Hemoroid Tedavi Merkezi

Hemoroid Hastalığı Teşhisi Konan Bireylerin Beslenme Konusunda Dikkat Etmesi Gerekenler Hemoroid Hastaları Hangi Gıdalardan Uzak Durmalı Doktorumuz Sizler İçin Eklediği Yazısı Hemen Alttadır.

Hemoroidde ne yemeli ne yenmemeli

    Hemoroid hastalığında genetik yatkınlıktan (ailesel yatkınlık) sıkça söz edilmektedir,aslında burada kişnin vücudunda yatkınlıkmı olduğu yoksa o ailenin beslenme alışkanlaıklarınınmı sebep açık değilidir.Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı olarak dışkılama (kabızlık olması) alışkanlığı hemoroidde en önemli etkidir,benzer şekilde tuvalette 30-50 dakika kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığıda bazı ailelerde sık rastlanan bir durumdur ve buda beslenmeyle ilişkili olabilir.Acı tüketimide bazı toplumlarda daha yaygındır,acının direk etkisi olmasada makattaki yanma hissi ıkınmaya sebep olarak hemoroid riskini artırmaktadır.

   Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde hemoroid sebepleri arasında en önemli etkinin beslenme alışkanlığı olduğu söylenebilir.

Hemoroid hastalığı oluşumunu engellemek,hemoroidin ilerlemesini durdurmak ve hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmak için beslenmede şunlara dikkat edilmeli;

Hemoroide hastalığında tüketilmesi önerilen gıdalar:

-Kepekli ekmek;daha doğaldır ve barsakta posa bıraktığı için kabızlığı engelleyerek faydalı olur her zaman beyaz ekmeğe tercih edilmeli.

-Sebze :Her yemekte olabildiğindce fazla tüketilmelidir barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Meyve :imkanlar dahilinde her akşam meyve tüketilmeye çalışılmalıdır,sebze gibi barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Kayısı : Kabızlık tedavisinde kayısının ayrı bir yeri vardır,diğer meyvelerden farklı olarak kayısı barsak hareketlerini artırarak kabızlığı çözer.kayısı taze,kuru,komposto veya kayısı suyu olarak tüketilebilir ve hepsi etkilidir.

Tüm bunlara rağmen kabızlık problemi çözülemiyorsa her akşam 1-2 su bardağı kepek çorba veya ayran ile karıştırılarak yenilebilir.

Hemoroid hastalığında tüketilmemesi gereken gıdalar:

Aslında bazı gıdalar suçlanarak yasaklansada bu yasakları genellemeden kişiye özel hale getirmek daha doğru olacaktır.

-Acı gıdalar;Acı yemek hemoroid sebebi değildir ama acı yenildiğinde yanma hissiyle tuvalette fazla ve şiddetli ıkınmak yada tuvalette uzun kalmak hemoroide sebep olabilir,hemoroidden kaynaklanan şikayetleri artırabilir.Eğer acı yediğinizde tuvalette fazla ıkınmıyorsanız acı yemenin zararı yoktur hatta dılkıda yumuşama yaptığı için fayda bile sağlayabilir.

-Kabızlığa sebep olan gıdalar;kişide kabızlığa sebep olan gıdalar tüketilmemelidir örneğin muz bir çok kişide kabızlık yapabilmektedir.

-Makat bölgesinde tahrişe sebep olabilen gıdalar;bazı hastalarda domates,patlıcan ve baharatlar şikayete sebep olmaktadır bu durumda kişi o gıdaları seçip onlardan uzak durmalıdır.

diigo Hemoroid Beslenmestumbleupon Hemoroid Beslenmedelicious Hemoroid Beslenmeblogger Hemoroid Beslenmelivejournal Hemoroid Beslenmetumblr Hemoroid Beslenmereddit Hemoroid Beslenmefriendfeed Hemoroid Beslenmeshare 16 16 Hemoroid Beslenme
Hemoroid Tedavi Kliniği

183 Hemoroid Soru ve Cevaplar “Hemoroid Beslenme”

 1. hastayim Diyorki:

  Merhaba hocam bnm makat bolgemde nohut buyuklugu kadar su dolu gibi bi sislik vardi agri kanama olmadi sadece kasinti var hic iceri sokmaya calismadm ama dnden beri sanki icerdeki su azalms gibi bi kuculme var sizce bu nedir ? Tesekkurler
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Anal hematom veya hemoroddir.

 2. Uğur_05 Diyorki:

  Hocam merhabalar ben de 6 aydır var doktora gıttığımda bana prodolog kremnı verdım yanlı kullanmıştım o ilacı çubuklarıyla kullanmadım ama olumlu etkı yaptı sonra krem bıtınce tekrar doktara gıtmedım şimdi 5 gundur kullanıyorum eskı faydasını görmedım ilk defa açık tonda kan geldi çok az amalıyattan korkuyorumne yapmam gerekır lutfen cevaplayın hocam
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  düzeyi değişmiş olabilir muayene olmalısınzı

 3. Melimuz Diyorki:

  Merhaba hocam,
  Bende ramazanin basindan beri kabizim, dun ikinmayla birlikte makatimda baloncuklar olustu? Hemoroidmidir? Ne yapmam lazim?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Anal hematom veya hemoroiddir.

 4. erdal Diyorki:

  Merhaba hocam bende tromboze hemoroid var ilk etapta agri ve sislik oldu agri iki gun sonra gecti sislik 1 haftayi buldu simdi ise yine sislik var ve agri yok ne yapmami onerirsiniz ve doxium ve procto glyvenol krem kullaniyorum
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  İlaçlarınıza devam edin.

 5. erdal Diyorki:

  Merhaba hocam bende tromboze hemoroid var ilk etapta agri ve sislik oldu agri iki gun sonra gecti sislik 1 haftayi buldu simdi ise yine sislik var ve agri yok ne yapmami onerirsiniz
  Op.Dr.Atilla KAYA
  fazla ıkınmayın kendiliğinden düzelir

 6. buse Diyorki:

  3 dört gündür makatımda ağrı hissediyordum, hemoroid olduğunu öğrenip proctolog kremini aldım 1gundur kullanıyorum, sizce krem bir etki eder mi yoksa muhakkak doktor kontrolü gerekli mi? (Dış hemoroid)
  Opr.Dr.Ali RızaŞahap Barlas
  Muayene olmadan nasıl hemoroid olduğunuzu anladınız,ağrı çoğunlukla çatlak hastasında olur.

 7. gulen Diyorki:

  Ben ongun once hemorait ameliyatı oldum dometes yedigim zaman kasıntı yanma oluyor dokunurmu neler yememeliyim tesekkur ederim
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Yapılan ameliyata göre yiyecekler değişir ondan doktorunuza danışın.

 8. cankut Diyorki:

  Hocam bende kendal arkadaşım gibi anokryo hemoroid çubuğunu 2 aydır kullanıyorum. Bende son anda doktora acil gittim 4 dereceden daha fazlası olduğunu söyledi .ve amaliyati oldum.bendede daralma oldu cubuk kulanım fakat her seferinde canım yanıyor ne yapıyı cubuk kullanmayı bırakıyor mi ve ne yapmam gerekir 4 aydır ızdırap çekiyorum …
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Sizede LİS ameliyatını ve botox tedavisini önereceğim.

 9. kendal Diyorki:

  4.dereceyi geçen hemoroid ameliyati oldum.makatta darlık oldu.doktorum bana anokryo adlı basur çubuğunu önerdi ama 2 ay oldu faydası çok az oldu.amaliyati önerme son çare amaliyati ne yapabilirim gerçekten bu çubuklar makat genişlemiş veya kendisi zamanla nezaman kadar genişler yardım edermisiniz çokrrahatsız . Teşekkürler. ..
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Kötü bir komplikasyon gelişmiş lateral sfinkterektomi veya botox tedavisiyle kısmen rahatlarsınız.

 10. Yusuf Diyorki:

  2 gün önce lazer ile hemeroid ameliyatı oldum 2 gecedir uyku uyuyamıyorum ağrılarım dinmiyor sürekli gaz sancım var
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Bir hastayı en iyi kendi doktoru bilir doktorunuza danışın.

Uzmanımıza Soru Sor

banteng

Hemoroid Kategorisi: Hemoroid Bilgilendirme