Hemoroid Tedavi Merkezi Telefon Numarası Telefon Numarası
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Makatta Ağrı

Makatta Ağrı olma nedenleri ve makat ağrıları için yapılacaklar makat ağrılarına alınacak önlemler ve makat ağrılarında kaynaklı hastalıklar hakkında makale uzmanlarımız tarafından  bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır siz mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Makatta Ağrılar

Makatta ğarı olduğunda insanların aklına ilk olarak basur ( hemoroid ) gelir halbuki hemoroid normalde ağrısız bir hastalıktır sadece boğulduğu (tromboze hemoroid) ağrı olur.Makatta ağrı sebepleri sıklık sırasına göre şu şekilde sıralanabilir

*Makat çatlağı (makatta yırtık-anal fissür);

En sık ağrı sebebidir erken dönemde biraz daha hafiftir ama aylar içinde kronikleştikçe ağrı giderek şiddetlenir,hasta dışkı yapmaya korkar ve tuvalete gitmek istemez.Tuvalet erteleninde dışkı dahada sertleşir ve ağrının şiddeti dahada artar.Fir tedavi edildiğinde düzelir.

Anal hematom

Hekimler tarafından bile hemoroidle karıştırılabilir çünkü boğulmuş basur (tromboze hemoroid ) a çok benzer;nerdeyse tek sebebi ıkınmaktır.Şiddetli ıkınılınca makat bölgesinde bir damar yırtılır ve ciltaltına kanama olur bu şişlik şeklinde algılanır.Şişlik ve ağrı paraleldir yani şişlik ne kadar büyükse ağrı o oranda şiddetlidir.Hematomun büyüklğüne bağlı olarak 3-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride hemoroid benzeri olgu kalmaz.

*Basur boğulması (Tromboze hemoroid ) :

Var olan iç basurun ıkınmayla dışarı çıkıp geri içeri girememesi halidir.Dışarda kalan bu hemoroid makat tarafından boğulur ve büyüklüğe göre çok şiddetli ağrı olabilir.Hemorodidin büyüklğüne bağlı olarak 4-6 günde ağrı 5-6 haftada şişlik kaybolur.Bu hastalık kaybolduğunda geride öncedende var olan değişik derecelerde hemoroid kalır.

*Apse;

Makat bölgesindeki bezlerin iltihap kapması ve şişmesiyle ortaya çıkan ve dayanılmaz düzeylerde ağrı yapabilen bir hastalıktır.Apse boşaltıldığı anda hasta rahatlar.Farkedildiği anda açılmalıdır yokse fistül denilen bir başka hastalığa sebep olur.

Makatta Ağrı için 785 yorum yapılmış


Adem

Hocam merhaba;
Bende sürekli aynı yerde oturma ile oluşan makat bölgesinde bir ağrı oluyor. Daha önceleri yoktu. Kıl dönmesi olma ihtimali var mıdır.? Herhangi bir kızarıklık ve ya farklı bir durum mevcut değil yanlız…
Op Dr Atilla Kaya
makatta ise ağrı anal fissür yada hemoroid olabilir.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışan ve ameliyatsız tedavilerine yönelik her tür teknoloji vardır.gelirseniz değerlendirip tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz.

Anonim

Hocam bentuvaletimi yaparken cok siddetli agri oluyo ve adet oldugumda daha cok oluyor.midemdede rahatsizlikagri hissediyom. Makatta bazen disarda bazende iceri giriyosanki asiri derecede gaz oluyor bazen isal bazende kabiz oluyorum. GGazi cikarirken cok ses cikiyor.nedeni ne olabilir.
Op.Dr Altan KARAN
makattaki ağrının nedeni anal fissür olabilir,bunun için genel cerrahiye muayene olmalısınız.diğer şikayetleriniz İBS olabilir.muayene olmalısınız

Yasin

Hocam ben buyuk tuvaletimi yapiyorm yarim saat sonra tekrar tuvalete gecip peceteyle makatimi sildikten sonra tekrar diskinin geldigini goryorum pecetede. Ve Bazen agri oluyor makatimda bazense olmuyor ve genellikle tuvaletimi yaptiktan sonra makatimda sislik oluyor. Bunlar neyden oluyor hocam ?
Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Muayene olup sfinkter kasların gücüne bakmalıyız.Anaskop ile de başka bir neden varmı araştırmalıyız

ayse

Mrb doktor bey ben yaklasik 1 aydır karın bel ve kalça da makkatta ağrı hissediyorum karın ağrısı için çok doktora gittim ama bisey olmadığını söylediler artık bagarsaklarimdan şüpheleniyorm bagarsaklara hiç bakilmadi çünkü 15 gundur kabizlik cekiyorm makkta bir ağrı ve hafif islaklikla kaşıntı oluyo bununla beraber karnimda ve tam belle kalca arasinda oturmus bir ağrı oluyo bunun sebebi ne olabilir ve hangi doktora gorunmeliyim lütfen yardımcı olunn.
Op.Dr.Atilla Kaya
genel cerrahiye muayene olabilirsiniz

Ayse

Makatimda surekli bir agri mi desem yanma mi batma mi desem biemiyorum yururken bile hissediyorum hic gecmiyor diskilamada problemim yok kabizda degilim ne yapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim hocam
Op.Dr.Atilla KAYA
şikayetleriniz anal fissürü çağrıştırıyor ama anal fissür için mutlaka kabız olmak gerekmiyor.yanlış tuvalet alışkanlıklarıda hastalığın gelişmesine neden olabilir.muayene olmalısınız.https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html bu linkteki bilgilere dikkat ediniz

Hasta

Hocam merhabalar

Yaklaşık 2 yıl önce inşaat santiyesinde işe başladım. Sonlara doğru Makat etrafında yanma oluyordu. 5 ay gibi bir süre işten uzaklaştım yanma falan geçti. Şimdi bir şantiyede tekrar başladım ve tekrar başladı. Kan belirtisi yok ancak dişkilama yaptıktan saatlerce sonra bile yanma oluyor. Özellikle oturunca ciddi anlamda rahatsız ediyor. Hafif bir kabızlık oluyor arada. Sebedi ne olabilir. Şantiyede yediğim yemekten olabilir mi ?

Teşekkür ediyorum yardımlarınız için
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Çimento ve benzeri tozlara karşı hassasiyetiniz olabilir.

Mine

Bide bu ilaçları kullanmaya başlayınca eskiden yaşadığım hemoroid tekrarladı

Mine

Mrb hocam benim sıkıntım karnımda sancı ve makat bölgesine bıçak gibi saplanmalarla başladı gazdan diye düşündüm ama Bi gece karnıma masaj yaptım o gece acillik oldum bayılma hissi ve bulanma oldu Dr gittim bütün tahliller mr tomg kan idrar ult yapıldı mide iltihabı dendi 8-9 gün iyiydim ama aynı sıkıntılar bugün yine başladı hala ilaçları kullanmama rağmen yardımcı olursanız sevinirim oturduğum yerden kalktığımda baş dönmeside yasıyorum
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Gastro-enteroloji uzmanına görünün.

Emine

Hocam 17 yaşındayım bir mkatta büyük abdesti yapınca yanma ve ağrı oluyor oturunca batma hissi oluyor ve makattan gaz şeklinde şiddetli sesler çıkıyor sizce nedenleri ne olabilir?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal fisssür olabilir,muayene etmekkte fayda var.

Yağmur

Hocam uzun süredir kabızlık sorunum var uzun süre derken 15 20 gündür . tuvalete çıkarken zorlanıyorum . ki çıkmak mümkün değil . şiddetli bir ağrıyla hastaneye gittim gaz falan dediler ilaçlarla bile zor yapamıyorum. makatta felaket bir ağrı var içten vuruyor sanki nefesim kesiliyor normal oturup kalkarken de yürür kende oturdugum yerden kalktığımda dayanılmaz şekilde acıyor . çatlak mı vardır acaba tuvalete hala çıkamıyorum geldiği zamanda makattaki acidan hiç yapamıyorum
Op.Dr.Seher ŞİRİN
Bakırköy Medical Art Proktoloji Uzmanı
Öncelikle bu kadar ani başlayan kabızlık ve ağrıda sebebi tesbit etmek gerekir.Ani başlayan şiddetli kabızlıkta barsak tıkanıklığı gibi hastalıkların olmadığı kanıtlanmalı. Şiddetli makat ağrısında anal apse,tromboze (boğulmuş) hemoroid Anal hematom ve akut fissür düşünülür.Muayene olmalısınız.Teşhise yönelik tedavi verilmeli.Şimdilik kabız kalmayıp ıkınmamanızı öneriyorum.
http://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html
http://www.sehersirin.com/kabizlik-nedir-nedenleri-ve-tedavisi/ linklerinden faydalanabilirsiniz
Geçmiş olsun