Hemoroid Tedavi Merkezi

Makatta Ağrı olma nedenleri ve makat ağrıları için yapılacaklar makat ağrılarına alınacak önlemler ve makat ağrılarında kaynaklı hastalıklar hakkında makale uzmanlarımız tarafından  bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır siz mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Makatta Ağrılar

Makatta ğarı olduğunda insanların aklına ilk olarak basur ( hemoroid ) gelir halbuki hemoroid normalde ağrısız bir hastalıktır sadece boğulduğu (tromboze hemoroid) ağrı olur.Makatta ağrı sebepleri sıklık sırasına göre şu şekilde sıralanabilir

*Makat çatlağı (makatta yırtık-anal fissür);

En sık ağrı sebebidir erken dönemde biraz daha hafiftir ama aylar içinde kronikleştikçe ağrı giderek şiddetlenir,hasta dışkı yapmaya korkar ve tuvalete gitmek istemez.Tuvalet erteleninde dışkı dahada sertleşir ve ağrının şiddeti dahada artar.Fir tedavi edildiğinde düzelir.

Anal hematom

Hekimler tarafından bile hemoroidle karıştırılabilir çünkü boğulmuş basur (tromboze hemoroid ) a çok benzer;nerdeyse tek sebebi ıkınmaktır.Şiddetli ıkınılınca makat bölgesinde bir damar yırtılır ve ciltaltına kanama olur bu şişlik şeklinde algılanır.Şişlik ve ağrı paraleldir yani şişlik ne kadar büyükse ağrı o oranda şiddetlidir.Hematomun büyüklğüne bağlı olarak 3-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride hemoroid benzeri olgu kalmaz.

*Basur boğulması (Tromboze hemoroid ) :

Var olan iç basurun ıkınmayla dışarı çıkıp geri içeri girememesi halidir.Dışarda kalan bu hemoroid makat tarafından boğulur ve büyüklüğe göre çok şiddetli ağrı olabilir.Hemorodidin büyüklğüne bağlı olarak 4-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride öncedende var olan değişik derecelerde hemoroid kalır.

*Apse;

Makat bölgesindeki bezlerin iltihap kapması ve şişmesiyle ortaya çıkan ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapabilen bir hastalıktır.Apse boşaltıldığı anda hasta rahatlar.Farkedildiği anda açılmalıdır yokse fistül denilen bir başka hastalığa sebep olur.

diigo Makatta Ağrıstumbleupon Makatta Ağrıdelicious Makatta Ağrıblogger Makatta Ağrılivejournal Makatta Ağrıtumblr Makatta Ağrıreddit Makatta Ağrıfriendfeed Makatta Ağrıshare 16 16 Makatta Ağrı
Hemoroid Tedavi Kliniği
 1. furkan k.

  merhaba benim büyük bazen abdeste çıkmadan bir kaç saat önce ara ara makat ağrım oluyor ağrım olunca anlıyorum büyük abdestimin geldiğini. dışkılama sırasında ağrı olmuyor. normal hayatımda bir değişme yok (halsizlik iştah ve kilo kaybı vs.). sizce nedir ? teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu şikayetine bakarak bir teşhis koymak mümkün değil,şikayetin çoksa muayene ve bazı tetkikler gerekebilir.

 2. Murat

  Hocam ben 18 yaşındayım makat bölgesinden nohut büyüklüğünde bişey çıktı ve çok acıyor kanama yok sadece oturunca kalkınca tuvaletteyken felan çok acıyor nedenini ve doktora gitmeden tedavisini ögrenebilirmiyim ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal hematom veya tromboze hemoroid olabilir,sıcak su oturma banyosu ile 15 günde geçmezse anoskopla muayene olmalısın.

 3. pişman

  Hocam ben 26 yaşında 2 yıllık evli bir bayanım
  Eşimin sürekli isteği üzerine makat bölgesinden ilişkiye girdik fakat ilişkiden sonra ağrı ve yanma oldu çok azda olsa kan vardı lütfen bana bir krem veya ilaç önerin ve bu ağrı nezaman dinip eski halime dönerim.
  ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anestol krem ve sıcak su oturma banyosu yapın.2-3 haftada geçmezse muayene olmalısınız.

 4. MD

  Hocam 1 sene önce anal apse teşhisi kondu ve apse boşaltıldı şu an sadece makat kısmında apsenin boşaltıldıgı yerde zannediyorum bi ağrı var ne yapmalıyım bi tavsiyeniz var mı ara ara iğne batar gibi sızı oluyor
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tekrarlıyor olabilir, muayene olun

 5. Rakbu

  Hocam merhaba benim dunden beri makatimda bir agri vardi bugun makatimda sislik de oldugunu farkettim bu durum gecer mi yoksa doktora gideyim mi
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  tromboze hemoroid olabilir ,gelirseniz gerekeni yaparız

 6. mediacana13256

  Hocam ben dün mesaj atan kişiyim doktora üniversitenin genel cerrahi bölümüne gittim kan pıhtısı olmuş dedi.2 krem 1 de hap verdi 1haftaya geçmezse şırınga ile pıhtı alînacak dedi son sorum hocam bu pıhtı şırınga ile ile alınırsa kesin çözüm olurmu.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şırıngayla almak kısmen küçültür ama tekrar ıkınırsanız çıkar

 7. anonim

  Hocam merhaba ben 18 yaşındayım üniversiteye gidiyorum.erkeğim.dün aniden anüs bölgesinde nohut kadar bi şey var ve oturamıyorum.tuvalet sırası kanama yok ancak ağrı oluyor.bu böyle devammı edicek?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ağrı 3-5 günde azalmaya başlar

 8. RIFAT

  Hocam ben geçen sene makat ağrısı nedeniyle bir Genel cerrah’a göründüm, bende büyük aptest ederken pek ağrı yok ancak daha sonra tuvaletten kalkarken rektal adalenin kasılmasından sonra ‘ki bunu engellemek mümkün olmuyor esaslı şekilde acı oluyor. Sıcak suyun üzerine oturunca hemen azalıyor . Cerrah parmakla yokladı, prostat yoklaması benzeri ve makat çatlağını tespit etti ve ameliyat dedi ben ameliyat nasıl olur dediğimde herşeyin 3-4 saat içide olacağını hafif bir narkoz verdikten sonra makat çatlağının çevresindeki kasları gevşeterek acıya sebeb olan kasılmalarda yüzde 90 rahatlık sağlanacağını söyledi.. Ancak Botox tedavisinden hiç bahsetmedi
  Hocam bu Botox nasıl oluyor? bedeli nedir? ve kalıcı tedavi mümkün oluyormu ? ben ameliyattan ziyade narkozdan korkuyorum açık söylemek gerekirse,
  Kısaca bilgilendirebilirseniz makbule geçer..Saygılar.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Makat çatlağının iyileşmesini önliyen devamlı kasılı duran iç makat kasıdır ameliyatda bu kas kesilir bu ameliyatın çeşitli komplikasyonları vardır ve çok ağrılıdır,botoxla bu kasları geçici olarak felç ederiz buda bir iğneyle yüzde 90 iyilik sağlar hiç bir yan tesiri yoktur,tedavi ücreti1200TL dir ve müdahale sonrası hemen normal hayatınıza dönersiniz.

 9. ismail

  merhaba 35 yaşında bir erkeğim.hocam bende de bu sıkıntı var fakat benim makat bölgemdeki ağrı cinsel ilişkiye girdiğimde ve penisim sertleşince oluyor. dayanılmaz bir ağrı çekiyorum.bazen gece uyku sırasında penisim sertleşince ağrılarım başlıyor ve sabaha kadar uyuyamıyorum.sizden ricam ameliyatsız bu rahatsızlıktan nasıl kurtulabilirim.ilişkiye girmekten ve erkekliğimin uyanmasından korkar oldum.6 aydır bu durum devam etmektedir. bu ileride tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlığa dönüşeblirmi?teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anlattığınız şikayetler tipik bir hastalığı işret etmiyor,muayene ve gerekli tetkikler yapılarak teşhis konduktan sonra tedavi edilebilir.

 10. Mehmet

  Hocam şuanda makat bölgesinde çok büyük Ağrı yaşıyorum önce Kabızlık dedim müsül ilacı kullandım ama hala isal olmadım Ağrı çok kötü ve kan geliyor sebebi ne olabilir ne yapmayalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissüre benziyor ama muayene edip öyle karar vermek lazım.

Uzmanımıza Soru Sor

banteng