Hemoroid Tedavi Merkezi

Makatta Ağrı olma nedenleri ve makat ağrıları için yapılacaklar makat ağrılarına alınacak önlemler ve makat ağrılarında kaynaklı hastalıklar hakkında makale uzmanlarımız tarafından  bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır siz mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Makatta Ağrılar

Makatta ğarı olduğunda insanların aklına ilk olarak basur ( hemoroid ) gelir halbuki hemoroid normalde ağrısız bir hastalıktır sadece boğulduğu (tromboze hemoroid) ağrı olur.Makatta ağrı sebepleri sıklık sırasına göre şu şekilde sıralanabilir

*Makat çatlağı (makatta yırtık-anal fissür);

En sık ağrı sebebidir erken dönemde biraz daha hafiftir ama aylar içinde kronikleştikçe ağrı giderek şiddetlenir,hasta dışkı yapmaya korkar ve tuvalete gitmek istemez.Tuvalet erteleninde dışkı dahada sertleşir ve ağrının şiddeti dahada artar.Fir tedavi edildiğinde düzelir.

Anal hematom

Hekimler tarafından bile hemoroidle karıştırılabilir çünkü boğulmuş basur (tromboze hemoroid ) a çok benzer;nerdeyse tek sebebi ıkınmaktır.Şiddetli ıkınılınca makat bölgesinde bir damar yırtılır ve ciltaltına kanama olur bu şişlik şeklinde algılanır.Şişlik ve ağrı paraleldir yani şişlik ne kadar büyükse ağrı o oranda şiddetlidir.Hematomun büyüklğüne bağlı olarak 3-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride hemoroid benzeri olgu kalmaz.

*Basur boğulması (Tromboze hemoroid ) :

Var olan iç basurun ıkınmayla dışarı çıkıp geri içeri girememesi halidir.Dışarda kalan bu hemoroid makat tarafından boğulur ve büyüklüğe göre çok şiddetli ağrı olabilir.Hemorodidin büyüklğüne bağlı olarak 4-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride öncedende var olan değişik derecelerde hemoroid kalır.

*Apse;

Makat bölgesindeki bezlerin iltihap kapması ve şişmesiyle ortaya çıkan ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapabilen bir hastalıktır.Apse boşaltıldığı anda hasta rahatlar.Farkedildiği anda açılmalıdır yokse fistül denilen bir başka hastalığa sebep olur.

diigo Makatta Ağrıstumbleupon Makatta Ağrıdelicious Makatta Ağrıblogger Makatta Ağrılivejournal Makatta Ağrıtumblr Makatta Ağrıreddit Makatta Ağrıfriendfeed Makatta Ağrıshare 16 16 Makatta Ağrı
Hemoroid Tedavi Kliniği

519 Hemoroid Soru ve Cevaplar “Makatta Ağrı”

 1. cem Diyorki:

  hocam merhabalar..benim değil ama annemin bi sıkıntısı war,gece yattığı zaman geceyarısı genellikle şiddetli makat sıkışması ile uyanıyor.tuvalettede sıkıntı çekiyor..bu durum hakkında bilgi verir misiniz hocam..şimdiden teşekkürler..
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Genel cerrahide muayene olun.

 2. hastayım Diyorki:

  2. Derece hemoroid neden olur. Yani erkeklerde neden olur
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Hemoroidin nedeni oradaki toplar damarların etrafındaki bağ dokusunun zayıflığıdır.

 3. eylül Diyorki:

  mrb hocam bir süredir kabızlık var ve şimdi ağrı yapıyor tuvaletim var ama yapamıyorum ne yapmalıyım
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Makat çatlağınız var botox tedavisi ile kurtulursunuz.

 4. sultan Diyorki:

  peki böbrek ağrısı makata vurursa ne yapmak gerek bir tehlike içeriyor mu ???
  OPr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Böbrek ağrısı makata vurmaz.

 5. onur Diyorki:

  hocam ayrıntılı cevap için çok teşekkürler.. kolon kanseri demek bu kadar çok zor bir hastalık, yani hiç kurtuluşu yok.. eğer kolon kanseri olsaydın şiiödiye kadar kesin ölmüştün yazmışsınız. yani bu hastalıktan bu kadar tedavi görenlerin hiç şansı yok gibi bir şey mi? bir de hocam kolonoskopi yerine ilaçlı bağırsak filmi kolon grafisi çektirsem olabilir mi? bu arada hocam gaita testi yaptırmıştım 2 yıl önce ama üniversitediki asistan gaitada birşey olmadığını söyledi. ama size de anlattığım biçimde gaitanın görüntüsü hiç söylemiyor.. tekrardan çok teşekkürler..
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Yanlış anlamışsınız beş yıl önce kolon kanserine yakalanmış olsanız ve hiç tedavi görmemiş olsanız ölmüş olursunuz demiştim kolon kanseri korkulacak kanserlerdendir fakat erken teşhisle yapılan cerrahi müdahaleden sonra bu hastalıktan kurtulmak mümkündür.

 6. kubra ay Diyorki:

  Mrhb hocsm uc dort yil askin kabizim ve gecmedi gittikce agrilarim artiyo ve kanams geliyo

  kolonoskopi yaptirdim temiz cikti catlak varmis genel cerrahiye gitim ilac verdi ve dahs sonra ameliya dedi ama olmadim napmaliym
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Botox tedavisi ile kurtulursunuz.

 7. hastayım Diyorki:

  Öncelikle selam. Hocam bende bi sorun var sislik oluyo bazen agriyo iceri itiyorum hafifliyo. Ama simdi sadece makatin heryeri degil on tarafa dogru agriyo bide sol tarafta tomurcuk gibi birşey var
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  En az 2.derece hemoroidiniz var müdahale etmek gerekir.

 8. onur Diyorki:

  hocam peki tehlikesi varmı acaba anlattıklarıma dayanarak lütfen bir fikir yorum alabilirmiyim ???
  Opr.Dr.ALi Rıza Şahap Barlas
  Kolon kanseri değilsiniz olsaydınız bu zamana kadar mutlaka rahmetli olurdunuz,yazdıklarınızın hepsini okudum maalesef muayene sonucu teşhis konulabilecek bir hastasınız ama mutlaka kolonoskopi yaptırın ve yaşadığınız bölgede hem genel cerraha hem gastroenteroloğa başvurun.Makat bölgesinde anlattıklarınıza göre zaman zaman çatlaklar oluyor vede basurunuz var ağrı çatlağa ait fakat buna neden olan gaita değişikliğini ve varsa bağırsak hastalığını gastroenterolog teşhis edecek.

 9. nil Diyorki:

  Ne olduğunu bilmiyorum ama ara ara agri bir giriyor hem makattan hemde ön taraftan cocuk doğuyor derin uykudan bazen kalkiyorum
  hareket edemiyorum. Ne tam oturabiliyorum nede yatabiliyorum
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Genel cerrahide muayene olun.

 10. onur Diyorki:

  mrb hocam, yaklaşık 4-5 yıldır kabızlık çekiyorum. 29 yaşında erkeğim.4-5 yıl önce bir gün tuvaletteyken birden dışkının kıvamında ve şeklinde bir anormallik değişiklik olduğunu farkettim. böyle kaskatı soluk çimento rengi ve bazen de saman sarısı gibi renkler.. o zamana kadar tuvalette tam ve yeterli dışkılayabilip rahatlarken sonradan dışkılamada önceye oranla azalma olmaya başladı ve yeterli boşaltım yapamamaya başladım.Bu da çok rahatsız etmeye başladı ve artık tuvalette sürekli ıkınmaya başladım eskisi gibi dışkılayabilmek için.Sonra ıkınmalarım artınca makat bölgesinde kanama meydana geldi. ama yine tam boşaltım yapamadım. Ara ara bugüne dek bu çok hafif kanamalar devam etti.beraberinde de makat bölgesinde ağrı, cinsel bölge ve bacaklara birden giren şiddetli kıramplar oluşmaya başladı. Bu sorunları yukarda bahsettiğim gibi 4-5 yıldır sürekli olmasa da ara ara yaşıyorum.makat deliğinin yanında da tuvalete girdiğimde fark ettiğim serçe parmak ucu büyüklüğüne yakın bir şişlik oluyor.sonuç olarak bu süre zarfında boşaltmam gereken dışkının anca %40-50 sini atabiliyorum ve buda beni hiç rahatlatmıyor, gaz sancısı çok yaşıyorum,geğirme de çok oluyor.dahiliyede birkaç doktora göründüm osmolak daflon ve anal krem gibi bazı ilaçlar verdiler, kullandım ama sorunlarım devam ediyor.Halen yeterli dışkılama yapamıyorum malesef.osmolak kullandığım vakitler dışkılama miktarım tam olmasa da biraz daha artıyor sadece.benim sorunum bağırsaklarla ilgili mi, kabızlık mı, yada hemoroid basur mu? her defasında tuvaletten yarım çıkıyorum ve bağırsak bölgemde sancılar oluyor.. neden tam dışkılayamıyorum,sebep ne olabilir, Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız aydınlatırsanız çok sevirim şimdiden teşekkürler.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Gastroenterolog ve genel cerrahiye birlikte muayene olun,İstanbul daysanız bize başvurun.

Uzmanımıza Soru Sor

ular

Hemoroid Kategorisi: Hemoroid İlgili Konular