Hemoroid Tedavi Merkezi

Hemoroid Hastalığı Teşhisi Konan Bireylerin Beslenme Konusunda Dikkat Etmesi Gerekenler Hemoroid Hastaları Hangi Gıdalardan Uzak Durmalı Doktorumuz Sizler İçin Eklediği Yazısı Hemen Alttadır.

Hemoroidde ne yemeli ne yenmemeli

    Hemoroid hastalığında genetik yatkınlıktan (ailesel yatkınlık) sıkça söz edilmektedir,aslında burada kişnin vücudunda yatkınlıkmı olduğu yoksa o ailenin beslenme alışkanlaıklarınınmı sebep açık değilidir.Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı olarak dışkılama (kabızlık olması) alışkanlığı hemoroidde en önemli etkidir,benzer şekilde tuvalette 30-50 dakika kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığıda bazı ailelerde sık rastlanan bir durumdur ve buda beslenmeyle ilişkili olabilir.Acı tüketimide bazı toplumlarda daha yaygındır,acının direk etkisi olmasada makattaki yanma hissi ıkınmaya sebep olarak hemoroid riskini artırmaktadır.

   Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde hemoroid sebepleri arasında en önemli etkinin beslenme alışkanlığı olduğu söylenebilir.

Hemoroid hastalığı oluşumunu engellemek,hemoroidin ilerlemesini durdurmak ve hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmak için beslenmede şunlara dikkat edilmeli;

Hemoroide hastalığında tüketilmesi önerilen gıdalar:

-Kepekli ekmek;daha doğaldır ve barsakta posa bıraktığı için kabızlığı engelleyerek faydalı olur her zaman beyaz ekmeğe tercih edilmeli.

-Sebze :Her yemekte olabildiğindce fazla tüketilmelidir barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Meyve :imkanlar dahilinde her akşam meyve tüketilmeye çalışılmalıdır,sebze gibi barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Kayısı : Kabızlık tedavisinde kayısının ayrı bir yeri vardır,diğer meyvelerden farklı olarak kayısı barsak hareketlerini artırarak kabızlığı çözer.kayısı taze,kuru,komposto veya kayısı suyu olarak tüketilebilir ve hepsi etkilidir.

Tüm bunlara rağmen kabızlık problemi çözülemiyorsa her akşam 1-2 su bardağı kepek çorba veya ayran ile karıştırılarak yenilebilir.

Hemoroid hastalığında tüketilmemesi gereken gıdalar:

Aslında bazı gıdalar suçlanarak yasaklansada bu yasakları genellemeden kişiye özel hale getirmek daha doğru olacaktır.

-Acı gıdalar;Acı yemek hemoroid sebebi değildir ama acı yenildiğinde yanma hissiyle tuvalette fazla ve şiddetli ıkınmak yada tuvalette uzun kalmak hemoroide sebep olabilir,hemoroidden kaynaklanan şikayetleri artırabilir.Eğer acı yediğinizde tuvalette fazla ıkınmıyorsanız acı yemenin zararı yoktur hatta dılkıda yumuşama yaptığı için fayda bile sağlayabilir.

-Kabızlığa sebep olan gıdalar;kişide kabızlığa sebep olan gıdalar tüketilmemelidir örneğin muz bir çok kişide kabızlık yapabilmektedir.

-Makat bölgesinde tahrişe sebep olabilen gıdalar;bazı hastalarda domates,patlıcan ve baharatlar şikayete sebep olmaktadır bu durumda kişi o gıdaları seçip onlardan uzak durmalıdır.

diigo Hemoroid Beslenmestumbleupon Hemoroid Beslenmedelicious Hemoroid Beslenmeblogger Hemoroid Beslenmelivejournal Hemoroid Beslenmetumblr Hemoroid Beslenmereddit Hemoroid Beslenmefriendfeed Hemoroid Beslenmeshare 16 16 Hemoroid Beslenme
Hemoroid Tedavi Kliniği
 1. ilteber

  merhaba hocam makatta aşırı yanma ve kaşıntı oluyor, bu şikayet üzerine genel cerrahide ve dahiliyede muayene oldum dahiliye bölümünde tahliller yaptırdım sonucunca hem tahlillerde hemde muayenede bir sıkıntı olmadığı söylendi ama şikayetlerim devam ediyor ne olabilir acaba ne yapmalıyım? teşekkür ederim…
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  anal dermatit tir ona göre tedavi araştırın

 2. silifkeli

  merhaba hocam utancımdan doktora gidemedim makatımdan dışarı bir meme başı kadar bir şey sarkıyor taharetlenirken ve biraz ıkındığımda elime geliyor ve arada bir zonklamada başladı.1 sene öncede vardı fakat kendiliğinden kaoyboldu.ne yapmalıyım çalışan bir bayanım tedavisi uzun sürermi.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz hemoroid olabilir,kesin tanı için anoskopla muayene gerekir.

 3. uğur

  İyi günler hocam. Ben 3 gündür büyük abdestimi yaparken kan geliyor. Ve makattım şişiyormuş gibi bir his veriyor bugün ilk defa kanlı ve sümükümsü bir madde geldi hocam ayıp olabilir afedersiniz makat bölgemde meme ucu gibi bir et parcasida yok sizce hangi hastalık olabilir ilk defa yaşıyorum bu olayı cinsiyetim erkek 17 yaşındayım . Eğer hocam bu bir hastaliksa ne gibi bir tedavisi olabilir veya ne gibi tedavileri olabilir ? Yanıtlarsanız çok mutlu olurum..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anlattığınız şikayetlerin bir çok sebebi olabilir,önce bir cerrahi uzmanına muayene olun,endoskopi de yaptırmanız gerekebilir.

 4. firat

  Mrb hocam yaklasik 3 aydir tuvalete gittigimde cok aci cekiyorum.duzenli tuvalete cikiyorumda.saon 2-3 gundur kanama oluyor.karin agrim falan olmuyor ama makatimda kasinti ve agri var.hemoroid olabilirmiyim.genetik bir hastalikmidir.dayilarim ameliyat oldu.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yazdıklarınız daha çok anal fissüre benziyor

 5. hakan duman

  Merhaba hocam benim sorunum makadimda dort bes tane nohut tanesi kadar sisgin et parcasi var krem kullaniyorum ama faydasi yok ne yapmam gerek birde asiri isal oluyorum bununda zarari olabilirmi tesekurler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Cerrahi uzmanına görünüp kesin tanıyı koymak lazım.

 6. elif

  merhaba hocam, 2 aydır makatımda ağrı ve kaşınma var geçen sene de aynı şey olmuştu ama doktorum makat çatlağı demişti krem kullanmıştım geçmişti şimdi ise krem kullanıyorum 15 gündür. ağrı bazen azalıyor fakat makatımda pembe et parçası gibi bir şey oluştu hemoroid mi oluşmuştur yoksa makat çatlağı mı?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Makat çatlağı bahsettiğiniz şikayetleri yapar ve sık sık tekrarlar,kronikleşince ilaç tedavisine cevap vermez,botox yada ameliyat gerekir.

 7. utangaç

  Muayene olamadığım için size danışıyorum hocam. Utanç verici bir durum olduğunu sizde biliyorsunuz. Bana önerebileceğiniz ilaç var mı acaba? Bu hastalıktan oleceğimi bilsemde doktora gitmem.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Teşhis koymadan tedavi öneremeyiz.

 8. utangaç

  Merhaba hocam. Bende makat bölgesinde bazen damarlarda aşırı sertleşme oluyor. Bu bazen yılda 1 bazen haftada bir oluyor. Aşırı rahatsız oluyorum bu durumdan. Hemoroid olabilir mi? Yalvarırım yardımcı olun. Teşekkürler..
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid olabilir,muayene olmalısınız.

 9. dertliydi

  Öncelikle kolay gelsin. Bundan iki ay belirdi ve doktora gittim. Hem iç hem dış hemoroid dedi. İlaç tedavisine başladık. İlaçları ve kremleri kullanmaya başladıktan bir hafta sonra tuvalet esnasında şiddetli bir kanama oldu ve rahatladım. aradan iki gün sonra tüm sıkıntılarım geçti. bunun üzerine ilaçları bıraktım. bir hafta tekrar aynı şekilde sorun yaşadım. tekrar gittim doktoruma. aynı ilaçları verdi. İlaçlar bunlar; procto-glyvenol, voltaren sr 75, kortos krem, daflon 500 mg, venotrex redard 50 mg, doxıum 100 mg, protech 40 mg, lokalen 50 mg ve sıcak suya karıştırıp oturmam için bir toz, beş gün harfi harfine uydum, şişlik kalmadı desek yeridir, ama ağrısı var halen. bu ilaçları 3 ay düzenli kullanmamı istedi, bu şekilde kullanmaya devam etsem gerçekten iyileşir miyim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid hastalığında kullanılan ilaçlar şikayetleri gidermeye yardımcı olabilir ve memeler küçülür ancak ortadan kalkmaz ve kabız kalıp ıkındığınızda şikayetleriniz tekrarlayabilir.Yazdığınız ilaçların tümünü birden kullanıyorsanız çok abartılmış diyebilirim.

 10. nuri kılıç

  Uzun süredir hemoroit sorunum var son zamanlarda karın şişliyi kabızlık ve tuvalete cıkamama problemi yaşıyorum doktora gıtmedım sorunum hemoroitten mi kaynaklanıyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu şikayetleriin hemoroidden kaynaklanmaz.

Uzmanımıza Soru Sor

bebek