Hemoroid Tedavi Merkezi Telefon Numarası Telefon Numarası
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Makatta Ağrı

Makatta Ağrı olma nedenleri ve makat ağrıları için yapılacaklar makat ağrılarına alınacak önlemler ve makat ağrılarında kaynaklı hastalıklar hakkında makale uzmanlarımız tarafından  bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır siz mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Makatta Ağrılar

Makatta ğarı olduğunda insanların aklına ilk olarak basur ( hemoroid ) gelir halbuki hemoroid normalde ağrısız bir hastalıktır sadece boğulduğu (tromboze hemoroid) ağrı olur.Makatta ağrı sebepleri sıklık sırasına göre şu şekilde sıralanabilir

*Makat çatlağı (makatta yırtık-anal fissür);

En sık ağrı sebebidir erken dönemde biraz daha hafiftir ama aylar içinde kronikleştikçe ağrı giderek şiddetlenir,hasta dışkı yapmaya korkar ve tuvalete gitmek istemez.Tuvalet erteleninde dışkı dahada sertleşir ve ağrının şiddeti dahada artar.Fir tedavi edildiğinde düzelir.

Anal hematom

Hekimler tarafından bile hemoroidle karıştırılabilir çünkü boğulmuş basur (tromboze hemoroid ) a çok benzer;nerdeyse tek sebebi ıkınmaktır.Şiddetli ıkınılınca makat bölgesinde bir damar yırtılır ve ciltaltına kanama olur bu şişlik şeklinde algılanır.Şişlik ve ağrı paraleldir yani şişlik ne kadar büyükse ağrı o oranda şiddetlidir.Hematomun büyüklğüne bağlı olarak 3-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride hemoroid benzeri olgu kalmaz.

*Basur boğulması (Tromboze hemoroid ) :

Var olan iç basurun ıkınmayla dışarı çıkıp geri içeri girememesi halidir.Dışarda kalan bu hemoroid makat tarafından boğulur ve büyüklüğe göre çok şiddetli ağrı olabilir.Hemorodidin büyüklğüne bağlı olarak 4-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride öncedende var olan değişik derecelerde hemoroid kalır.

*Apse;

Makat bölgesindeki bezlerin iltihap kapması ve şişmesiyle ortaya çıkan ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapabilen bir hastalıktır.Apse boşaltıldığı anda hasta rahatlar.Farkedildiği anda açılmalıdır yokse fistül denilen bir başka hastalığa sebep olur.

Makatta Ağrı için 793 yorum yapılmış


ali

slm hocam dübürümde bi acı var ne olabilir
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Makatta acı çatlakta,3-4.derecede hemoroidde olabilir. Öncelikle kesin teşhis için muayene olmalısınız.Şimdilik kabız kalmayın,sert dışkılama yapmayın. Kabızlık için medicalart.com.tr de ve sehersirin.com da ayrıntılı konular ve geniş bilgiler bulabilirsiniz.Medical Art Cerrahi merkezinde SGK lılara muayene ücretsizdir.
Geçmiş olsun

Anonim

slm hocammm makatta acıma hissediyom ama doktora gitmeye utanıyorumm napmam gerekir
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Çekinmenizi gerektirecek bir durum yok,proktoloji ile ilgilenen hekimler sürekli bu muayeneleri yapıyor.

Anonim

SLM HOCAM BNİM 3 AYDIR Bİ MAKAT SIZLAMASI OLUYOR ÖNCEDEN AGRIYODU ŞİMDİ ESKİEDENDAHA İYİ TAMAMEN NASIL GECER
Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
anal fissür olabilir,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.

yasin

Merhaba doktor bey 35 yaşındayım tuvalet sonrası dışarı cikiyor ve çok şiddetli ağrıyor ne yapmalıyım
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anoskopla muayene edip ne yapılacağına öyle karar verebiliriz.

ŞAFAK

Merhaba hocam. Çok sık olmamakla birlikte gece uykudan uyandıracak şiddette makat ağrısı oluyor. Ne kadar sürdüğünü bilemiyorum ama sonra kendiliğinden geçiyor. BU sorunu zaman zaman yaşıyorum ve hep gece oluyor. Ne yapmalıyım? Saygılar

Anonim

Merhaba hocam. Çok sık olmamakla birlikte gece uykudan uyandıracak şiddette makat ağrısı oluyor. Ne kadar sürdüğünün farkında değilim ama sonra kendiliğinden geçiyor. Bunu sık sık olmamakla birlikte zaman zaman yaşıyorum ve hep gece oluyor. Doktora görünmem gerekir?
Op.Dr.Seher Şirin
Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
Başka şikayetlerinizle,yaş bilgilerinizle birlikte muayene etmek lazım. Çok fazla makatla ilgili gibi görülmüyor.Barsağın son kısmıyla ve makat etrafındaki kaslarla ilgili olabilir.
Geçmiş olsun

samet

Makatta ağrım var 1 ay oldu geçmiyor makat içinde şişlik var sivilce gibi ağrıyor
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kesin tanı için muayene gerekir.

Anonim

Hocam oturdugumda belli bir yere yaslandigimda cok aci bir sizi geliyo makat bolgemde sislik kizariklik yok normalde ağrida yok ama bazen cok sizliyor sebebini ogrene bilirmiyim
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Muayene ve gerekirse bazı tetkiklerle tanı konabilir.

Adem

Hocam merhaba;
Bende sürekli aynı yerde oturma ile oluşan makat bölgesinde bir ağrı oluyor. Daha önceleri yoktu. Kıl dönmesi olma ihtimali var mıdır.? Herhangi bir kızarıklık ve ya farklı bir durum mevcut değil yanlız…
Op Dr Atilla Kaya
makatta ise ağrı anal fissür yada hemoroid olabilir.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışan ve ameliyatsız tedavilerine yönelik her tür teknoloji vardır.gelirseniz değerlendirip tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz.

Anonim

Hocam bentuvaletimi yaparken cok siddetli agri oluyo ve adet oldugumda daha cok oluyor.midemdede rahatsizlikagri hissediyom. Makatta bazen disarda bazende iceri giriyosanki asiri derecede gaz oluyor bazen isal bazende kabiz oluyorum. GGazi cikarirken cok ses cikiyor.nedeni ne olabilir.
Op.Dr Altan KARAN
makattaki ağrının nedeni anal fissür olabilir,bunun için genel cerrahiye muayene olmalısınız.diğer şikayetleriniz İBS olabilir.muayene olmalısınız