Ücretsiz Basur Muayenesi Basur Tedavi Fiyatları

Hemoroid Korunma Yöntemleri

Özellikle ailesel yatkınlığı olanların dikkat etmesi hastalığın oluşumunu ciddi ölçüde engelleyebilir.Bunun için en önemli şey tuvalette kalış süresi ve ıkınma şiddetidir.

Bol posa içeren gıdalar(sebze,meyve,kepek) çok tüketilmeli.Barsaktaki posa miktarı barsağın daha hızlı çalışmasını sağlayarak kabızlığı ve paralelinde tuvalette rahat boşalmayı sağlar.En fazla posa bırakan gıda kepektir bunu için mutlaka her öğünde kepekli(market tipi)ekmek tüketilmeli.Kepekli ekmek bulunamıyorsa yada yenilemiyorsa iri taneli bulgur kepeği günde bir su bardağı kadar tüketilmelidir. Gıda hemoroid ilişkisinde sadece tüketilen posalı gıda miktarına dikkat etmek yeterlidir.

Acı gıdalar:Acının bilinenin aksine hemoroid yapma özelliği yoktur ancak acı yendiğinde tam boşalamama hissi sebebiyle gereksiz yere çok ıkınılması önemli bir hemoroid sebebidir.Kontrolsüz bir şekilde aşırı derecede ıkınmamak kaydıyla acı yemenin hiçbir sakıncası olamaz.
Su tüketimi:Normal şartlarda tüketilenin üstünde su veya sıvı gıda tüketiminin barsak alışkanlığı üzerinde hiçbir etkisi olmadığından hemoroidden korunmada etkisinden söz edilemez.Ancak alınan posanın daha iyi su tutması için normal ölcülerde su içilmelidir.

TUVALET ALIŞKANLIĞI:Hemoroid oluşumunda en önemli etkendir ve mutlaka çok dikkat etmeyi gerektirir.

-Kabızlığı mutlaka çözünüz.
-Kabızlığınız olsada olmasada dışkılama ihtiyacı tam belirginleştiğinde gidin “galiba tuvaletim gelecek ” diye tuvalete gidip beklemeyiniz,tuvalete asla okuyacak bir şeyler götürmeyiniz.

-Nerde olursanız olun asla dışkılama ihtiyacınızı ertelemeyiniz .
-Dışkılarken ilk oturduğunuzda çıkan 80-90 gramlık kısmı çıkardıktan sonra ıkınmanız gerekecekse ıkınmayıp geri kalanı bir dahaki dışkılamaya bırakınız.

-Tuvalette 1.5-2 dakikadan fazla kalmamaya özen gösteriniz.
-Tuvalete sadece dışkılama ihtiyacı için gidiniz dişinizi fırçalamanız gerekiyorsa onu biraz sonra yapınız böylece dışkılama için ayırdığınız süreyi da net bilirsiniz.

-Mümkün olduğunca günün aynı saatlerinde dışkılamaya gidiniz,özellikle kahvaltı sonrası gitmeyi alışkanlık haline getiriniz.
-Sigara içiyorsanız (binlerce zararının olduğunu bile bile) mümkün olduğunca kahvaltıdan hemen sonra ve tuvalete girmeden birkaç dakika önce 1 tane içiniz bu daha rahat dışkılamanızı sağlayacaktır.(sigara tiryakisi değilseniz böyle bir girişimde bulunmayınız)

-Mümkünse Türk tuvaletini kullanınız.Dizlerin karna basınç yapması sebebiyle daha rahat dışkılarsınız,rahatsız bir pozisyon olduğu için daha çabuk çıkma ihtiyacı duyarsınız.

Hemoroid tedavisinde SSK,Bağ-Kur,memur ve bunların emeklilerine hizmet Medicalart ta Tel:212 573 50 75
Adres ve randevu için www.medicalart.com.tr

-Uygun olduğu durumlarda ılık suyla tahretleniniz.
-Kendinize her zaman giderek daha rahat dışkıladığınız telkin ediniz.

Bu önerilere dikkat ederek hemoroid olmaktan korunabilir,var olan hemoroidinizin derecesinin ilerlemesini engelleyebilir,hemoroidden kaynaklanan şikayetlerinizi ciddi ölçüde azaltabilirsiniz ama hemoroidinizi iyileştiremesiniz.

49 Comments

Add a Comment
 1. Mehmet

  Merhaba hocam bende hem hemoroid hemde anal füssür vardı ameliyat oldum 4yil sonra yine başladı agrilarim ilaç sıcak su banyosu sonrası iyilestim ama şimdi de büyük abdestimi yaparken ıkınınca dışkı çıkmıyor dışarı tuvaletimin geldiği hissi yok hissetmiyorum ne olur yardimci olun hocam 7 aydır bununla uğraşıyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Öncelikle anoskopla muayene gerekir,bazen tanı konamaz ve başka tetkikler yapılır.

 2. marado

  Hocam bende yaklasik iki aydir makat ta bi siskinlik hissi var ve sanci türünde bi agri var veagri ön tarafa yani penise kadar vuruyor. Doktorum bende basurunda oldugunu söylüyor fakat bunun illede ön tarafa vuracagi demek degil diyor. Bu gecmek bilmeyen agtilarin sebebi baska ne olabilir.
  Prostat tan baildim ve bi sorun olmadigini ögrendim.
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  makat hastalıklarına spesifik çalışan bir kliniğiz gelirseniz muayenenizi yapar bu konuda sizi daha iyi bir şekilde bilgilendirebiliriz

 3. aklıma_gelen_başıma gelmesin

  Merhaba, makatın yaklaşık 0,5-1,00cm yukarısında yine 0,5-1,00cm genişliğinde bir beze var mikrop kapmış olabileceğimi veya bir iltihaplanma durumu olabileceğini düşünerek daha fazla özen göstererek temizlendim fakat 1 haftayı geçti hala aynı ve artık sert zeminlerde otururken veya uzun süre oturduğumda canımı ykmaya başladı yukarıda belirtilen yapılması gereken şeyleri pek uygulamazdım açıkcası, hemoroid olmasından şüpheleniyorum muayene olmadan nasıl emin olabiliriz bi süre daha geçmesini beklememi tavsiye eder misiniz?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bir an önce muayene olmakta fayda var.

 4. ommorfo

  merhaba tuvalede gittiğimde ağrı oluyor kanaldan aşağı doğru küçük bir yuvarlak bişey var elimle basınça ağrı yapıyor oturduğum zaman ağrı yapıyor.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid veya anal fissür olabilir,muayene ile kesinleştirebiliriz.

 5. olcay

  Erhaba hocam kız arkadaşımla arkadan cinsel ilişkiye giriyorum bu hastalığa yakalanma rinkim varmı varsa nasıl korunabilirim
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  mikrobik sorun olabilir przervatif kullanmalısınız

 6. hakan

  merhaba hocam ben 17 yasindayim makat bolgemde siskinlik yok ama buyuk abdestimj yaparken canim yaniyor ve temizledigimde cok az bir kan gordum bunun nedeni ne olabilir? simdiden tesekkur ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid yada anal fissür olabilir muayene ile teşhis kesinleşir.

 7. ertannn

  İyi geçeler diyerek konuya girmek istiyorum. hocam bende basur var ve makatta da 1 haftadır gecmeyen sert bir şişlik var. Suanda bir hap ve krem kullanıyorum ama 1 haftadır aynı gibi. Ne ağrı ne de kanama var ama sonucun ameliyat olmasından cekiniyorum. Acaba ne yapmalıyım?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Hiç bir ilaç hemoroidi geçirmez sadece şikayetleri azaltır kesin tedavi ameliyatdır.

 8. konya

  Hocam ben kucuk basur var ayriyeten sol tarafdan makadin kenarin da şişlik var doktor intihap dedi orayi az kesip boşalt ilar şişlik daha var ne yapmaliyim
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Apsenizi boşaltan doktorunuza tekrar başvurun.

 9. arif

  Merhaba hocam 27 yasinda yim 3veya 4 gündür makat bölge sinin sol tarafinda fındık tan biraz büyük şişlik var kanama yok ama biraz aci yapiyor ve biraz sert bu zaman a kadar hiç yoktu böyle daha doğru şu olmadi sizce ne yapmam gerek görüs ünüz için çok tsk ederim yardım ci olur saniz sevinir im.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Anal hematomunuz veya tromboze hemoroidiniz var,genel cerrahiye muayene olun.

 10. dnz

  merhabalar hocam.. dün büyük abdestimden sonra temizlik esnasında küçük bir şişlik hissettim herhangi bir ağrı veya acı yok akıntıda yok. Bu durumda ne yapmalıyım? şimdiden tşk
  Op.Dr.Atilla KAYA
  şikayet yapmıyorsa önemsenmeyebilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
info@doganiyaziakca.com

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
webmaster@doganiyaziakca.com