Hemoroid Tedavi Merkezi  Telefon Numarası  Telefon Numarası
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Hemoroid Beslenme

Hemoroid Hastalığı Teşhisi Konan Bireylerin Beslenme Konusunda Dikkat Etmesi Gerekenler Hemoroid Hastaları Hangi Gıdalardan Uzak Durmalı Doktorumuz Sizler İçin Eklediği Yazısı Hemen Alttadır.

Hemoroidde ne yemeli ne yenmemeli

    Hemoroid hastalığında genetik yatkınlıktan (ailesel yatkınlık) sıkça söz edilmektedir,aslında burada kişnin vücudunda yatkınlıkmı olduğu yoksa o ailenin beslenme alışkanlaıklarınınmı sebep açık değilidir.Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı olarak dışkılama (kabızlık olması) alışkanlığı hemoroidde en önemli etkidir,benzer şekilde tuvalette 30-50 dakika kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığıda bazı ailelerde sık rastlanan bir durumdur ve buda beslenmeyle ilişkili olabilir.Acı tüketimide bazı toplumlarda daha yaygındır,acının direk etkisi olmasada makattaki yanma hissi ıkınmaya sebep olarak hemoroid riskini artırmaktadır.

   Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde hemoroid sebepleri arasında en önemli etkinin beslenme alışkanlığı olduğu söylenebilir.

Hemoroid hastalığı oluşumunu engellemek,hemoroidin ilerlemesini durdurmak ve hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmak için beslenmede şunlara dikkat edilmeli;

Hemoroide hastalığında tüketilmesi önerilen gıdalar:

-Kepekli ekmek;daha doğaldır ve barsakta posa bıraktığı için kabızlığı engelleyerek faydalı olur her zaman beyaz ekmeğe tercih edilmeli.

-Sebze :Her yemekte olabildiğindce fazla tüketilmelidir barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Meyve :imkanlar dahilinde her akşam meyve tüketilmeye çalışılmalıdır,sebze gibi barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Kayısı : Kabızlık tedavisinde kayısının ayrı bir yeri vardır,diğer meyvelerden farklı olarak kayısı barsak hareketlerini artırarak kabızlığı çözer.kayısı taze,kuru,komposto veya kayısı suyu olarak tüketilebilir ve hepsi etkilidir.

Tüm bunlara rağmen kabızlık problemi çözülemiyorsa her akşam 1-2 su bardağı kepek çorba veya ayran ile karıştırılarak yenilebilir.

Hemoroid hastalığında tüketilmemesi gereken gıdalar:

Aslında bazı gıdalar suçlanarak yasaklansada bu yasakları genellemeden kişiye özel hale getirmek daha doğru olacaktır.

-Acı gıdalar;Acı yemek hemoroid sebebi değildir ama acı yenildiğinde yanma hissiyle tuvalette fazla ve şiddetli ıkınmak yada tuvalette uzun kalmak hemoroide sebep olabilir,hemoroidden kaynaklanan şikayetleri artırabilir.Eğer acı yediğinizde tuvalette fazla ıkınmıyorsanız acı yemenin zararı yoktur hatta dılkıda yumuşama yaptığı için fayda bile sağlayabilir.

-Kabızlığa sebep olan gıdalar;kişide kabızlığa sebep olan gıdalar tüketilmemelidir örneğin muz bir çok kişide kabızlık yapabilmektedir.

-Makat bölgesinde tahrişe sebep olabilen gıdalar;bazı hastalarda domates,patlıcan ve baharatlar şikayete sebep olmaktadır bu durumda kişi o gıdaları seçip onlardan uzak durmalıdır.

Hemoroid Beslenme için 286 yorum yapılmış


Erzurum

Hocam ilerlemiş hemoroyit korkuyorum amelyattan napmam lazım
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
Medicalart Kadıköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz.ameliyatsız yöntemlerle ilgili her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz

Ali

Hocam bnm her tuvalet sonrasi sivilce gibi bişey dışarı çıkıyor ayağa kaltigimda içeri giriyor 3 aydır böyle 1 keresinde az bir kanama vardı ağrı falan yok sadece akıntı var doktor hemoroid ilaçları verdi ama geçmedi sizce böyle devam edermi yoksa yıllar sonra büyürmü yaş 17 1 yildir akintı var ama fazla sİkinci olmuyor
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anal fistül olma ihtimali var muayene etmek lazım.

Ayfer

Merhaba ben 13 yaşındayım sürekli sindirim sorunu çekiyorum çok sik kabız oluyorum ve büyük tuvaletimi yaparken kanama,kaşıntı ve yanma oluyor ne yapmalıyım
Op Dr Altan Karan
Medicalart İzmir Şubesi Proctoloji Uzmanı
kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi ile geciktirmeden değerlendirmek gerekir.şikayetlerin anal fissüre benziyor.muayene ile eğer anal fissür tanısı netleşirse botoxla tedavi edebiliriz

Bulent

2-3 gundur makat bolgesinde dis tarafta kasinti vardi bugun siddetlenmeye basladi .bugunde dis tarafta sanki sisme olmus tam olarak napacagimi bilmiyorum.aci cok yiyorum.ondan olabilir mi .
Op Dr Altan Karan
Medicalart İzmir şubesi proctoloji uzmanı
öncelikle muayene olmalısınız.muayene ile teanı koyulabilir

Aslı

Merhaba. Bir kaç haftadır hatta yaklaşık 1.5 aydır devam eden dışkı sırasında ağrı ve kanamam var. Dünden beri kanamam arttı damlama bıyutunda. Tuvalete oturduğımda ağrı, yapamama sonrasında da ele gelen sert bi şişlik hissediyorum. Nedeni nr olabilir ?
Op.dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)
Anal fissüre benziyor muayenede belli olur .Fissür ise Botox uyguluyoruz

ali

basur kabızlıgı olanlar kesinlikle kabız için sinemaki bitkiyi tavsiye ederim kulanın kabılık gidecek basur için ayretten bir bitki daha kulanıyorum ismini bilmiyorum
Op.dr.Adil Altınsoy(proctoloji Uzmanı)
Çayınız bilindik ama bilmediğiniz otları içmeyin.Otlarda şifa oldugu kadar farkına varmadan size zarar verecek maddelerde içerir.Sonra böbrek karaciğer vb ğibi organlarınız hastalanır.

ali

mrb hocam bende basur olmuştum hata bazen agrı oldugu için oturamıyordum şimnohut tanesi bir meme oluştu bir bitki ilacı kulandım ismini bilmiyorum nohut tanesi basur küçüldü kabızlık giderildi yani tam ileşmedi ama agrı sızı gitti nohut tanesi mercimek kadar doktor ameliyat olmamı sölemişti bn red ettim utancımdan
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Muhtemelen anal hematomdur ve kendiliğinden geçecek,geçmezse yeniden değerlendirmek lazım.

Hamit ada

Sn. Hocam, 2014 de makat yırtığı rahatsızlığı sebebiyle lokal anestezi ile Operasyon geçirdim. Yaklaşık 25 gündür ağrılarım arttı. Dr. İkinci ameliyatı riskli buldu. Verdiği kremler ile şimdilik geçmesini bekliyorum. 5422442935
Op.Dr.Nizam KURTDERE
2.ci ameliyat riskli olabilir,biz botox iğnesi ile tedavi tercih ediyoruz.

Sabit

Merhaba hocam. Buyuk tuvaletimi yaptiktan sonra makat icindeki sislik 10 ile 12 saat arasi agri yapiyor. Krem hap ve fitil kullaniyorum. Faydasini gorurmuyum yoksa ameliyat gerekli mi? Kanama falan olmadi hic
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Şikayetiniz kronik anal fissüre benziyor,kesin tanı için muayene gerekir,botox iğnesi ile tedavi ediyoruz.

Ayfer

Merhaba bende sürekli sindirim sorunu var ve kabızlık cekiyorum.bu kaç gündür ise sürekli kan damlaları geliyor ne yapabilirim. Hangi doktorA gitmem gerek? yardımcı olursanız sevinirim.
Op.Dr.Seher ŞİRİN
kanama olduğu için mutlaka anoskpi muayenesi yapılmalı.gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit eder ve tedavinizi yapabiliriz