Hemoroid Tedavi Merkezi  Telefon Numarası  Telefon Numarası
 Medical Art Hemoroid Tedavi Merkezi

Belirtileri Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Hemoroid Belirtileri

Makat hastalıkları arasında en riskli grupta yer alan Hemoroid kadın ve erkek ayrımı olmaksızın görülmektedir. İç ve dış basur şeklinde ikiye ayrılan hastalığın önüne geçmek için kabızlık problemine çözüm bulmak önemlidir. En önemli nedeni kabızlık ve ıkınma olup, erken teşhis ile tedavisi oldukça kolaydır. Kişi hemoroid belirtilerini anlamak için özellikle tuvalette dikkatli olması gerekir. Dışkılama esnasında ortaya çıkan makat kanaması %95 oranında Hemoroid belirtisi olabilmektedir. Fakat tüm makat kanamaları hemoroid nedeniyle olmaz.

Basur Belirtileri

İç Hemoroid Makat Kanaması ile Ortaya Çıkar
4 Derecesi bulunan hemoroid birinci derece iç basur hastalığında en önemli belirti dışkılama esnasında makat kanaması olup, fakat bu kanama esnasında herhangi bir acı, yanma, gibi durum oluşmaz. Şayet hem kanama hemde dışkılama esnasında acı çekiyorsanız bu hemoroid belirtisi değilde daha çok makat çatlağı dediğimiz Anal Fissur olabilir. Bunu anlamak için genel cerrahi uzmanı anoskop muayenesi ile karar vermektedir.

Dış Hemoroid Makat Kaşıntısı Yapar
Makat ve çevresinde hemoroid’e bağlı kaşıntılar olabilmektedir. Kesinlikle zarar vermeyen bu kaşıntıların dışında, kişide uzun süre tuvalette kalma isteği görülür. Dikkat ettiyseniz hemoroid hastaları tuvalette 20-30 dakika kalabilirler. Makat kaşıntısı krem vs ile geçirilebilir, ama sorunun kaynağı iyileşmedikçe kaşıntılar devam edecektir.

Hemoroid Memesi Makat Dışına Çıkar
Birinci derece iç hemoroid hastalarında sadece kanama görülürken önlem almadığınızda hastalık belli bir süreçte ikinci, üçüncü derece basur haline gelecektir. Bunu anlamak oldukça kolay olup, makat iç kısmında memeleşme olacaktır. Ortaya çıkan hemoroid memesi üçüncü derece olduğunda dışkılama esnasında makat dışına çıkar, geri girer yada hiç girmeyebilir. Girmemesi halinde ise hasta parmağı ile memeyi makat iç kısmına itmesi gerekir. Hastalık 4. derece olması halinde ise meme sürekli makat dışında yer almaktadır. Yani bu noktada da hastalıktan haberdar olmama durumu imkansızdır

Hemoroid İçin Hangi Doktora Gidilir?
Makat hastalıklarına Genel Cerrahi bölümü bakmakta olup, fakat burada dikkat edilmesi gereken Proctoloji yani makat hastalıkları alanında ihtisas yapmış bir hekim olması dahada önemlidir. Bunun için sizlere Medical Art makat hastalıkları bölümünü önerebilir. Ücretsiz muayene imkanı bulacağınız klinikleri İstanbul, Ankara ve İzmir’de hizmet vermektedir. Her biri alanında uzman hekimlerden olup, yine aynı şekilde Proctoloji alanında uzmanlıkları bulunmaktadır.

Anoskop Muayenesi Gerekmektedir
Makat iç kısmında ortaya çıkan hastalıkları dışarından bakıldığında çıplak gözle görülmesi mümkün değildir. Bunun için hekimler muayene esnasında Anoskop dediğimiz bir parça yardımı ile muayene gerçekleştirmektedir. Bu sadece 1. derece hemoroid hastaları için geçerli olup, dış hemoroid ve ileri evrelerde zaten bakıldığında anlaşılır.

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hekimin yapacağı teşhis ile hemoroid tanısı konması halinde ilk etapta derecesi saptanır. Çünkü hemoroid derecesine göre tedavi yöntemleri olup, erken dönemde muayene olmanız halinde ilaçla yada lazerle hemoroid tedavi edilmektedir. Fakat geç kalmanız halinde ise ilaç yada lazer yeterli olmayıp, artık artık RBL ve THD gibi yöntemler gerekmektedir.

Bitkisel Hemoroid Tedavisi İşe Yarar mı?
Bilimsel anlamda böyle bir uygulama olmadığı için işe yarar mı şeklinde bir soruya cevap verme imkanı olmayacaktır. Hemoroid tedavisi nasıl yapılacağı belirtilmiş olup, dilerseniz birde Op. Dr. Atilla KAYA’nın hemoroid tedavisine dair aktardıkları bilgileri aşağıda yer alan video’dan izleyelim.

Sorunuzu Doktorlara İletebilirsiniz!
Hemoroid belirtileri hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, dilerseniz hekimlerimize aklınıza takılan soruları aşağıda yer alan yorum ve soru formundan iletebilirsiniz. Kısa bir süre içinde sorunuza yanıt verilmektedir.

Belirtileri Nedir, Nasıl Anlaşılır? için 438 yorum yapılmış


Jason

Hocm merhaba bugün girdim hafif şişlik ve kanama var acaba hemoridmi
Op.Dr.Demet AĞRAS
Medicalart İzmir Şubesi Proctoloji Uzmanı
anal hematom,hemoroid vb olabilir.ama kanama olduğu için mutlaka anoskopi muayenesi yaptırmalısınız

Gizem

Iyi gunler ben 3 hafta once 1 aya yakin kabizlik sorunu yasadim daha sonra duzeldim 2 gun once buyuk abdestimi yaptiktan sonra peceteyle silerken meme ucu gibi nohut buyuklugunde bir sislik hissettim agrim yok kanamamda arada hafif yaniyor fakat bugun sisligin biraz daha sistigini farkettim oturup kalkarken rahatsiz oluyorum sizce ne olabilir ne zaman gecee tesekkur ederim
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
Medicalart Kadıköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
anal hematom yada hemoroid olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir

alaca

Merhaba hocam bende uc gundur makat a bir nohut kadar siskinlik var yanma kasinti yok tuvalet problemimde yok aca ba cevap verrirmisiniz
Op Dr Seher Şirin
Medicalart Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
hemoroid olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir

NESLİHAN

Hocam Merhaba

Bendede ara ara basur oluyordu fakat zeytinyağı ve pamukla bi kaç günde gidiyordu.Son 3 aydır başladı bu defa gitmek bilmedi.Doktor krem ve fitil verdi pek fayda etmedi.Sonunda çok ağrı oluştu çıkamadım tuvalete ağrı kesici ile bir kaç güne düzeldi. İlaçlarım da bitti halen hemoroid duruyor.Tekrar özele gittim bana 3.derece hemoroid ve kronik anal fissür teşhisi koydu.Amaliyat olmamı söyledi.Yorumlara baktıkça korkar oldum olmak istemiyorum.Şuan Düzenli besleniyorum lifli gıdalar yiyorum ağrısız çıkabiliyorum tuvalete.Bu şekilde devam etsem olur mu çok kararsızım.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler
Op Dr Seher Şirin
Medicalart Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
korkmanıza gerek yok.her ikisinide ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliyoruz.gelirseniz fissürünüzü botoxla ,hemoroidinizde laser yada RBL ile tedavi edebiliriz

Tecelli

Hocam tuvaletimi yapamiyorum her zaman kabizim kanamada var gaita incecik cikiyor 1 saat tuvalette kaldigim oluyor bazan anus disinda buyuk memeler var. 6 ay once kolonoskobi oldum bir sey yok dediler bir daha olmam gerekirmi tesekkurler.
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Kabızlık sorununuzu mutlaka çözmeniz lazım,bu konuda gastroenteroloji ile görüşebilirsiniz.

sena

4 ay önce makat bölgemde kanama acı ve yanma oluyordu doktora çıktım eliyle muayene edip basur olduğumu söyledi verdiği ilaçları kullanınca şikayetlerim azaldı daha sonra hafif acılar oluyordu 20 gün önce tekrar kanama ve acı başladı tekrar doktora çıktım muayene etmedi basur değil de anal fissür olabilir dedi anestol ve duphalacı tekrar verdi bunların yanında daflonuda kullanıyorum dışkılamada zorlamıyorum ama tuvaletten sonra acı yanma uzun süre devam ediyor sizce bu nedir ne yapmam lazım
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anoskopla muayene edip kesin tanı koymak lazım,hemoroid ve anal fissür ilaçla tedaviye pek cevap vermez.

Ceren

Merhaba benim o bölgede kanama var hemoroid den şüphelendim doktor çatlak olduğunu söyledi fitil ve krem verdi fakat hala kanıyor ve midem çok bulanıyor kolonoskopi 10 ay önce yapıldı hiçbir şey çıkmadı neden olabilir ?
Op Dr Atilla Kaya
Medicalart Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
muayenede gözden kaçmış olabilir.şikayetleriniz makat çatlağına benziyor.geliseniz botoxla tedavinizi yapabiliriz

ogrencı

hocam merhaba şikayetim üç gündür arka bölgede kaşıntı olması ama son iki gündürde kasıntı yerini acı ve kanamaya bıraktı kanamanın rengi ise kırmızı herhangibir kabızlık problemimde yok kanama büyük aptesten sonra geliyo acil bilgi verebilirmisiniz?
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
Medicalart Kadıköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
kaşıntı,acı ve kanamanın olması anal fissür düşündürüyor.fakat nedeni tam belirlemek için anoskopi muayenesi yapmalıyız.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla ameliyatın risklerini yaşamadan tedavinizi yapabiliriz

Cennet

Hocam.ben uzun zamandir kabizim.bugunlerde tuveletimi yaparken yanma,tiken gibii batma.ve sonrasinda kasinti oluyor.surekli tuvelitim geliyor gibi oluyor.neyapmam gerekiyor acil.
Op Dr Ergun Aygören
Medicalart Bursa Şubesi Proctoloji uzmanı
şikayetlerin anal fissüre benziyor.muayene ile sorun teşe tuhis edilebilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin

Öğrenci.

Hocam iki gündür büyük tuvalette hafif kanamalar oluyor ve makatta uyuşma . Kabızlık veya ishal şikayetim yok tuvalete düzenli çıkıyorum sebebi nedir acaba? teşekkürler.
Op Dr Seher Şirin
Medicalart Bakırköy Şubesi Proctoloji Uzmanı
başka bir şikayetiniz yoksa mutlaka vakit geçirmeden anoskopi muayenesi yada kolonoskopi yaptırmalısınız.ertelemeyin