Hemoroid Tedavi Merkezi

DIŞ HEMOROİD:Dış hemoroidler estetik olarak rahatsızlık dışında şikayet yapmaz,makatın kenarlarında değişik büyüklükte et beni şeklinde şişlik olarak hissedilir.Hastada herhangibir rahatsızlık varsa mutlaka iç hemoroid veya başka bir problem eşlik etmektedir.

İÇ HEMOROİDLER: İç hemoroidler belirti ve muayene bulgularına göre dört dereceye ayrılırlar.

1.Derece iç hemoroid( basur):Hemoroid memesi üst kısımda 1 cm lik hafif kabarıklık şeklinde görülür yüzeyi tahriş olduğunda kanama eğilimindedir.Genellikle ara sıra kanama dışında ciddi bir şikayet yapmazlar.Hastanın görmesi veya parmakla hissetmesi mümkün değildir ancak uzman tarafından anoskop dediğimiz 1-2 cm çapında 8-10 cm uzunluğunda bir aletle bakılarak tesbit edilebilir

2.Derece iç hemoroid ( basur):Hemoroid memesi makattan 3-4 cm üst kısımda 1-2 cm lik kabarık kırmızı alan şeklindedir normalde farkedilmez ancak ıkınıldığında dışarı kadar çıkar ve hasta eliyle hissedebilir.Hasta kalktığı anda müdahaleye gerek duyulmadan kendiliğinden içeri çekilir.Yüzeyi hassaslaştığında kanama olur özellikle tuvalette ıkınma esnasında fışkırma tarzında kanama olabilir ve zamanla kansızlığa yol açabilir.Başka bir problem eklenmedikçe kanama dışında ciddi bir problem oluşturmaz.

3.Derece iç hemoroid (basur):Hemoroid memesi makatın 3-4 cm yukarısında 1-2 cm lik kabarıklık şeklinde farkedilir ıkınmakla dışarı 3-4 cm olarak çıkar hasta elle yardım etmedikçe kendiliğinden içeri giremez ve dışarıda kalır.Kanama eğilimi vardır ıkınmakla fışkırır tarzda kanayabilir,kanama dışında ağrı,kaşıntı,ıslaklık ve dolgunluk hissi en fazla rastlanan şikayetlerdir.

4.Derece iç hemoroid ( basur):Tedavisi ertelenen hemoroid zamanla daha ileri aşamalara geçer,4.derecede artık iç ve dış basurlar birbirine geçmiştir.Dışarda hissedilen basur memeleri artık içeri girmez elle yardım edilip içeri sokulsa dahi hemen dışarı çıkar.Hasta otururken hemoroidler dışarıda olduğu için ağrı,genel olarak ıslaklık halı,sıkça kanama yeterince temizlenememe gibi şikayetler yapabilir.

Bunların dışında:
Makat sarkması:Hemoroide benzemekle beraber patoloji olarak farklı bir durumdur. Rektum denilen makatın üst kısmı cevreye tutunduğu bağlarını kopararak makatın dışına çıkar.Genellikle hemoroid diye baş vuran hastanın muayenesi sonucu kesin teşhis konulabilir.Kontrolsüz bir şekilde çok şiddetli ıkındıkları için zeka düzeyi düşük insanlarda daha sık görülür.İleri yaş hastalardada genel bağ dokusu zayıflaması sebebiyle yaş arttıkça sıklığı artar.

Tromboze hemoroid (boğulmuş basur):Her derecede iç hemoroid doğum,acı yeme,kabızlık,amip gibi sebeplerle abartılı bir ıkınmayı takiben makadın dışına doğru çıkar.Makat kaslarının sıkması sonucu kan dolaşımı bozulduğu için dayanılmaz düzeyde ağrı ve şişlik olur.
Anal hematom:Bazen aşırı ıkınma sebebiyle makat bölgesinde bir damar çatlar ve cilaltına kanayarak 1 cm ile 5 cm arasında çok ağrılı bir şişlik yapar.Hemoroide çok benzer ama hemoroidden farklıdır ve tamamen geçici bir durumdur.

diigo Hemoroid Çeşitleristumbleupon Hemoroid Çeşitleridelicious Hemoroid Çeşitleriblogger Hemoroid Çeşitlerilivejournal Hemoroid Çeşitleritumblr Hemoroid Çeşitlerireddit Hemoroid Çeşitlerifriendfeed Hemoroid Çeşitlerishare 16 16 Hemoroid Çeşitleri
Hemoroid Tedavi Kliniği
 1. ed

  Hocam merhaba. Ben 30 yaşındayım. Zaman zaman tuvaletten sonra dışarı 2-3 meme çıkıyor. Kısa süre sonra normale dönüyorlar. Kanama hayatımda 2 kere oldu: Biri bundan 6-7 sene önceydi ve epey kan gelmişti. Klozetin içersinde o kadar kan görünce korkmuştum. Gittiğim doktor (galiba iç hastalıklara gitmiştim) kontrol etmeden fitil vs verip yollamıştı. Diğer kanama ise bundan birkaç ay önce oldu. Yalnız o çok hafif, belli belirsiz bir kanamaydı. Tesadüf eseri farkettim. Bir gün öncesinde mekik çekerken karın kaslarımı çok sıkmıştım. Onunla ilgili olabilir mi acaba diye düşünmüştüm. Hiçbir zaman ağrım, sızım olmadı. Fakat bazen otururken içgüdüsel olarak huzursuz oluyorum. Sizce benim durumumda ameliyat gerekli midir? Gerekliyse hangi tür hemoroid ameliyatını önerirsiniz? Birde sizce bendeki hemoroidin türü nedir? Kaçıncı derecedir? Hemoroid olmama ihtimali var mı? Teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bu sorularınıza cevap verebilmek için anoskopla muayene etmek gerekir.

 2. numan

  Merhaba hocam. Şu ana dek bir kez kanamam oldu. Çok az geçti. İki kez felan da meme gibi birşey çıktı ve geçti. Büyük abdesttimi yaptıktan sonra hafif agrılar oluyor ve kısa süre sonra geçiyor. Durumum ciddi mi acaba öğrenmek istiyorum.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene olmanda fayda var.

 3. Alperen

  Yani hocam ameliyat olmadanda iyilesirim degil mi? Hergün 2 adet elma, incir, kuru kayısı, kuru üzüm yiyorum ve bol su içiyorum. Kabız kalmamaya dikkat ediyorum ve tuvalette uzun süre kalmamaya çalışıyorum. Gerçekten de sıcak su oturma banyosu iyi geldi ağrım sızım kalmadı. Onuda hergün yapıyorum. İllaki ameliyat olmama gerek yok demi hocam ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin geçmezse muayeneden sonra karar verilebilir.

 4. Alperen

  Hocam bugün muayene oldum. Ödem oluşmuş ameliyatlik dedi. Korkudan ağladım. Daflon 500 mg verdi. İlk 4 gün Sabah 3 tablet akşam 3 tablet, sonraki 3 gün sabah 2 akşam 2 tablet, devamında da 2 tablet şekilde kullan dedi. Ayrıca Anestol Pomad diye bi krem verdi. Hergün sıcak su oturma banyosu yap 5 dakika otursan yeterli dedi. Hocam gerçekten ameliyat diyince çok kötü oldum ve korkuyorum. Bu ilaçları kullansam geçmez mi geçerse ne kadar zamanda geçer? Ameliyat olmadan geçmesi için lütfen öneri verin
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o ilaçları kullansanız da kullanmasanızda aynı sürede kendiliğinden geçer sadece sıcak su oturma banyosunun faydası olur o da ağrıyı azaltır

 5. Alperen

  Hocam ben 19 yaşındayım. Kabızlık sorunum 5-6 yıldır var. Geçen sene meme çıktı.Şuan kaç tane meme var bilmiyorum.Bugüne kadar pek sorun çıkartmamisti ve kanamamıştı.Tuvaletten sonra içeri giriyodu.4 gün önce boğazım agriyodu yeşil çay içtim. O günden beri dışarı çıkan bagsur memesi hala girmedi ve ve çok kötüyüm, oturmakta kalkmakta yürümekte dahi zorluk cekiyorum ve iç çamaşırıma kan akmış ara ara da akmaya devam ediyor. Yarın genel cerraha gözükücem. Anaskoptan vs. Çok korkuyorum, kendim bile değemiyorum. Doktor sadece bakarak anlayabilir mi sorunumu ? Yada sizin öneriniz nelerdir ?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Muayenenizi olun büyük ihtimalle ameliyatlık vakasınız.

 6. hem

  Kesin bi tedavisi mümkün mü yani ayakta tedaviden sonra tekrarlar mı yada ameliyatan sonra ? Tşkler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Bütün girişimlerde belli bir tekrarlama olasılığı vardır.

 7. satı yardımcı

  Merhaba hocam benim 8 yaşında oğlum var ve basvuru kaka yaptıktam
  Sonra çıkıyor ve siyah renkte ve hiç kanamadı acıdığını söylüyor benim ne yapmam gerek Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğiniz şikayetler rektal prolapsus denen rahatsızlığa uyuyor,çocuk büyüyünce düzelebilir çocuk cerrahisine muayenesinde fayda var.

 8. isimzi

  merhaba hocam. Ben 17 yaşındayım yaklaşık dört aydır hemoroid sorunu yaşıyorum.Başlarda önemsiz bişey olarak görüyordum çok fazla üzerine düşmedim. iki haftadır artık çektiğim ağrılardan dolayı oturamıyorum uzanamıyorum geceleri uykum bölünüyor. Çok fazla şişlik olmaya başladı artık. Ne yapmam gerekiyor. Şimdiden çok teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tromboze hemoroid olabilir,anoskop la muayene sonrası ne yapılacağına karar verilebilir.

 9. kronik

  hocam ligasure yönteminde yaraların acilma ihtimali nedir? iyilesme süreci tahmini nedir? ayrıca anal çatlak ameliyati üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen sancılı (işkence gibi) dışkılama var hala bu ne kadar normal? tsk ederim. ayrıca hemoroid ve anal çatlak ameliyatından sonra doktorum merhem yazmadı. bu normal mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İyileşme süreci 15 güne kadar uzayabilir,sorunlarınızı doktorunuzla konuşmalısınız.

 10. mamoste

  hocam daha önce belirttigim yazıda 5 gün önce igasure yöntemi ile basur ameliyati oldum. ayrıca sfenktoremi (yanlış yazmış olabilirim ismini ) saat 6 hizasında bulunan anal çatlak ameliyati oldum. bir sefer büyük abdeste çıkabildim çok kan geldi. bide sürekli gaz kaçırması oluyor ve her seferinde hafif kanama oluyor her gaz cikisinda. ayrıca bende gastrit ve gös yetmezligi var. sorum şu:
  sürekli gaz kaçırması anal çatlak ameliyatindan dolayı mi yoksa gastrit-reflü nedeni mi?
  ikinci soru: gaz kaçırması ve büyük abdest sonrası gelen kan anal çatlak (anal çatlakta dikiş atılmadı ) nedeni mi yoksa ameliyattan hemen sonra oluşan ödemden mi kaynaklanıyor?
  tsk ederim cevabınız için.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Gaz kaçırma anal çatlak ameliyatına bağlı,Kanama her ameliyatta olabilir,miktarı çoksa doktoruna görünebilirsin

Uzmanımıza Soru Sor

naga