Hemoroid Tedavi Merkezi

Hemoroid Hastalığı Teşhisi Konan Bireylerin Beslenme Konusunda Dikkat Etmesi Gerekenler Hemoroid Hastaları Hangi Gıdalardan Uzak Durmalı Doktorumuz Sizler İçin Eklediği Yazısı Hemen Alttadır.

Hemoroidde ne yemeli ne yenmemeli

    Hemoroid hastalığında genetik yatkınlıktan (ailesel yatkınlık) sıkça söz edilmektedir,aslında burada kişnin vücudunda yatkınlıkmı olduğu yoksa o ailenin beslenme alışkanlaıklarınınmı sebep açık değilidir.Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı olarak dışkılama (kabızlık olması) alışkanlığı hemoroidde en önemli etkidir,benzer şekilde tuvalette 30-50 dakika kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığıda bazı ailelerde sık rastlanan bir durumdur ve buda beslenmeyle ilişkili olabilir.Acı tüketimide bazı toplumlarda daha yaygındır,acının direk etkisi olmasada makattaki yanma hissi ıkınmaya sebep olarak hemoroid riskini artırmaktadır.

   Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde hemoroid sebepleri arasında en önemli etkinin beslenme alışkanlığı olduğu söylenebilir.

Hemoroid hastalığı oluşumunu engellemek,hemoroidin ilerlemesini durdurmak ve hemoroidden kaynaklanan şikayetleri azaltmak için beslenmede şunlara dikkat edilmeli;

Hemoroide hastalığında tüketilmesi önerilen gıdalar:

-Kepekli ekmek;daha doğaldır ve barsakta posa bıraktığı için kabızlığı engelleyerek faydalı olur her zaman beyaz ekmeğe tercih edilmeli.

-Sebze :Her yemekte olabildiğindce fazla tüketilmelidir barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Meyve :imkanlar dahilinde her akşam meyve tüketilmeye çalışılmalıdır,sebze gibi barsakta posa bıraktığı için barsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.

-Kayısı : Kabızlık tedavisinde kayısının ayrı bir yeri vardır,diğer meyvelerden farklı olarak kayısı barsak hareketlerini artırarak kabızlığı çözer.kayısı taze,kuru,komposto veya kayısı suyu olarak tüketilebilir ve hepsi etkilidir.

Tüm bunlara rağmen kabızlık problemi çözülemiyorsa her akşam 1-2 su bardağı kepek çorba veya ayran ile karıştırılarak yenilebilir.

Hemoroid hastalığında tüketilmemesi gereken gıdalar:

Aslında bazı gıdalar suçlanarak yasaklansada bu yasakları genellemeden kişiye özel hale getirmek daha doğru olacaktır.

-Acı gıdalar;Acı yemek hemoroid sebebi değildir ama acı yenildiğinde yanma hissiyle tuvalette fazla ve şiddetli ıkınmak yada tuvalette uzun kalmak hemoroide sebep olabilir,hemoroidden kaynaklanan şikayetleri artırabilir.Eğer acı yediğinizde tuvalette fazla ıkınmıyorsanız acı yemenin zararı yoktur hatta dılkıda yumuşama yaptığı için fayda bile sağlayabilir.

-Kabızlığa sebep olan gıdalar;kişide kabızlığa sebep olan gıdalar tüketilmemelidir örneğin muz bir çok kişide kabızlık yapabilmektedir.

-Makat bölgesinde tahrişe sebep olabilen gıdalar;bazı hastalarda domates,patlıcan ve baharatlar şikayete sebep olmaktadır bu durumda kişi o gıdaları seçip onlardan uzak durmalıdır.

diigo Hemoroid Beslenmestumbleupon Hemoroid Beslenmedelicious Hemoroid Beslenmeblogger Hemoroid Beslenmelivejournal Hemoroid Beslenmetumblr Hemoroid Beslenmereddit Hemoroid Beslenmefriendfeed Hemoroid Beslenmeshare 16 16 Hemoroid Beslenme
Hemoroid Tedavi Kliniği
 1. NAPZU

  merhabe hocam hemoroid ameliyat öncesi son üç gün neler yenmeli neler yenmemeli teşekkür ederim
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yapılacak ameliyata bağlı.klasik ameliyatlarda doktor bağırsakları boşaltacak ilaçlar yazar.ama THD,bağlama,laser yöntemleriyle tedavi olacaksanız böyle birşeye gerek kalmaz

 2. sude pinar

  ameliyattan sonra tekrarliyomus sanirim oyle birsey varmi ozelde yaptirmak istiyoruz biz
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  THD yönteminde sorun köküneden çözüldüğü için pek tekrarlamaz

 3. sude pinar

  iyi günler hocam esim 3 gundur aci cekiyo eczanden krem aldim onu suruyoruz fakat onu bir sonucunu goremedik yemek yiyemiyor zarari olur diye sadece mermicek corbasi iciyo birde kuru kayisi aldim kaynattim tanesiyle onu iciyo biraz benim esim ne yemeli ne icmeli acaba ilginiz icin tesekkur ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene olup hastalığının teşhis ve tedavisinin yapılması lazım.

 4. Mustafa

  Hocam bişi sırcam
  Hemoroid ölümcül bir hastalıkmı ?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  HAYIR.

 5. Kerem

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

 6. Kerem

  Hocam bende böyle bir sıkıntı var büyük abdestimi yaparken nadiren kanama olyor (ayda 1-2) bu 6 ay böyle devam etti. bundan başka bişi yok ne olabilir internette araltırdım ama hiç bir sonuca varamadım.
  Hemoroid olabilirmi.
  16 yaşındayım hemoroidi araştırdım dış ve iç hemoroid varmış.
  Dış hemoroidde memecikler görünyormuş bende öyle bişi yok.
  İç hemoroid ise kanama olunca belli olyormuş.
  Sizce iç hemoroid olabilirmi.
  Nedenleri okudum. Uzun süre oturuyorum düzensiz beslenyorum bazen.
  Ama tüm gün bilgisayar başında çalışanlara neden bişi olmiyo diye düşünüyorum.
  Kalın bağırsak kanseride var ondada kanama oluormuş.
  Ama onun belirtilerini okudum belirtiler arasında kilo kaybı vardı. Ama ben son 1ayda 6kilo aldım
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Büyük ihtimalle 1.derece hemoroidiniz var genel cerrahide muayene olun.

 7. Begüm

  Merhaba hocam. Ben yurt dışında öğrenciyim. Hocam ben wc ye cıktigim zaman kabizlik fazla olmuyor cok nadir ama lavabo da çok aci cekiyorum sanki ic kisimda yara var gibi wcden sonra uç dört saat şiddetli şekilde yanma basliyor oturup kalkamiyorum rahat edemiyorum doktora gidemiyorum burada krem önerdi eczane kullandim fayda etmedi iltihap mi var veya çatlak mi acaba bi oneriniz var mi hocam ne yapmam gerek. Teşekkürler simdiden
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  tuvaletten sonra ağrı olması müzminleştiğini gösterir botox ejnjeksiyonu yada ameliyat yapmak gerekir Türkiye ye gelirseniz gerekeni yaparız

 8. ecemm

  İyi günler bende iki tane hemoroit var malum doktora gitmeye çekindiğimden bayaği ileri derecede oldu çünkü ikisini de dışarıdan fark edecek kadar sarktı, bir de son bir aydır kanama oluyor tuvalete giderken anal yırtık mıdır? Doktora gitmede çok mu geç kaldım korkuyorum.nasıl bır tedavi izleneceği hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  anal yırtığa değilde hemoroide benziyor yapılacak yönteme göre değişir

 9. NEHİR

  Merhaba Hocam,
  Ben iki kere fissürden ameliyat oldum fakat yine tekrarladı.Aslında bir doktora gittiğimde bana bir ilaç verdi o baya iyileştirmişti.Momecan ve anestol karıştırp kullandım.Ama yediklerim e bu aralar dikkat etmedim.Sorum şu:Bu ilaçları tekrar eczaneden alsam bana zararı olur mu?
  Teşekkürler,
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anal fissür 2 ameliyata rağmen tekrarladıysa buna sebep olan bir barsak hastalığı olabilir araştırmak lazım,o ilaçların biri ağrı kesici,diğeri steroid çok faydalı olacağını düşünmüyorum.

 10. Anonim

  hocam ameliyat kesin sonuç mudur?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hangi konuda

Uzmanımıza Soru Sor

kodok