Hemoroid Tedavi Merkezi

DIŞ HEMOROİD:Dış hemoroidler estetik olarak rahatsızlık dışında şikayet yapmaz,makatın kenarlarında değişik büyüklükte et beni şeklinde şişlik olarak hissedilir.Hastada herhangibir rahatsızlık varsa mutlaka iç hemoroid veya başka bir problem eşlik etmektedir.

İÇ HEMOROİDLER: İç hemoroidler belirti ve muayene bulgularına göre dört dereceye ayrılırlar.

1.Derece iç hemoroid( basur):Hemoroid memesi üst kısımda 1 cm lik hafif kabarıklık şeklinde görülür yüzeyi tahriş olduğunda kanama eğilimindedir.Genellikle ara sıra kanama dışında ciddi bir şikayet yapmazlar.Hastanın görmesi veya parmakla hissetmesi mümkün değildir ancak uzman tarafından anoskop dediğimiz 1-2 cm çapında 8-10 cm uzunluğunda bir aletle bakılarak tesbit edilebilir

2.Derece iç hemoroid ( basur):Hemoroid memesi makattan 3-4 cm üst kısımda 1-2 cm lik kabarık kırmızı alan şeklindedir normalde farkedilmez ancak ıkınıldığında dışarı kadar çıkar ve hasta eliyle hissedebilir.Hasta kalktığı anda müdahaleye gerek duyulmadan kendiliğinden içeri çekilir.Yüzeyi hassaslaştığında kanama olur özellikle tuvalette ıkınma esnasında fışkırma tarzında kanama olabilir ve zamanla kansızlığa yol açabilir.Başka bir problem eklenmedikçe kanama dışında ciddi bir problem oluşturmaz.

3.Derece iç hemoroid (basur):Hemoroid memesi makatın 3-4 cm yukarısında 1-2 cm lik kabarıklık şeklinde farkedilir ıkınmakla dışarı 3-4 cm olarak çıkar hasta elle yardım etmedikçe kendiliğinden içeri giremez ve dışarıda kalır.Kanama eğilimi vardır ıkınmakla fışkırır tarzda kanayabilir,kanama dışında ağrı,kaşıntı,ıslaklık ve dolgunluk hissi en fazla rastlanan şikayetlerdir.

4.Derece iç hemoroid ( basur):Tedavisi ertelenen hemoroid zamanla daha ileri aşamalara geçer,4.derecede artık iç ve dış basurlar birbirine geçmiştir.Dışarda hissedilen basur memeleri artık içeri girmez elle yardım edilip içeri sokulsa dahi hemen dışarı çıkar.Hasta otururken hemoroidler dışarıda olduğu için ağrı,genel olarak ıslaklık halı,sıkça kanama yeterince temizlenememe gibi şikayetler yapabilir.

Bunların dışında:
Makat sarkması:Hemoroide benzemekle beraber patoloji olarak farklı bir durumdur. Rektum denilen makatın üst kısmı cevreye tutunduğu bağlarını kopararak makatın dışına çıkar.Genellikle hemoroid diye baş vuran hastanın muayenesi sonucu kesin teşhis konulabilir.Kontrolsüz bir şekilde çok şiddetli ıkındıkları için zeka düzeyi düşük insanlarda daha sık görülür.İleri yaş hastalardada genel bağ dokusu zayıflaması sebebiyle yaş arttıkça sıklığı artar.

Tromboze hemoroid (boğulmuş basur):Her derecede iç hemoroid doğum,acı yeme,kabızlık,amip gibi sebeplerle abartılı bir ıkınmayı takiben makadın dışına doğru çıkar.Makat kaslarının sıkması sonucu kan dolaşımı bozulduğu için dayanılmaz düzeyde ağrı ve şişlik olur.
Anal hematom:Bazen aşırı ıkınma sebebiyle makat bölgesinde bir damar çatlar ve cilaltına kanayarak 1 cm ile 5 cm arasında çok ağrılı bir şişlik yapar.Hemoroide çok benzer ama hemoroidden farklıdır ve tamamen geçici bir durumdur.

diigo Hemoroid Çeşitleristumbleupon Hemoroid Çeşitleridelicious Hemoroid Çeşitleriblogger Hemoroid Çeşitlerilivejournal Hemoroid Çeşitleritumblr Hemoroid Çeşitlerireddit Hemoroid Çeşitlerifriendfeed Hemoroid Çeşitlerishare 16 16 Hemoroid Çeşitleri
Hemoroid Tedavi Kliniği

205 Hemoroid Soru ve Cevaplar “Hemoroid Çeşitleri”

 1. BIKTIRDI: Diyorki:

  hocam saygılar.

  grade 4 hemoroid teşhisim var ameliyatlık bir durum söz konusu.fakat hangi yöntemi kullanmak daha etkili sonuç verir bilemiyorum.klasik cerrahi istemiyorum ( bant ligasyonmu,hal yöntemimi)daha etkili olur yardımcı olursanız sevinirim.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Bu derecehemoroide HAL yöntemi uygulanır.

 2. mehme reşit Diyorki:

  merhabalar hocam babamda cuma gününden bu yana hemoroid ağrısı başladı ve genel cerrah uzmanına gösterdik ilaç verdi ilaçlarında tesiri hiç olmadı kaç günden beridir rahat edemedi doktor dedi senin derindedir iç kısımda bunun çaresi nasıl olur hiç rahat olmadı ağrısı halen devam ediyor bunun bir çöüzümü varmıdır hocam ameliyatmı yoksa en son çare
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Mümkünse bize getirin muayene edelim.

 3. Yk.M. Diyorki:

  Hocam bende ağrı acı vs. yok. Sadece kanama oluyor. Bir kaç güne bir tekrarlıyor kanamalar son 2 haftadır. tuvalet kağıdına bulaşıyor kan. birde dış kısımda ıkınırken nohuttan küçük kabarcıklar oluşuyor. acı yediğim zaman yanma oluyor. Kanamalardan korkuyorum kanı zehirler mi ? Tedavi veya ameliyat gerekir mi ne yapmalıyım ?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Başlangıç hlinde hemoroidiniz var daflon tab kullanın.

 4. hasan Diyorki:

  Hocam iyi günler, bende geçen yıl kanama oluyordu, yediklerime dikkat ettim düzeldi fakat bu sene ise tuvaletimi yaparken ilk başta biraz ıkınma yapmadan asla kendisi sancıyla gelmiyor. Hafifte birazcık meme var oda tuvaletimi yapınca içeri gidiyor. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Memeler şikayete yol açıyorsa müdahale etmek gerekir.

 5. aslot Diyorki:

  hocam merhabalar! ben burda anlatılana göre 2. dereceden basur sayılıyorum sanırsam ama bende birde sürekli kusma oluşuyor bi haftayı geçiktir acaba bunun hemoroid ile alakası var mıdır ?teşekkürler…
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Kusmayla basurun ilgisi yok.

 6. Sorunsal Diyorki:

  Hocam öncelikle kolay gelsin
  Ben basur hastasıyım fakat hiç kanama olmuyor onun dışında iç çamaşırı kirlenmesi sürekli gaz kaçırma kaşıntı oluyor benim durumum nedir gerçekten hastamıyım dokunduğumda çok rahat şişlik hissedebiliyorum.Ameliyat olmalımıyım?Herşeyden önemlisi sadece 2 meme ucu çıkmış daha önce hiç görülmemiş sanıyorum hiç böylesini görmedim
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Mümkünse bize gelin muayene edelim muayenelerimiz ücretsizdir.

 7. Samet Diyorki:

  Hocam öncelikle kolay gelsin
  Ben basur hastasıyım fakat hiç kanama olmuyor onun dışında iç çamaşırı kirlenmesi sürekli gaz kaçırma kaşıntı oluyor benim durumum nedir gerçekten hastamıyım dokunduğumda çok rahat şişlik hissedebiliyorum.Ameliyat olmalımıyım
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Genel cerraha muayene olun.

 8. cuka Diyorki:

  Hastaneye gitmemi gerektiren bi durum var midir acaba hocam.tesekkur ediyorum ayrica
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Genel cerraha muayene olun.

 9. cuka Diyorki:

  Hocam kolay gelsin.yukarda yazilana gore bende 2.derece iç hemoroid var.ikininca belli oluyor ve bi haftadır kanama var her defasında.onereceginiz birşey var midir?Ne yapmaliyim.yemeklerde de hep aci yiyorum ondan midir?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Hemoroid acı yemeklerle azar,zeytinyağlı gıdalara ağırlık verin.

 10. cuka Diyorki:

  Hocam kolay gelsin.yukarda yazilana gore bende 2.derece iç hemoroid var.okununca belli oluyor ve bi haftadır kanama var her defasında.onereceginiz birşey var midir?Ne yapmaliyim.yemeklerde de hep aci yiyorum ondan midir?

Uzmanımıza Soru Sor

kalkun

Hemoroid Kategorisi: Hemoroid Bilgilendirme