Hemoroid Tedavi Merkezi

KABIZLIK HEMOROİD İLİŞKİSİ
Kabızlık hemoroid,fissür,apse,fistül gibi makat hastalıklarının oluşumunda en önemli sebeptir.Hemoroid oluşumunda ailesel özelliklerin etkisi olsada asıl sebep kabızlığa bağlı tuvalette fazla ıkınma ve uzun süre kalmaktır.

Kabız kalındığında makat bölgesinin dayanabileceğinden daha şiddetli ıkınılır buna bağlı olarak barsağın son kısmındaki taşıyıcı bağ dokusu gevşer ve toplar damarların etrafındaki destek azalır.Etraf dokusu zayıflayan toplar damarlar bacaktaki varis gibi giderek genişlemeye başlar.

Hemoroidde temel sorun bilinenin aksine damar genişlemesi değil bağ dokusu zayıflamasıdır damaR genişlemesi ikincil olarak gelişen bir durumdur.

Makat bölgesindeki dokuların zayıflamasını getirdiği diğer bir sorunsa barsağın son kısmında ortaya çıkan sarkmadır.Her hemoroid vakasında az veya çok mutlaka barsak sarkmasıda vardır.

Hemoroidin sebebi olan bir diğer alışkanlık ise tuvalette kalma süresidir.Kabızlık olsun yada olmasın bazı kişiler tuvalette 15-20 dakika kalmaktadır hatta bunu bildiği için yanında gazete kitap götürenler bile vardır.Tuvalette uzun kalmak bölgeye uygulanan basıncın uzun süreli oılacağı anlamına gelir.

Bölgeye uzun süre uygulanan basınç şiddetli ıkınma gibi makat bölgesi bağ dokusunda zayıflığa ve buna paralel gelişen hemoroid neden olur.

KABIZLIKTAN KURTULMA YOLLARI:

Kabızlığa sebep olabilecek başka bir hastalık olmadığı kanıtlandıktan sonra tedavinin kalıcı olması için doğal yöntemlerle tedavi planlanmalıdır.

Çünkü çeşitli kabızlık önleyici ilaçlarla sorunu çözmek kalıcı tedavi sağlamaz,ilaç alınmadığı gün daha şiddetli kabız kalınır.
Kabızlığın en doğru tedavisi kalın barsağın çalışmasını artırmaktır.

Bunun için yapılması gereken kalın barsağıın içini posa ile doldurmaktır yani posalı gıdalar tüketmektir.Kalın barsağın içindeki dışkı miktarı arttıkça çalışma sıklığı artar ve kabızlık düzelir.

Kabızlığı kalıcı olarak tedavi etmek için yapılacaklar;
-Her yemekte fazla miktarda sebze yenmeli.
-Her gün meyve tüketilmeli.
-Her öğünde tercihen kepekli ekmek(market tipi kepekli ekmek)yenmeli.
-Dışkılama belirli saatlerde mümkünse hergün kahvaltıdan sonra yapılmalı.
-Tuvalette olabildiğince kısa süreli kalınmalı mümkün olduğunca 1-2 dakikadan fazla kalınmamalı.
-Bu uygulamalar yeterli gelmiyorsa her akşam bir-iki su bardağı kadar kepek çorba,süt,yoğurtla karıştırılarak yenmeli (en etkili uygulama budur) kepek miktarı kabızlık sorunu düzelene kadar artırılabilir.

Dolan kalın barsağın kasılma sıklığı artar bu işlem 2-3 ay devam etmesi halinde yeni düzene alışan barsak aynı şekilde çalışmaya devam eder ve kabızlık kalıcı olarak düzelir.Kabızlıktan kalıcı kurtulmanın en etkin yolu barsağın içini posa ile doldurmaktır.

diigo Hemoroid Hastalığı Kabızlıkstumbleupon Hemoroid Hastalığı Kabızlıkdelicious Hemoroid Hastalığı Kabızlıkblogger Hemoroid Hastalığı Kabızlıklivejournal Hemoroid Hastalığı Kabızlıktumblr Hemoroid Hastalığı Kabızlıkreddit Hemoroid Hastalığı Kabızlıkfriendfeed Hemoroid Hastalığı Kabızlıkshare 16 16 Hemoroid Hastalığı Kabızlık
Hemoroid Tedavi Kliniği

41 Hemoroid Soru ve Cevaplar “Hemoroid Hastalığı Kabızlık”

 1. Mustafa Diyorki:

  Hocam 16 yaşındayım kabızlık ve hemeroid problemim var . Her tuvaletten 15 dakika sonra anüsümden yapışkan yağa benzer sıvı çıkıyor ve bu da hemeroidime baskı yapıyor bu nedenle sıvıyı çıkarmak zorunda kalıyorum ama çıkarsam bile 15 dakika sonra yine geliyor kendini 2-3 defa tekrar ediyor . Yardımcı olursanız çok sevinirim . Bu problem yaklaşık 3 seneden beri devam ediyor . Utangaç biri olduğum için doktora gidemiyor ve birinden yardım isteyemiyorum .
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  cerrahi veya gastroentoroloji uzmanına muayene olmalısınız.

 2. emre Diyorki:

  kanamam var….
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Anaskopla muayene etmek gerekir.

 3. Mustafa Diyorki:

  12 gündür tuvalete çıkamıyorum kabızlıktan bekunis kullandım 4 gündür faydasını görmedim 3 gün önce nohut büyüklüğünde makat bölgesinde bişey çıktı yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım hem Kabızlık tan hem o çıkan şeyden kurtulmak için
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Anal hematom olabilir kendiliğinden geçer,kabızlık için gastroenteroloğa başvurun.

 4. berbat hissediyor Diyorki:

  hocam 10 gün kabızlıktan sonra nohut büyüklügünde meme oluştu ve çok agrım oluyor kaşıntı ve agrı aynı anda var. ne yapmam gerekiyo teşekkürlerrr..
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Tromboze hemoroid veya anal hematom tarif ediyorsunuz daflon tab.kullanın geçmezse genel cerraha başvurun.

 5. elif Diyorki:

  Hocam mrb. 3 Yıldır bu rahatsızligim var doğum dan sonra 1 kez tedavi oldum emzirdigim için ilaç vermediler bu rahatsızliga kesin çözüm varmı zaman gectikce hastalik ilerlermi eski sonuclarima göre ilaç veya tedavi uygulanabilir mi tekrar kolonoskopi olmaktan çekiniyorum bu rahatsizliga alismalimiyim? Cevapladiginiz için teşekkür ederim. ..
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Hemororidde kesin çözüm ameliyatdır.

 6. sahra Diyorki:

  32yaşındayım sık sık kabız oluyorum basur memeleri var kanama nadir oluyor ör.1senede 1defa kolonoskopi olmalımıyım cevaplarsanız sevinirim
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Bu kadar sık kolonoskopi gerekmez.

 7. izdirap Diyorki:

  Hocam merhabalar,ismim melike 19 yasindayim. Istanbulda yasiyorum ama egitim nedeniyle 1 aydir ingilteredeyim ve 2 ay daha kalacağım. Uzun zamandir hemoroid ve kabizlik sorunu yasiyordum (belki2 yil) Ve Burda da mecburen surekli kuru seyler yiyorum bu kabizligimi cok etkiliyor.On gunde bir tuvalete çıkabiliyorum ve yaklasik yarim saat ikiniyorum ikinmaktan kalbim sikisiyor mideme kramplar giriyor asiri derecede kan geliyor artik dayanamiyorum ve burada doktora gidemiyorum istanbula donene kadar beklemek zorundayım bunun sebebi ne olabilir kanser olmaktan cok korkuyorum ve onerebilecegiz basit ve burda ulasabilecegim seyler var mı? Simdiden cok tesekkur ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu yaşta kanser de hemoroid de pek olmaz kabızlığı çözmenin yolunu bulmalısınız

 8. tezcanbozoglu4@gmail.com Diyorki:

  Hocam tuvalete gittiğimde değişik şekilde diski çıkarıyorum ve bide kaşıklı kablo kopar gibi yanma oluyor
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Ağrınız çatlaktan olabilir.

 9. mehmet beşir Diyorki:

  Hocam hemoroidden bahsedenlerin çoğu tuvalete çıkmada sorun yaşıyorlar bende ise sürekli tuvalet ihtiyacı oluyor iki çay üst üste içemiyorum bu neyden olabilir acaba doktor banada hemoroid başlangıcı demişti ilaç verdi kullandım 1 hafta iyi oldu ikinci haftada ilaçlara devam etmeme rağmen aynı sıkıntıyı yaşamaya devam ediyorum bunun için bi öneriniz varmı yakında size tedavi için uğrayacam muayene ücreti ne kadar acaba
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Bize başvurun muayenemiz ücretsizdir.

 10. misafir Diyorki:

  tuvaletim var hissi yüzünden dışarı çıkmak istemiyorum ne yapmalıyım?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Genel cerraha muayene olun.

Uzmanımıza Soru Sor

anjing

Hemoroid Kategorisi: Hemoroid Benzer Hastalıklar