Hemoroid Tedavi Merkezi

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastalığın ciddi bir makat problemi olduğunu bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Bilmeniz gereken bir diğer bilgi ise ilaçla, kremle yada bitkisel karışımlarla hemoroid hastalığının tedavi edilemeyeceğidir. Ancak ve ancak ilk başlarda bazı hekimler ilaç tedavisi deneyebilir. Fakat onlarda genelde başarı sağlamadığını görünce cerrahi müdahaleye yönlendirmektedir. Ayrıca basur kendi kendine iyileşen bir hastalık değildir. O nedenle biraz bekleyim belki geçer diye zaman kaybetmek hastalığın ilerlemesi ve makat kanseri riskini ortaya çıkarır.

Basur Tedavisi

Hemoroid Cerrahi Yöntemlerle Tedavi Edilir!
Evet arkadaşlar burada ortaya çıkan bilgi tedavinin sonuçlanması için bir cerrahın gerektiğidir. Hemoroid teşhis ve tedavisi için hastanelerin Genel Cerrahi bölümlerinde ve özellikle Proctoloji uzmanları tercih edilmelidir. İstanbul ve Ankara’da yaşayanlar için Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Hemoroid tedavisi için özellikle en başarılı 3 yöntem bulunmaktadır. Bunlar Lazer, Lastikle Boğma (RBL) ve en gelişmişi olan THD yöntemidir. Şimdi dilerseniz bu yöntemleri ve nasıl yapıldığını ele alalım. Hatta video görüntüleri ile sizleri aydınlatalım.

Lazerle Hemoroid Tedavisi
Sağlık alanında sıkça kullanılan Lazer teknolojisi basur hastalarınında umudu olmaya devam ediyor. Özellikle dış hemoroidlerde kullanılan Lazer hemoroid memesini tahrip ederek iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Lastikle Boğma Yöntemi (RBL)
Orjinal adı Rubber Band Ligasyon olup, tedavide lastik bir halka kullanıldığı için genelde ülkemizde lastikle boğma yöntemi olarak bilinir. Makat iç yada dış kısmında oluşan memeler ile ortaya çıkan hemoroid memelerini besleyen damarlar etkisiz hale getirmedikçe tedavi edilmiş ve başarıya ulaşmış sayılmazsınız. Bitkisel karışım yada kürler böyle bir imkan sağlayamadıkları için bilimsel anlamda önerilmezler. Onun için uzun zamandan beri uygulanan ve klasik tedavi yöntemlerden biri olan RBL (Rubber Band Ligasyon) vakumlu bir cihaz yardımı ile hemoroid memeleri içine çekerek en son kısma lastik halka takmaktadır. Bu şekilde basur memesine gelen kanı engeller ve kan ile beslenemeyen hemoroid memesi bir kaç içinde lastik halkanın olduğu yerden kopuk düşmektedir. Dilerseniz RBL ve bir üstte anlatmış oduğum Lazerle hemoroid tedavisi nasıl yapıldığı Op. Dr. Atilla KAYA tarafından hazırlanmış olan video’da izleyelim.

TDH Hemoroid Tedavisi
Biraz daha teknolojik bir yöntem olan THD (Trans Hemoroidal Desarterizasyon) aslında yukardaki RBL yöntemine benzer bir şekilde tedavi işlemi gerçekleştirmektedir. RBL hemoroid memesini engellerken THD ise daha gelişmiş şekilde aynı zamanda görüntüleme imkanından yararlanarak hemoroid memesini besleyen toplardamarı bularak bağlamaktadır. Bu şekilde hemoroid ile toplardamar arasındaki bağlantı kesilmiş olur. Tekrarlama riski yok denecek kadar düşüktür. Hazır knu açılmışken THD yönetimini ise yine Medical Art hekimlerinden olan Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS tarafından hazırlanan video’dan izleyelim. Video gerçek bir uygulama esnasında hastanın izni ile çekilmiştir.

Yukarda yer alan her 3 yöntemde ameliyatsız tedavş grubunda yer almakta olup, makat iç yada dış kısmında herhangi bir kesme yapılmaz. Bu nedenle tedavi süreci sadece 10 dakikalık bir süreç olup, hastamız bir süre dinlenip, evine, işine okuluna dönebilir. Narkoz gerekmediği için hstanede yatma gibi durumlar oluşmaz.

DiigoStumbleUponDeliciousBlogger PostLiveJournalTumblrRedditFriendFeedShare
 1. idris

  Hocam bogma sistemineden sonra memeler düsüyormu sönüyormu. 15 yıldır cekiyorum bu derdi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Lastikle boğma yönteminde memeler çürüyüp düşüyor.

 2. Ali Güngör

  Benim makasta catlama varmış ne yapmaliyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür 2-3 haftalık ise ilaç tedavisi daha eski ise botox iğnesi ile tedavi edilir,düzelmezse ameliyat gerekir.

 3. metin nitem

  gecenlerde ben 2 unıverstenın muayene oldum 4 son doneme gırmıs hemoroıd . melıyat dedıler ve hemoroidal stopler le yapacaklarını soyledıler o cıhazda 650 tl fılanmıs bılmıyorum ben ne onerırsınız ne yapayım bılgım yok bu konularda
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroidin değişik ameliyat yöntemleri var,sende bir cerraha güvenip ameliyat veya girişimsel tedavilerden birini olacaksın.Sitelerimizde konuyla ilgili bilgiler var onlardan yararlanabilirsin.

 4. zeyno

  Makatimda kasinti ve kanama va r çok korkuyorum sizce bu ne sizce ne yapmaliyim şimdiden tesekkur ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ertelemeden mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısın .kanamanın nedeni tespit edilmeli.

 5. Arslan koçoğlu

  Lazerle homoroid tedavisinin maliyeti nedir.hastanenizde sgk geçerlimi ? veya fark ne kadar alınıyor.Lazer yöntemi için ne zamana sıra alınabilir. teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hangi yöntemle tedavinin en uygun olduğu ve uygulanacak yöntem anoskopla muayene sonrası karar verilebilir,telefonla daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 6. dilek

  yaklaşık 1 buçuk yıl önce doktorun verdiği bir ilaç yüzünden kabızlık çektim. büyük tuvalette zorlandığımdan ve ağrı hissettiğim için doktora gittim. iç hemoroid tespit edildi. doktorun verdiği ilaçları (doxium,bi-profenid,cortos krem)kullandım. ancak şifa bulamadım.hala ara sıra ağrı oluşmakta. bunun için ne yapmalıyım. şimdiden teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Önce kesin tanı için anoskopla muayeneniz gerekir.

Uzmanımıza Soru Sor

kodok