bukadar ağrı yaptığına göre botox tedavisi yapmak gerekir.

 8. figen ankar Diyorki:

  merhaba benim bir sorum olacakti diski sirasinda alt bölge karin agrisi olusuyor diskidan sonra geciyor bu 3 gundur oluyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Çok değişik sebepleri olabilir,devam ederse muayene ve tetkiklerinizin yapılması gerekir.

 9. Ateş K. Diyorki:

  Selamlar hocam, genel olarak kabızlık çeken biriyim, ayda yılda bir makatta ağrı olur bir süre sonra geçerdi yalnız bir kaç gündür her gün ağrı oluyor ve ağrı kesici alınca bir süre sonra geçiyor. Elime herhangi bir şişlik gelmiyor.
  İç kısımda hissedilen bir ağrı. Sebebi ne olabilir?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür olabilir.

 10. Aslın Diyorki:

  Hocam büyük abdest yaparken büyük bi karın ağrısı oluyor sonra ağrı makat bölgesine doğru vuruyor ardındanda kan geliyor yaptıktan sonra hepsi kesiliyor ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Cerrahi uzmanına anoskop muayenesi olmalısız,gerekirse daha ileri tetkikler yapılabilir

Uzmanımıza Soru Sor

tikus

Hemoroid Kategorisi: Hemoroid İlgili Konular