Kremle Tedavi Olur mu?

Dilerseniz öncelikle önemli bir hususu hatırlatıp, konuya geçiş yapalım. Hemoroid kremleri, ilaçları adı, markası yada içeriği ne olursa olsun. Hastalığın iyileşmesi yönünde olumlu bir etkisi olmaz. O nedenle kullanmadan önce bu hususu bilerek almalısınız. Konuya dönecek olursak bu tür ürünleri iki farklı grupta ayırabiliriz.

 • Bitkisel Hemoroid Kremleri
 • Bilimsel Hemoroid Kremleri

Anestol Pomad: Makat çatlağı, boğulmuş basur, cilt yanığı gibi ağrılı her durumda kullanılabilen Anestol Pomad içindeki bölgesel uyuşukluk sağlayan maddeler sayesinde ağrıyı azaltır. Sadece dış kısma sürülen bu ürün geçici rahatlama sağlayacak olup, hastalığın iyileşmesini sağlama yönünde etkisi olmaz.

Hedensa Anal Krem: ölgesel olarak ağrıyı ve şişliği azalan Hadensa Anal Krem, mentol özelliği ile kullananlarda serinlik hissi vererek rahatlatır. Hem dışarı hemde kanülle anüs içine sıkılarak uygulanabilir.

Hemoralgine Anal Krem: İçerdiği uyuşturucu madde ile ağrıyı, damar büzücülerle kanamayı azaltan özelliği bulunmaktadır. Makat dışı ve kanülle anüs iç kısmına uygulanabilir.

Kortos Anal Krem:kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltıp, kortizonun ciltte yapabileceği başka sorunlar sebebiyle uzun süre kullanılmamalıdır.

Procto-Glivenol Anal Krem:yine bölgesel uyuşturucuyla ağrıyı azaltıp, şişlik ve kaşıntıyı azaltan maddeler şikayetlere iyi gelir, belirgin yan etkisi yoktur.

Proctolog Anal Krem;kaşıntı ve şişilk hissini azaltabilen, kortizon içermediğinden belirgin yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir.

Pruzon: Özellikle hemoorid kaynaklı oluşan kaşıntılarda kortizon yan etkisi sorunu yaşamadan anında etki eden bir üründür. Tüm kaşıntılı olgularda kullanımı uygun bir kremdir.

Basur Tedavi Kremi

Basur Kremleri Tedavi Edici Değildir!
Marka ve hemen yanında ne işe yaradıkları özetlendi. Mutlaka dikkatinizi çekmiş olmalı ki genellikle ağrı, kaşıntı ve şişlik problemlerini geçici olacak düzeltir. Fakat bu sorunlara neden olan hemoroid hastalığı sürekli varolacağı nedeniyle bu ağrı, şişlik ve kaşıntılarda devam edecektir. Kesin çözüm hemoroid tedavisi olup, tedavi edildiğinde aslında bu sorunlarıda kremlere hiç bir gerek kalmadan ortadan kalktığını göreceksiniz.

27 Comments

Add a Comment
 1. çilekeş

  Meraba hocam. Genç bi kızım fakat kabızlık zorunlu bende boyut atlamış durumda bazen makattan kan geliyor diskim çok sert meme oluşumu da başlamış durumda ama hastaneye gitmek istemiyorum ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabız kalmamak için bol sebze meyve ve yemekten önce salata tüketin,makattaki şikayetler için muayene gerekir.

 2. gulay

  merhaba hocam Esimin makatın da meme war ve cok rahatsız edıyo yuruyemıyo oturamıyo ıse bıle gıdemıyo doktora gıttık ozel bı yapıp merhem,fıtıl,hap werdi ama hic biri fayda etmedi meme kan birikimi yapmıs dedı kesılecek bı durum yok ılacları kullan dedı ama cok kotu durum da sızın bı onerınız war mı baska merhem veya baska bişi lutfn yardımcı olursanız sevinirm kolay gelsın
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal hematom,tr hemoroid veya anal fissür olabilir,kesin tanı için muayene etmek lazım.

 3. sıkıntı

  Hocam son dört aydır kabızlık sorunum var su bile icsem midem şişiyor ve nefes bile aldırmiyor cesaretimi topladım ve gittim muayene oldum anoskopla bakıldı sonuçlar da ise grade 1-2 Internal hemoreid pakeleri mevcut yaziyor bu ne demek doktor ilaç tedavisine başlayalım dedi bir ay ilaçları kullaninca gecermi karın şişliği hemoreit denmi olur ilaçlarla tedavi olunmazsa ameliyatmi sonu
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Grade
  1-2 hemoroid başlangıç hemoroididir.Çoğunlukla rahatsızlık vermez.Şikayet yapsa bile ilaç tedavisine cevap verebilir. Hemoroidle ilgili medicalart.com.tr veya sehersirin.com.tr sitelerinde ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.Şişkinlik sebebi hemoroidleriniz değil.Sindirim sisteminin diğer bölümleri de araştırılmalı.
  Geçmiş olsun

 4. alperen hatay

  hocam ben 2002 de bir cerrah tarafından lazer opr.geçirdim dış fissür yırtığı dedi ama yarı tarafını yapmış diğer yarısını bırakmış aşırı derecede kaşıntı var yıllardır elim makatımda kaşıyarak geziyorum çok utanıyorum gittiğim hekimler bir pomat yazıp gönderiyolar bıktım artık ihtiyaça gitmeye korkmaya başladım gittimmi lavabodan dönerken ağrı sızı kaşıntı oluyor çok müzdaribim hocam ne tavsiye ediyorsunuz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  http://www.nizamkurtdere.com da makat kaşıntısı ile ilgili ayrıntılı bilgiler var.

 5. isimsiz

  Merhaba Hocam, yaklaşık 2 yıldır makatta beze gibi şeyler war biri fındık kdr lavabo ihtiyacinda çok zor oluyor kabızlık ta dahil tabii sonra çok kanama oluyor son iki gündür çok kötüyüm yanıyor ne yapmamı onerirsiniz şimdiden teşekkürler…
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Ilık su oturma banyosu ve ağrı kesici alabilirsiniz ama tabiki doğrusu anoskop muayenesi yapmaktır

 6. zeliha

  Merhaba Hocam, yaklaşık 2 yıldır makatta beze gibi şeyler war biri fındık kdr lavabo ihtiyacinda çok zor oluyor kabızlık ta dahil tabii sonra çok kanama oluyor son iki gündür çok kötüyüm yanıyor ne yapmamı onerirsiniz şimdiden teşekkürler…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür veya tromboze hemoroid olabilir,anoskopla muayene etmek lazım.

 7. Anonim

  Hocam benim her tuvaletten sonra bağsurum acıyor baya uzun zamandırda devam ediyor.Eskiden meme vardı o ggeçti şimdi meme yok ama her tuvaletten sonra ağrıyor.Hele birde kabızsam uyutmuyor sabahlara kadar normal dayanıklıyım acıya ama buna dayanılmıyor şuan tedavi düşünmüyorum ne önerirsin lütfen açıklamalı yardım istiyorum.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  eğer ağrı ve acı varsa basur değil anal fissür vardır.tedavi olmanız gerekir.botoxla tedavi olmanızı öneririm.ameliyatla gaz ve dışkı kaçırma riskleri var.yalnız sadece tedavi olmakla kalmıyor iş yaşamınızda birtakım değişiklikler yapmak zorundasınız.gerek ameliyat gerek botoxla tedavi olsanızda beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı kesinlikle düzenlemelisiniz,yoksa tekrar eder.acı ve baharatlı yemeyin,bu tür yiyecekler fazla ıkınmaya neden olur.bol sebze-meyve yiyin.kuru incir-kuru kayısı tüketin,kabız kalmayın.tuvalette çok ıkınmayın,uzun süre kalmayın.çok sıkışınca tuvalete gidin.tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin.çünkü rectumda bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.hareketsiz bir yaşamınız varsa spor yapın.fastfood tüketmeyin

 8. Hasan

  hocam slmlar 50 gün önce ankara da homoroid oparasyonu geçirdim şuan hemoroidim geçti die bilirim fakat dışkılama sırasında ıkındığım zaman bi kaç damla kan geliyor ve çıktıktan sonra makatta yanma oluyor hocama sorduğumda 2-3ay sürebileceğini söledi yorumlarınızı okuduğumda anal füssür die adlandırosunuz peki hemoroid oparasyonu sırasında füssür var ise bunu görmeme ihtimali varmıdır sizde şimdiden tşk ederim
  Op.Dr.Altan KARAN
  bazen farkedilemeyebilir yada siz şikayetlerinizi yeterince ifade edemediyseniz atlanmış olabilir

 9. Boncuk

  Doktor bey acaba hangi hastanedesiniz ameliyatsiz tedavi yontemlerimiz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Medical Art (Bakırköy)
  Adres: Sipahioğlu caddesi no:25/1 Yeşilyurt / Bakırköy – İstanbul
  Telefon: 0212 573 50 75 – 0212 574 25 25 – GSM: 0532 463 96 82
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Medical Art (Nişantaşı)
  Adres: Rumeli Caddesi No:71/7 Nişantaşı – İstanbul
  0212 265 99 99 – 0212 232 99 28
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  Medical Art (Kadıköy)
  Adres: Bağdat Caddesi No:201
  Akbank Çiftehavuzlar Şubesi Üstü / Kadıköy – İstanbul
  Telefon: 0216 350 85 41 – 0216 368 68 35
  Op.Dr.Adil ALTINSOY
  Medical Art ANKARA (Kızılay)
  Adres: Atatürk Bulvarı No:81/4 Kızılay – ANKARA
  Telefon: 0312 434 37 00 – 0312 434 37 47
  Op.Dr.Altan KARAN
  Medical Art İzmir (Alsancak)
  Atatürk Caddesi No:384/10 Alsancak – İZMİR
  Telefon: 0232 421 11 11 – 0232 421 11 16
  kliniklerimiz ve doktorlarımız yukarda yazdığım gibidir.hangi klinik size en yakınsa ve hangi hekime gitmek istiyorsanız randevu alıp gidebilirsiniz

 10. Bircan

  Hocam son 4 yıl oldu fark edeli baştan şikayetim yoktu ama 2. Oldu aşırı rahatsız ediyo hareket edemiyom yürüyemiyom dewamlı yatıyom baş parmak büğüklüğünde oldu bundan nasıl kurtulabilirim yardımcı olun.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bir an önce muayene olup kesin tanı konduktan sonra tedavi önerilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sahibi:
Doğa Niyazi AKÇA
info@doganiyaziakca.com

Yönetici Webmaster
Ahmet ENGİN
webmaster@doganiyaziakca.com