Hemoroid Tedavi Merkezi Telefon Numarası Telefon Numarası
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık Nasıl Geçer?Özellikle basur hastalarında sıkça görülen bir problem olan kabızlık çözümü için yapılması gerekenler oldukça basit adımlarla kolayca uygulayabileceğiniz adımlardan oluşmaktadır.

Kabızlık bağırsak uzunluğu,bağırsak tembelliği,ailesel özellik gibi sebeplerle izah edilmeye çalışılsa da tamamen bağırsak hareketleriyle ilgili bir durumdur. Ve neredeyse tümüyle hastanın yeme alışkanlığıyla ilgilidir.Aynı şeyi yemelerine rağmen farklı kişilerin kabızlık sorununu farklı düzeyde yaşamalarıysa bağırsak eğitimiyle izah edilebilir.

Şöyle ki;

Dışkının kıvamını belirleyen şey kalın bağırsakların hareket sıklığıdır.Kalın bağırsak bazı kişilerde 20 dakikada bir kasılırken bazı kişilerde 4-6 saatte bir kasılmaktadır.20 dakikada bir kasılan kişi günde 2-3 defa dışkılarken 5 saatte bir kasılan haftada bir dışkılayabilmektedir.Yoğun kabızlık yaşayan kişi eğitimle kasılma sıklığını 5 saatten 1 saate düşürebilir ve bu sayede kabızlık sorunundan kalıcı olarak kurtulabilir.

Peki kalın bağırsak nasıl eğitilir?

Burada en etkili şey posadır,bir anlamda bağırsağın motoru posadır ve miktarıyla direkt ilişkilidir.Yaygın bir şekilde söylenenin aksine bol su tüketmenin kabızlığın giderilmesinde en küçük bir etkisi yoktur,bilindiği gibi ince bağırsaklardan günde 20 litre sıvı salgılanmaktadır hastanın fazladan içeceği 2 litre su bunu değiştirmemektedir.

İkinci derecede etkili uygulama yaşam ritmine göre dışkılama sıklığı belirlenmeli ve bu bağırsağa öğretilmelidir.

Üçüncü dikkat edilecek konu ise tuvalete giderken gazete, kitap, dergi ve cep telefonlarını dışarıda bırakmaktır.

Tüm bunlar için şunlar önerilebilir;

Posa artırıcı öneriler;Bağırsak hareket sıklığını artırmak amacıyla bol sebze meyve tüketilmeli,her öğünde tercihen kepekli ekmek tüketilmeli,akşam yatmadan 5-10 kayısı kurusu veya kayısı suyu içilmeli.Bu uygulamalara rağmen düzelmiyorsa bu durumda posa miktarını artırmada daha etkili gıdalara geçilmeli ve direk kepek tüketilmelidir.

En rahat temin edilebilen ve tüketimi kolay olan ineklere verilen kepek (dünyada kabızlık şikayetiyle veterinere başvuran ineğe rastlanmamıştır J ) her akşam 1 su bardağı yenilmelidir.Kepek çorba,yoğurt,süt,ayran veya herhangi bir sıvıya karıştırılarak tüketilebilir.Günde bir bardak yeterli gelmiyorsa giderek artırılmalı gerekirse sabah akşam yenilmelidir.Kepek miktarı günde 3-5 bardağa kadar çıkarılabilir ve hiçbir zararı yoktur (kepeğin anemi yapacağı konusu da şüphelidir çünkü ineklerde anemi çok çok seyrek görülür).

Dışkılama ritmi;Mümkün olduğunca günün aynı saatlerinde tuvalete gidilmeli tercihen her gün kahvaltı yapılmalı ve kahvaltıdan sonra dışkılama alışkanlığı bağırsaklara öğretilmelidir.Burada sigaradan yardım alınabilir,kahvaltıdan sonra içilen bir çayın yanında tüttürülen sigaranın bağırsağı boşaltılmasında olumlu etkisi vardır.Sigaranın böyle bir tek yararı olması yanında binlerce zararı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Tuvaleti işgal etme süresi;Dışkılama hissi iyice belirginleştikten sonra tuvalete gidilmelidir,kapısını açarken “ben buradan 1.5 dakikada çıkmış olacağım” denmeli ve bu gerçekten yapılmalıdır.Tuvalette dakikalarca kalınmamalıdır.Bunu sağlamanın en kolay yolu da şudur;oturulduğunda kolayca çıkan 70-90 gramlık ilk kısım çıkarılmalı ve daha fazla çıkarmak için çabalanmamalıdır.

Sanki dışkı bitmemiş gibi gelse de bu hisle ilgilenmeden tuvalet terk edilmeli daha fazla ıkınılmamalıdır.Bu uygulamaların ne kadar normal olduğunu anlamanın en kolay yönü köpekleri izlemektir.Köpekler sokağın kenarında durur ve 30 saniyede dışkılar ve yoluna devam eder,öyle saatlerce oturup sırada bekleyenleri çileden çıkarmaz.  Rahat dışkılamalı günler dileğimle.

 

Kabızlık Nasıl Geçer? için 33 yorum yapılmış


İCABİYE AKICI

Merhaba
Annem Nefize Üstün kabızlık problemi çekmektedir. Yaklaşık 2 haftadır tuvaletini yapamamaktadır. Bu nedenle karnının sağ tarafında şişlik bulunmakta ve nefes almakta zorlanmakta aşırı şişkinlik hissetmektedir. 18.5.2016 tarihinde bu belirtiler nedeniyle İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma hastanesi acil servisine başvurduk. Kan ve idrar tahlili ile röntgen ve ultrason çekildi. Doktor yaptığı incelemede şikayetinin kabızlıktan kaynaklandığını belirterek Duphalac ve Buscopan adlı ilaçları yazmıştır. Ancak 18 mayıstan buyana ilaçları kullanmasına rağmen hala tuvalet ihtiyacını giderememişti şikayeti devam etmektedir. Annem 80 yaşında olup yapmamız gerekenler konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar.
Op.Dr.Altan Karan
Fekalom dediğimiz dışkı taşlaşması olabilir ve parmakla parçalamak gerekir

elsaaa

mrb edromax(antidepresan) kullanmadan once her gun tuvalete cikardim ,5 aydir kullaniyorum ve haftada 1 cikiyorum tuvalete
ilacin yan etkilerinde kabizlik yapabildigi yaziyo
yaparken cok agrili, bayilacak gibi oluyorum, kanama oluyo. ne yapmam gerekir yardimci olur musunuz?
Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
Anal fissür olmuşsunuz.Muayene olmalısınız kabızlığınız konusunda bilgilendirilmelisiniz.Makat çatlagınız kronikleşmişse botoks ile ameliyatsız tedavi olabilirsiniz

sıkıntı

Merhaba hocam 4 sene önce hemoroid ameliyatı oldum fakat bu sene yine hemoroid var çok ağrılı ve kanama oluyor ne yapmalıyım yardimci olursanız sevinirim
Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
Ameliyat olan hastalarda bu tür şikayetlerde anal fissür akla gelir(ameliyat olan hastalarda makatta darlık buna baglı fissür çok olur.)

Gece

Makatımda çatlama oldu çok yanıyor şu deydiremiyorum
Op Dr Atilla KAYA
sıcak oturma banyosu yapabilirsin rahatlatır.

XxÜveys

İyi günler hocam. Basurum var bazen kabız oluyorum,kuru incir-kuru üzüm tüketiyorum. Basurum iç bölgede görünmüyor tuvalette uturduğum da bazen şişkinlik çıkıyor bazen çıkmıyor. Ne yapabilirim? Lütfen yardımcı olun.
Op.Dr.AliRıza Şahap BARLAS
basurunuz tuvaletteki ıkınma şiddetinize göre belirginleşiyor olabilir.bu nedenle kabız kalmamalısınız.muayene ile durumunuz değerlendirilip tedavi olmalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz

veysi

Hocam makatımda basur var kabızlık çekiyorum. Basurum büyük değil kanama yok,basur makatın içindedir büyük abdest alırken çıkıyor sonra yine kayboluyor. Fitil ve melhem kullandım geçmedi ne yapabilrim? Lütfen yardımcı olun.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Basur tuvalette çıkıp sonra içeri giriyorsa 2-3 cü derece seviyesindedir (bantla boğma yöntemi,laser veya THD gibi)ameliyatsız girişimsel tedavi yöntemlerinden biri uygulanır.

kemal

uc dort gunde bi tuvalete gidiyorum çok zorlaniyorum kanamam oluyor ağrı ve yanma oturamıyorum bazen agrıdan uyuyamıyorum doktora gittim tedavi oldum ilaç kullandım hala geçmedi ne yapmalıyım
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Muhtemelen kronik anal fissür hastalığınız var botox enjeksyonu yaparak başarı ile tedavi ediyoruz.

Anonim

Selam hocam cekirdegi kabuklu yedim simfi cok buyuk birsey olmus cikmiyo aciyo yardim lutfen
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Aşırı kabız olduysanız lavman gerekebilir,hastaneye başvurabilirsiniz.

dexter35

Merhaba. ara sıra kabız olurum senede bir kac kez kanamalı tuvaletimi yaparım ama genelde cok agrı yapmaz. Son 2 gundur kanamalı tuvaletimi yapıyorum ve dun sancılı ve kanamalı oldu, bugun sandalyeye oturmakta bile zorlandım, yeni yeni agrı gecmeye basladı. bugun veya yarın tekrar tuvalete gitmekten cekiniyorum, cunku ardından aynı sekilde agrı olacagını dusunuyorum.yediklerime genelde dikkat ederim, 3 lt civarında gunluk su içerim. Ne tavsiye edersiniz?
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
kanama var ise mutlaka anoskopi muayenesi yapımalı.anal fissürünüz var gibi görünüyor.ama kanamanın başka bir nedenide olabilir.muayene ve tedavi olmanızı öneririm.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışan ve tedavilerine yönelik her tür teknolojiye sahip proctoloji kliniğidir.gelirseniz muayene ve tedavinizi yapabiliriz

Merve Ss

Merhaba hocam ben 14 yasindayim 3 gune bir tuvalete cikabiliyorum ve tuvalete ciktigim da da makatimda asiri derecede yanma oluyor yardim eder misiniz .
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetiniz anal fissür gibi görünüyor kesin karar vermek için muayene etmek lazım.