Ücretsiz Basur Muayenesi Basur Tedavi Fiyatları

Kondilom Tedavisi

Makat siğili olarak bilinen ve mikrobik bir hastalık olan kondilom teşhis ve tedavisi önemi bir çok hastalığa nazaran daha bir ivedilik gerektirmektedir. Bunun sebeplerinini doktorumuz hastalarını bilgilendirme amaçlı olarak hazırladığı yazısında aşağıda anlatmaktadır.

Kondilom Tedavi Edilmezse

Kondilom Türkçe adıyla makat siğili mikrobik bir hastalık olduğundan başka bölgelere ve başka insanlara bulaşma eğilimindedir.
Tedavi edilmeyen kondilomlar giderek büyür ve tüm anüs bölgesini kaplarlar diğer taraftan makattan barsağa ilerleyerek barsak tıkanmasına varacak kadar ciddi sorun yaratabilirler.

Kondiloma genel yaklaşım tesbit edildiği anda seviyesinin (barsakta olup olmadığının) tesbiti sonrasında tedavi edilmelidir.Tedavide kullanılacak kimyasallar veya bitkisel ürünler anus içindeki ve barsağın son kısımlarındaki kondiloma etki etmeyeceğinden hastalığın ilerlemesine sebep olabilir.

Makat Siğili Resimleri

Hastalığın ilk başlangıç ve ilerleme derecesindeki kondilom resimleri

Küçük Makat Siğili Görüntüsü

Küçük Makat Siğili Görüntüsü

 

Büyük Makat Siğili Görüntüsü

Büyük Makat Siğili Görüntüsü

Kondilom bahsedildiği gibi virüs denilen mikroplar sebebiyle oluşur ve bulaşıcıdır.Bulaşma kişiden başkasına olabileceği gibi kişinin bir vücut bölgesinden başka bölgelerde bulaşabilir.Bu bulaşma sebebiyle tesbit edildiği anda tedavi planlanmalıdır.

52 Comments

Add a Comment
 1. emre

  Hocam ben geçen hafta doktora gittim, muayene edip anal kondilom teşhisi koydu. Kriyoterapi uyguladı. Bugün dışkımın kanlı olduğunu gördüm .Bu kan normalmi? Makat kanseri olabilirmi acaba ? Ne yapmam gerek ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Kriodan sonra kanama olması normal, bu arada krionun başarısı düşüktür radyo frekans çok daha etkilidir.

 2. kağan

  Hocam bana bugün anal kondilom teşhisi koydu gittiğim genel cerrah . Cildiyeye gitmem gerektiğini ve criyoterapi uygulanabileceğini söyledi . Bu arada kondilom kanser yaparmı ? Bunu nasıl anlayabiliriz? Cildiyeye gitmelimiyim?.
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Kondilom özellikle anal bölgedeki genel cerrahın(bu konu ile özel ilgilenen daha iyi olur)işidir.Anal bölgede criyoterapi sıkıntılı olabilir.Ben Rf ile buharlaştırma tercih ediyorum.Kondilom yapan virüsün bazı türleri kanser yapabilir.Araştırılabilir.Önce kondilomların tedavi edilmesi gerekir

 3. emre

  Merhaba hocam ben eşcinsel bir bireyim . Yaklaşık bir ay önce anüsümün kenarında et beni gibi bişey çıktı ve haftalar geçtikçe büyüdü etrafındada küçük küçük et benine benzeyen şeylerde çıktı. Anal kondilom olmasından çok korkuyorum sizce ne yapmalıyım? bunlar ne olabilir ?
  Op Dr Nizam Kurtdere Nişantaşı Şube Proctoloji Uzmanı
  Yazdıklarınız tipik kondilom bulguları, çevrenize bulaştırmaya devam ettiğiniz için bir an önce tedavi olmanızda yarar var, en azından sevdiklerinizi koruma adına 🙂

 4. emre

  Merhaba hocam ben homoseksüel bir bireyim . Yaklaşık bir ay önce anüsümün kenarında et beni gibi bişey çıktı ve haftalar geçtikçe büyüdü etrafındada küçük küçük et benine benzeyen şeylerde çıktı. Anal kondilom olmasından çok korkuyorum sizce ne yapmalıyım? bunlar ne olabilir ?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Anal kondilom olmuşsun.Ben RF ile buharlaştırma ile tedaviyi tercih ediyorum.Gecikme iş büyür.

 5. Ebru

  Merhaba bendede kondilom var ve pazartesi gunu ameliyatla yakilcagini soyledi doktoru anestesiye gitmedim acaba ameliyat agrilimi geciyo ve ne kadar suruyo yakilmasi
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)Ankara
  Fazla miktarda ise ilk seans ameliyatla anestezili olabilir.Fakat diger seansların hepsi için anestezi riskine girmemelisin.Kontrollerde yeni çıkanlar çok rahat lokal anaestezi ile yok edlebilir

 6. Esra

  Merhaba ciddi bir sigillenme ve sislik sikayetim vardi gunlerce evden dahi cikamadim fakat ilaclar ile kendiliginden son buldu ve aradan 4 yil gecti dogumuma 1 hafta kadar bir süreç kalmıştı ki kaşıntı ve cok ciddi şişkinlik sikayeti ile tekrar doktoruma gittim doktorum bölgeyi görünce çok şaşırdı ilk kez böyle bir şişlik görüyorum dedi ve anestol krem verildi human popilloma dan suphelenildi doğum a bir kaç gün kaldığı için tedavi olamadım doğum sonrası doku örneği alıp patolojiye gonderilecegi söylendi. normal doğum yapmam gerekirken doğum esnasında bebeğe bulaşma ihtimali var denildi ve sezeryan doğum yapmak zorunda kaldım doğum sonrasında ameliyathaneden henüz cikmadan lazer ile yakıldı siğiller doğum yapalı 7 ay oldu ara ara kaşıntım oluyor fakat iç bölgede görünür bişey de yok doktor a gitmekden çok korkuyorum kötü bi cevap alırım diye ne yapmalıyım yol gosterirmisiniz lütfen ..doku örneği aldirmalimiyim? ?
  Op Dr Atilla Kaya
  Medicalart Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
  kondilom ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.kolay bulaşır ve hızlı yayılır.bu nedenle temizlendiğinden emin olana kadar doktorunuza kontrole gitmelisiniz

 7. Emel

  Merhaba bende makat bolgemde kondilom cikti nisanlimda yok vajina dan iliskiye girersek nisanlima da bulasabilir mi? Bulasma yaktirdiktan sonra da devam eder mi her zaman prezervatifle iliskiye girmek zorunda miyiz
  Op.Dr.Demet AĞRAS
  Bulaşma ihtimali var, en kısa sürede tedavi olmalısınız, tedavinin sonunda bitti dendikten sonra bulaşmaz, bu süre zarfında prezervatif kullanmalısınız.

 8. Xxx

  Ben yaklaşık 2 hafta önce farkettim makat bölgesinde kondilom var. Fakan iki tane küçükler 2 kere soğuk bi hava gibi bişey uyguladılar düzenli olarak bunu yapacaklarını söylediler bu şekilde geçer mi yoksa başka bi doktora görünmem gerekir mi ? Tamamen alınmalı mı ? Ne zaman tekrar cinsel ilişkiye girebilirim ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Size criyoterapi uygulanmış,biz koterizasyon tedavisini tercih ediyoruz,hastalık tamamen geçtikten 3 ay sonra ilişkiye girebilirsiniz.

 9. Mert

  merhabalar hocam ben 3 ay önce anal kondilom amilyatı oldum. geçen ay kontrolde tekrar yakıldı ve bu ay tekrar çıktı ve o da yakıldı bu süreç ne kadar devam eder ve kesin ne zaman sonuçlanır? yoksa ömürümüzün sonuna kadar yaktırmak mı gerek. tamamıyla yok olma bitme şansı yokmu kontrollerime düzenli gidiyor ve çıktıkca yaktırıyorum teşekkür ederim
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  yapacak başka bişi yok.kontrollerinize düzenli gidip koterize ektirmekten başka,bitene kadar devam edecksiniz

 10. Bircan

  Mrb hocam ben 10 gun once kondilom tedavisi oldum lazerle anestezili olarak aldirdim ama son 3 gundur agrim oluyo oturamiyorum bu normal mi ve bana doktorum sadece bepanten silvider kremlerini verdi bu ikisi yakilan bölgenin iylesmesi icin yeterlimi ve esimle cinsel iliskiye ne kadar sure sonra baslaya bilirim
  Op.Dr.Seher Şirin
  Uygulamalar doktora göre değişebildiği için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
info@doganiyaziakca.com

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
webmaster@doganiyaziakca.com