Hemoroid Tedavi Merkezi Telefon Numarası Telefon Numarası
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Hemoroid Beslenme

Hemoroid Hastalığı Teşhisi Konan Bireylerin Beslenme Konusunda Dikkat Etmesi Gerekenler Hemoroid Hastaları Hangi Gıdalardan Uzak Durmalı Doktorumuz Sizler İçin Eklediği Yazısı Hemen Alttadır.

Hemoroidde ne yemeli ne yenmemeli

    Hemoroid hastalığında genetik yatkınlıktan (ailesel yatkınlık) sıkça söz edilmektedir,aslında burada kişnin vücudunda yatkınlıkmı olduğu yoksa o ailenin beslenme alışkanlaıklarınınmı sebep açık değilidir.Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı olarak dışkılama (kabızlık olması) alışkanlığı hemoroidde en önemli etkidir,benzer şekilde tuvalette 30-50 dakika kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığıda bazı ailelerde sık rastlanan bir durumdur ve buda beslenmeyle ilişkili olabilir.Acı tüketimide bazı toplumlarda daha yaygındır,acının direk etkisi olmasada makattaki yanma hissi ıkınmaya sebep olarak hemoroid riskini artırmaktadır.

   Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde hemoroid sebepleri arasında en önemli etkinin beslenme alışkanlığı olduğu söylenebilir.

Hemoroid hastalığı oluşumunu engellemek,hemoroidin ilerlemesini durdurmak ve hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmak için beslenmede şunlara dikkat edilmeli;

Hemoroide hastalığında tüketilmesi önerilen gıdalar:

-Kepekli ekmek;daha doğaldır ve barsakta posa bıraktığı için kabızlığı engelleyerek faydalı olur her zaman beyaz ekmeğe tercih edilmeli.

-Sebze :Her yemekte olabildiğindce fazla tüketilmelidir barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Meyve :imkanlar dahilinde her akşam meyve tüketilmeye çalışılmalıdır,sebze gibi barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Kayısı : Kabızlık tedavisinde kayısının ayrı bir yeri vardır,diğer meyvelerden farklı olarak kayısı barsak hareketlerini artırarak kabızlığı çözer.kayısı taze,kuru,komposto veya kayısı suyu olarak tüketilebilir ve hepsi etkilidir.

Tüm bunlara rağmen kabızlık problemi çözülemiyorsa her akşam 1-2 su bardağı kepek çorba veya ayran ile karıştırılarak yenilebilir.

Hemoroid hastalığında tüketilmemesi gereken gıdalar:

Aslında bazı gıdalar suçlanarak yasaklansada bu yasakları genellemeden kişiye özel hale getirmek daha doğru olacaktır.

-Acı gıdalar;Acı yemek hemoroid sebebi değildir ama acı yenildiğinde yanma hissiyle tuvalette fazla ve şiddetli ıkınmak yada tuvalette uzun kalmak hemoroide sebep olabilir,hemoroidden kaynaklanan şikayetleri artırabilir.Eğer acı yediğinizde tuvalette fazla ıkınmıyorsanız acı yemenin zararı yoktur hatta dılkıda yumuşama yaptığı için fayda bile sağlayabilir.

-Kabızlığa sebep olan gıdalar;kişide kabızlığa sebep olan gıdalar tüketilmemelidir örneğin muz bir çok kişide kabızlık yapabilmektedir.

-Makat bölgesinde tahrişe sebep olabilen gıdalar;bazı hastalarda domates,patlıcan ve baharatlar şikayete sebep olmaktadır bu durumda kişi o gıdaları seçip onlardan uzak durmalıdır.

Hemoroid Beslenme için 271 yorum yapılmış


Hasan

Hocam cok yardıma ıhtıyacım var hemoroid den açık amaliyat oldum çatlakta vardı dışda bana doktorum 3gune bırsey kalmaz dedı ama bugun 7. Gun ve sadece sulu gıdalar yememe rağmen tuvalet esnasında cok acı veriyor ve ancak sıcak suya oturunca hafifliyor.hıç birşey yiyemiyorum korkudan kendım askerî personelim ve goreve dönmem gerek fakat iyileşme yok gıbı yardımcı olurmusunuz.
Op.Dr.Atilla Kaya
sadece sulu gıdalar yerseniz kabız kalırsınız ve bu iyileşmenizi geciktirir.bu nedenle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemek için https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html bu linke bakabilirsiniz.

Ali dogan

Mrh hocam benim makat azı çatlak var birde basur tedavisini oluyorum ama hızlı kilo kaybı yaşıyorum kilo anlamıyorum nedeni ne ola bilir
Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
Hastalığın getirdigi tuvalete çıkacağım ve ağrı olaçak pisikolojisi yemek yemeği engellemiş olabilir.Bunun dışında başka hastalıklar aranamalıdır.Kolonoskopide seçenektir

şahin

bende basur var meme yapmış icind e doktor amaliyat diyor şu an meme patladı kanaddı ama cok acı var bunun kolayı yokmu doktor bey selamlar
Op.Dr.Seher Şirin
Bakırköy Medical Art Proktoloji Uzmanı
Hemoroidde ameliyatsız yöntemler yapılabilir. Oldukça da iyi sonuçlar elde ediyoruz.Klasik cerrahi gerekebilecek seviyede hemoroidi olan hasta sayısı çok az.Medical Art kliniğinde hemoroidlere lastik bantla boğma ve laser tedavisi uygulamaktayız.
Geçmiş olsun

Ufuk

Hocam Her basur hastası koloskopi yaptımalımı veya kolonoskopi için doktorun ne gibi bi terslik görmesi gerekliki kolonoskopi olmamız gereklidir
Op.Dr.Adil Altınsoy Proctoloji Uzmanı
Ailesinde kalın barsak tümörü hikayesi olan, 40 yaş sonrası tarama amaçlı,Anaskopik muayenede barsagın yukarısından gelen kanama görüntüsü gibi durumlarda yapılmalıdır.

Sule

Merhaba doktorum.. bendede basur prombelimi var sadece sis arada agri yapior doktora gittim fidil falan kullanddim ama gecmedi aslinda kabizlik yok gecti gbi ama sis duruor napmam lazim
Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas
makat hastalıkları sıkça birbirine karışabilir.hemoroidde pek ağrı olmaz ağrı daha çok anal fissürde olur.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışan proctoloji kliniğidir.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz

zeynep

merhaba hocam bende son 1 aydır büyük abdestimi yaptıktan sonra peçeteyle sildiğimde kan damlaları görüyorum ilk başlarda çoktu ama şimdi azda olsa azaldı birazda karın ağrılarım var ama doktara gitmektende korkuyorum sizce ameliyatlık bir işmidir?
Op.Dr.Adil Altınsoy Proctoloji Uzmanı
Vucudunuz sizi uyarıyor bunu dikkate almalısınız Anaskop ile agrısz bir sekilde muayene edilir kanayan odak ve sebep bulunur.Büyük ihtimalle ameliyatsız agrısız çözülür

coşkn

hocam bende 25 yaşındayım makata memeler var doktora gittim daflon 500 mg yadı rectoderm krem yazdı
kanma yok arda ağrı oluyo kaşınma var
ılık su çok güzel gelyo herkese tavsiye ederim.
hocam karın şişkinliği yaparmı bu hastalık benim
Dr.Nizam KURTDERE
Yapmaz.

ömer faruk

Hocam iyi aksamlar dilerim benim makatimda isare t pargimizin bir bogumu kadar meme var bugün doktara gittim acil ameliyat olucaksin dedi ama ameliyattan cok korkuyorum ve oncedende cikmisti 4 5 gün içinde gecti bu sefer ki çok sancili tuvalete girmeye korkuyorum doktor 2tane ari kesici bir tane antibiyotik verdi onlari kullanıyorum ama sancim dinmiyor oturamiyorum kisacasi ameliyat olmadan bi cozumu varmi ilac merhem gibi kanamada var doktor iltihaplanmis makat bolumu dedi bana yardimci olurmusunuz
Op Dr Altan Karan
anal hematom yada tromboze hemoroiddir.ağrı açılınca geçer.boşuna ağrı çekmeyin

play

Hocam france da yaşıyorum uzun bır süre dir hemoroid sorunum vardı colonoscopy yaptırdım 1 haftadır lakin
Colonoscopy den sonra tuvalete çıkamadım daha normal mı yoksa ne yapmam lazım
Op.Dr.Nizam KURTDERE
1 haftadır tuvalete çıkmamak tabi ki normal değil,doktoruna görünmende fayda var.

Hasan

Merhaba hocam ben şuan hemoroid hastasıyım ve 4 derecede olduğunu söyledi doktorlar ameliyat gerekiyor dediler 4.derece olduğu için kötü huylumudur.ameliyattan sonra tekrar gelirmi bana bu hastalık ameliyattan sonra ne kadar zaman süre içinde iyi olurum
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Hemoroid de kötü huylu diye bir şey yok,4.cü derece hemoroid için THD girişimi veya ameliyat gerekli,tekrarlama riski tüm yöntemlerde var.