Hemoroid Tedavi Merkezi  Telefon Numarası  Telefon Numarası
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Hemoroid Beslenme

Hemoroid Hastalığı Teşhisi Konan Bireylerin Beslenme Konusunda Dikkat Etmesi Gerekenler Hemoroid Hastaları Hangi Gıdalardan Uzak Durmalı Doktorumuz Sizler İçin Eklediği Yazısı Hemen Alttadır.

Hemoroidde ne yemeli ne yenmemeli

    Hemoroid hastalığında genetik yatkınlıktan (ailesel yatkınlık) sıkça söz edilmektedir,aslında burada kişnin vücudunda yatkınlıkmı olduğu yoksa o ailenin beslenme alışkanlaıklarınınmı sebep açık değilidir.Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı olarak dışkılama (kabızlık olması) alışkanlığı hemoroidde en önemli etkidir,benzer şekilde tuvalette 30-50 dakika kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığıda bazı ailelerde sık rastlanan bir durumdur ve buda beslenmeyle ilişkili olabilir.Acı tüketimide bazı toplumlarda daha yaygındır,acının direk etkisi olmasada makattaki yanma hissi ıkınmaya sebep olarak hemoroid riskini artırmaktadır.

   Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde hemoroid sebepleri arasında en önemli etkinin beslenme alışkanlığı olduğu söylenebilir.

Hemoroid hastalığı oluşumunu engellemek,hemoroidin ilerlemesini durdurmak ve hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmak için beslenmede şunlara dikkat edilmeli;

Hemoroide hastalığında tüketilmesi önerilen gıdalar:

-Kepekli ekmek;daha doğaldır ve barsakta posa bıraktığı için kabızlığı engelleyerek faydalı olur her zaman beyaz ekmeğe tercih edilmeli.

-Sebze :Her yemekte olabildiğindce fazla tüketilmelidir barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Meyve :imkanlar dahilinde her akşam meyve tüketilmeye çalışılmalıdır,sebze gibi barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Kayısı : Kabızlık tedavisinde kayısının ayrı bir yeri vardır,diğer meyvelerden farklı olarak kayısı barsak hareketlerini artırarak kabızlığı çözer.kayısı taze,kuru,komposto veya kayısı suyu olarak tüketilebilir ve hepsi etkilidir.

Tüm bunlara rağmen kabızlık problemi çözülemiyorsa her akşam 1-2 su bardağı kepek çorba veya ayran ile karıştırılarak yenilebilir.

Hemoroid hastalığında tüketilmemesi gereken gıdalar:

Aslında bazı gıdalar suçlanarak yasaklansada bu yasakları genellemeden kişiye özel hale getirmek daha doğru olacaktır.

-Acı gıdalar;Acı yemek hemoroid sebebi değildir ama acı yenildiğinde yanma hissiyle tuvalette fazla ve şiddetli ıkınmak yada tuvalette uzun kalmak hemoroide sebep olabilir,hemoroidden kaynaklanan şikayetleri artırabilir.Eğer acı yediğinizde tuvalette fazla ıkınmıyorsanız acı yemenin zararı yoktur hatta dılkıda yumuşama yaptığı için fayda bile sağlayabilir.

-Kabızlığa sebep olan gıdalar;kişide kabızlığa sebep olan gıdalar tüketilmemelidir örneğin muz bir çok kişide kabızlık yapabilmektedir.

-Makat bölgesinde tahrişe sebep olabilen gıdalar;bazı hastalarda domates,patlıcan ve baharatlar şikayete sebep olmaktadır bu durumda kişi o gıdaları seçip onlardan uzak durmalıdır.

Hemoroid Beslenme için 277 yorum yapılmış


Ayfer

Merhaba bende sürekli sindirim sorunu var ve kabızlık cekiyorum.bu kaç gündür ise sürekli kan damlaları geliyor ne yapabilirim. Hangi doktorA gitmem gerek? yardımcı olursanız sevinirim.
Op.Dr.Seher ŞİRİN
kanama olduğu için mutlaka anoskpi muayenesi yapılmalı.gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit eder ve tedavinizi yapabiliriz

kübra

Merhaba ben 17 yaşındayım 4 ay önce anül fissür ameliyatı oldum doktorum bana acıdan uzak dur dedi ve hala uzak duruyorum ama ameliyatta sonra bana birkaçtane ilaç verildi kutuların hepsi biticek dedi ben bitirmedim acaba ondan mı oldu? Sürekli tuvalete çıktıktan sonra büyük tuvaletten sonra 1 gün boyunca ağrım oluyo birde hemoroid oldum tekrardan ama emin değilim kanamamda yok sizce ne yapmalıyım
Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmmanı
Tuvaletten sonra gün boyu agrım oluyor demişşin 4 ay önce anal fissür ameliyatı olmuşsun. Sanki anal fissürün iyileşmemiş gibi.Muayene olursanız iyi olur

aysu

merhaba hocam . 3 yıldır basur var son zamnalarda çok kanamya başladı ve tuvaletten sonra 10 saat ağrı sızı oluyor 1 gün sonrada hiçbişey yok sanki basur değilim tedavisi nasıl olur ameliyat mı gereklidir? ayrıca basur için Siz hangi ameliyatı önerirsiniz ve ilerde tekrar çıkar mı çıkarsa bu zaman ortalama kaç yılda olur ?
Op.Dr.Seher ŞİRİN
kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.kanamanın nedeni teşhis edilmeli.ağrınızın uzun sre devam etmesi çatlağı düşündürüyor.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html.çatlak varsa botoxla tedavi olmanızı.eğer hemoroidse muayene ile değerlendirilip hangi yöntem uygunsa o yöntemle tedavi olmanızı öneririm.

çağlar çalık

merhaba hocam bende 5 6 yıl önce başladı hemoroid ama ilk zamnlar bilmiyordugum sinek ısırığı gibi başladı anlamadım çekirdek kabugu mu battı acaba dedim devam etti ufak ufak bu batmalar ama doktora gitmedim. sonrasında kayboldu daha sonra yine çıktı bi ara kanama oldu bu evrelerde ailem hemoroid oldugunu söyledi. 5 yıl içinde bi ağrı oluyor bazende hiç olmuyor geçiyor tamamen . son 5 aydır kötü durumda kanama yapıyor yapmadıgında da acı üst sevıyede oluyor . 1 ay önce hayatımda ilkkez kabız oldum ve onu çıkarmak çok zordu ve diğerlerine göre çok kanama oldu sonrasında toparlayamadım her wc de kanama oluyor . az yemek yiyiyorum ekmek kepekli kullnamya başladım 1 dilim oda ona rağmen dışkım kalın çıkıyor ve tuvaletim ortalama 2,3 ve bazn bu 4 güne bile çıkabiliyor buda normal mi ? bu durum benim cocuklugumdan beri olan bişey gelmiyor miğdem bozulmadıkça hergün .ne yapmam gerekli yardımcı olur musunuz hocam . şimdiden teşekkür ederim
Op.Dr.Seher ŞİRİN
kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin. bunun için şu linke bakabilirsiniz.https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html. muayene ile değerlendirip sorunları tespit edip en uygun yöntemle tedavi edebiliriz.kliniğimiz proctoloji kliniğidir ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.

esat

hocam bundan 1 saat önce tuvalettn çıktmm ve anüsmde çok büyük bir ağrı var hemoroid hastalıklarına baktm galiba bndede var kabızlık geçince ağrı geçer mi ?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Öncelikle kesin tanı için anoskopla muayene etmek lazım.

numan

merhabalar. ben 17 yaşında anal fissür ameliyatı oldum. ameliyattan çıkınca doktor biraz kestik boğduk gibi laflar hatırlıyorum. bağırsama kesmenin bir zararı olur mu? şimdi ise 20 yaşındayım düzenli beslenmediğimdem bağsur oluştu kabız olduğum zamanlar dışarı çıkıyor. sağlığıma kavuşmam için öneride bulunur musunuz
Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmmanı
Kabız kalınca meme çıkıyor demişsin.Bu ameliyatsız yöntemlerle tedavi sansın oldugunu gösteriyor.Agrısız iş gücü kayıpsız tedavini yapabiliriz

Hasan

Hocam cok yardıma ıhtıyacım var hemoroid den açık amaliyat oldum çatlakta vardı dışda bana doktorum 3gune bırsey kalmaz dedı ama bugun 7. Gun ve sadece sulu gıdalar yememe rağmen tuvalet esnasında cok acı veriyor ve ancak sıcak suya oturunca hafifliyor.hıç birşey yiyemiyorum korkudan kendım askerî personelim ve goreve dönmem gerek fakat iyileşme yok gıbı yardımcı olurmusunuz.
Op.Dr.Atilla Kaya
sadece sulu gıdalar yerseniz kabız kalırsınız ve bu iyileşmenizi geciktirir.bu nedenle beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemek için https://www.medicalart.com.tr/makat-hastaliklarinda-beslenme.html bu linke bakabilirsiniz.

Ali dogan

Mrh hocam benim makat azı çatlak var birde basur tedavisini oluyorum ama hızlı kilo kaybı yaşıyorum kilo anlamıyorum nedeni ne ola bilir
Op.Dr.Adil Altınsoy(Proctoloji Uzmanı)
Hastalığın getirdigi tuvalete çıkacağım ve ağrı olaçak pisikolojisi yemek yemeği engellemiş olabilir.Bunun dışında başka hastalıklar aranamalıdır.Kolonoskopide seçenektir

şahin

bende basur var meme yapmış icind e doktor amaliyat diyor şu an meme patladı kanaddı ama cok acı var bunun kolayı yokmu doktor bey selamlar
Op.Dr.Seher Şirin
Bakırköy Medical Art Proktoloji Uzmanı
Hemoroidde ameliyatsız yöntemler yapılabilir. Oldukça da iyi sonuçlar elde ediyoruz.Klasik cerrahi gerekebilecek seviyede hemoroidi olan hasta sayısı çok az.Medical Art kliniğinde hemoroidlere lastik bantla boğma ve laser tedavisi uygulamaktayız.
Geçmiş olsun

Ufuk

Hocam Her basur hastası koloskopi yaptımalımı veya kolonoskopi için doktorun ne gibi bi terslik görmesi gerekliki kolonoskopi olmamız gereklidir
Op.Dr.Adil Altınsoy Proctoloji Uzmanı
Ailesinde kalın barsak tümörü hikayesi olan, 40 yaş sonrası tarama amaçlı,Anaskopik muayenede barsagın yukarısından gelen kanama görüntüsü gibi durumlarda yapılmalıdır.