Hemoroid Tedavi Merkezi

DIŞ HEMOROİD:Dış hemoroidler estetik olarak rahatsızlık dışında şikayet yapmaz,makatın kenarlarında değişik büyüklükte et beni şeklinde şişlik olarak hissedilir.Hastada herhangibir rahatsızlık varsa mutlaka iç hemoroid veya başka bir problem eşlik etmektedir.

İÇ HEMOROİDLER: İç hemoroidler belirti ve muayene bulgularına göre dört dereceye ayrılırlar.

1.Derece iç hemoroid( basur):Hemoroid memesi üst kısımda 1 cm lik hafif kabarıklık şeklinde görülür yüzeyi tahriş olduğunda kanama eğilimindedir.Genellikle ara sıra kanama dışında ciddi bir şikayet yapmazlar.Hastanın görmesi veya parmakla hissetmesi mümkün değildir ancak uzman tarafından anoskop dediğimiz 1-2 cm çapında 8-10 cm uzunluğunda bir aletle bakılarak tesbit edilebilir

2.Derece iç hemoroid ( basur):Hemoroid memesi makattan 3-4 cm üst kısımda 1-2 cm lik kabarık kırmızı alan şeklindedir normalde farkedilmez ancak ıkınıldığında dışarı kadar çıkar ve hasta eliyle hissedebilir.Hasta kalktığı anda müdahaleye gerek duyulmadan kendiliğinden içeri çekilir.Yüzeyi hassaslaştığında kanama olur özellikle tuvalette ıkınma esnasında fışkırma tarzında kanama olabilir ve zamanla kansızlığa yol açabilir.Başka bir problem eklenmedikçe kanama dışında ciddi bir problem oluşturmaz.

3.Derece iç hemoroid (basur):Hemoroid memesi makatın 3-4 cm yukarısında 1-2 cm lik kabarıklık şeklinde farkedilir ıkınmakla dışarı 3-4 cm olarak çıkar hasta elle yardım etmedikçe kendiliğinden içeri giremez ve dışarıda kalır.Kanama eğilimi vardır ıkınmakla fışkırır tarzda kanayabilir,kanama dışında ağrı,kaşıntı,ıslaklık ve dolgunluk hissi en fazla rastlanan şikayetlerdir.

4.Derece iç hemoroid ( basur):Tedavisi ertelenen hemoroid zamanla daha ileri aşamalara geçer,4.derecede artık iç ve dış basurlar birbirine geçmiştir.Dışarda hissedilen basur memeleri artık içeri girmez elle yardım edilip içeri sokulsa dahi hemen dışarı çıkar.Hasta otururken hemoroidler dışarıda olduğu için ağrı,genel olarak ıslaklık halı,sıkça kanama yeterince temizlenememe gibi şikayetler yapabilir.

Bunların dışında:
Makat sarkması:Hemoroide benzemekle beraber patoloji olarak farklı bir durumdur. Rektum denilen makatın üst kısmı cevreye tutunduğu bağlarını kopararak makatın dışına çıkar.Genellikle hemoroid diye baş vuran hastanın muayenesi sonucu kesin teşhis konulabilir.Kontrolsüz bir şekilde çok şiddetli ıkındıkları için zeka düzeyi düşük insanlarda daha sık görülür.İleri yaş hastalardada genel bağ dokusu zayıflaması sebebiyle yaş arttıkça sıklığı artar.

Tromboze hemoroid (boğulmuş basur):Her derecede iç hemoroid doğum,acı yeme,kabızlık,amip gibi sebeplerle abartılı bir ıkınmayı takiben makadın dışına doğru çıkar.Makat kaslarının sıkması sonucu kan dolaşımı bozulduğu için dayanılmaz düzeyde ağrı ve şişlik olur.
Anal hematom:Bazen aşırı ıkınma sebebiyle makat bölgesinde bir damar çatlar ve cilaltına kanayarak 1 cm ile 5 cm arasında çok ağrılı bir şişlik yapar.Hemoroide çok benzer ama hemoroidden farklıdır ve tamamen geçici bir durumdur.

diigo Hemoroid Çeşitleristumbleupon Hemoroid Çeşitleridelicious Hemoroid Çeşitleriblogger Hemoroid Çeşitlerilivejournal Hemoroid Çeşitleritumblr Hemoroid Çeşitlerireddit Hemoroid Çeşitlerifriendfeed Hemoroid Çeşitlerishare 16 16 Hemoroid Çeşitleri
Hemoroid Tedavi Kliniği
 1. kronik

  hocam ligasure yönteminde yaraların acilma ihtimali nedir? iyilesme süreci tahmini nedir? ayrıca anal çatlak ameliyati üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen sancılı (işkence gibi) dışkılama var hala bu ne kadar normal? tsk ederim. ayrıca hemoroid ve anal çatlak ameliyatından sonra doktorum merhem yazmadı. bu normal mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İyileşme süreci 15 güne kadar uzayabilir,sorunlarınızı doktorunuzla konuşmalısınız.

 2. mamoste

  hocam daha önce belirttigim yazıda 5 gün önce igasure yöntemi ile basur ameliyati oldum. ayrıca sfenktoremi (yanlış yazmış olabilirim ismini ) saat 6 hizasında bulunan anal çatlak ameliyati oldum. bir sefer büyük abdeste çıkabildim çok kan geldi. bide sürekli gaz kaçırması oluyor ve her seferinde hafif kanama oluyor her gaz cikisinda. ayrıca bende gastrit ve gös yetmezligi var. sorum şu:
  sürekli gaz kaçırması anal çatlak ameliyatindan dolayı mi yoksa gastrit-reflü nedeni mi?
  ikinci soru: gaz kaçırması ve büyük abdest sonrası gelen kan anal çatlak (anal çatlakta dikiş atılmadı ) nedeni mi yoksa ameliyattan hemen sonra oluşan ödemden mi kaynaklanıyor?
  tsk ederim cevabınız için.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Gaz kaçırma anal çatlak ameliyatına bağlı,Kanama her ameliyatta olabilir,miktarı çoksa doktoruna görünebilirsin

 3. mamoste

  hocam öncelikle cevaplarınız için tsk ederim. ben dün sabah ligasure yöntemi ile ameliyat oldum . 4-5 tane nohut büyüklüğünde parça çıkarıldı. ayrıca anal çatlak ameliyati oldum. onda da 2 tane dikiş atıldı. dün ve bugün sivi anlıyorum sadece. idrarda hala zorlaniyorum. 1 sefer büyük abdest yaptım. cıvık olarak az birşey geldi. biraz da akıntı oluyor . tuvaletten sonra çok acı çektim ve agrisi uzun sürdü. bir tane şişlik. biraz sert.doktorum duphalac, cipro ve apranax ilaçlarını verdi. ayrıca bu ödem olabilir mi? makat daralması veya genişliği olur mu!? tam olarak ne zaman iyileşirim?
  saygılar hocam.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Daha yeni ameliyat olmuşsunuz bu soruları en iyi doktorunuz cevaplar,şimdiden komplikasyonları konuşmak anlamsız.

 4. mamoste

  yani hocam bant yöntemi daha ii mi diyorsunuz. lastik bant yöntemi de başarı oranı çok az ve lastiğin düşmesi bir ayı bulur. diyorlar. ayrıca birkaç ay ara ile yapılması gerekiyormuş. benim vaktim yok. 1 eylülde silopide olmam lazım öğretmenim. bu arada adanada gittiğim hastanelerde hal yöntemi yokmus. kafam çok karışık bir an önce ameliyat olmam lazım. zaten psikolojim bozuldu bu yüzden idrari 5-10 dakika ıkınarak yapabiliyorum ve cinsel isteksizlik başladı ve sertleşme durumu var ayrıca boşalma olsa bile meni gelmiyor . bunların basur ile alakasi var mi ne yapmam gerekiyor . cevabınız için çok teşekkür ederim .
  Op.Dr.Atilla KAYA
  yöntem sizin isteğinize göre değil daha çok hastalığın tipi ve derecesine göre belirlenir

 5. mamoste

  hocam rahatsız ediyorum kusura bakmayın. başka bir hekim de ligasür yöntemi önerdi. ama bu yöntem daha çok dış basur için etkili deniliyor. bu konuda ne yapmam gerekiyor. iç anal kanalda taç şeklinde internal iç basur ve iç anal kanal 6 hizasında anal fissürr var. çok kararsiz kaldım. acaba hangisinde daha etkili olur ve daha çabuk iyileşi
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Ligasür ve benzeri mühürleme metoduyla 1,5yıl ameliyat yaptım mühürleme yapılan yer 7-8 günde açılıyor yara geç iyileşiyor ve müdahale edilmiyen diğer memeler sonra büyüyor bence sorunu çözen bir metod değil yinede karar sizin.

 6. mamoste

  hocam bana daha çok çok de longo ve bant yöntemi önerildi. hatta de son memelerın lazer ile kesilerek 5-6 saat tampon konulacağı ve 10 günde tamamen iyileşeceğim söylendi. çok kararsiz kaldım. bide hal yöntemi fiyatı nedir hocam?
  tsk ediyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu sorunuza anoskopla muayene yaptıktan sonra cevap verilebilir.

 7. mamoste

  slm hocam. bende iki yıldır ilerleyen basur var. lavaboya gittiğimde makat etrafı balon gibi şişiyor. temizliğinde çok sıkıntı yaşiyorum lavabo sonrası. çünkü şişlikler arasında pislik kalıyor. sonrasında kanteron özlü krem kullanıyorum şişlik iniyor ama kaybolmuyor sadece idare ediyor rahatlatıyor. ayrıca lavaboda fazla kalıyorum ve ıkınıyorum. gittiğim doktorlar de longo gibi farklı yöntemlerl önerdi. en son yaptığım kolonoskopi sonucu şöyle: iç anal kanalda çepeçevre taç şeklinde minimal internal hemaroidleri mevcut. iç anal kanalda 6 hizasında anal fissürü mevcuttu.
  tanı: ınternal hemoroidler
  anal fissür.
  benim sorum şu hocam bunların ikisinden birden nasıl kurtulabilirim. teşekkürler
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Botox tedavisi+HAL ameliyatı ile ikisindende kurtulursunuz.

 8. BIKTIRDI:

  hocam saygılar.

  grade 4 hemoroid teşhisim var ameliyatlık bir durum söz konusu.fakat hangi yöntemi kullanmak daha etkili sonuç verir bilemiyorum.klasik cerrahi istemiyorum ( bant ligasyonmu,hal yöntemimi)daha etkili olur yardımcı olursanız sevinirim.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Bu derecehemoroide HAL yöntemi uygulanır.

 9. mehme reşit

  merhabalar hocam babamda cuma gününden bu yana hemoroid ağrısı başladı ve genel cerrah uzmanına gösterdik ilaç verdi ilaçlarında tesiri hiç olmadı kaç günden beridir rahat edemedi doktor dedi senin derindedir iç kısımda bunun çaresi nasıl olur hiç rahat olmadı ağrısı halen devam ediyor bunun bir çöüzümü varmıdır hocam ameliyatmı yoksa en son çare
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Mümkünse bize getirin muayene edelim.

 10. Yk.M.

  Hocam bende ağrı acı vs. yok. Sadece kanama oluyor. Bir kaç güne bir tekrarlıyor kanamalar son 2 haftadır. tuvalet kağıdına bulaşıyor kan. birde dış kısımda ıkınırken nohuttan küçük kabarcıklar oluşuyor. acı yediğim zaman yanma oluyor. Kanamalardan korkuyorum kanı zehirler mi ? Tedavi veya ameliyat gerekir mi ne yapmalıyım ?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Başlangıç hlinde hemoroidiniz var daflon tab kullanın.

Uzmanımıza Soru Sor

monyet