Hemoroid Tedavi Merkezi

Anal hematom hemoroidle karıştırılan hastalıklar arasında en sıktır her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.

Anal Hematom Sebepleri

Anal hematomun nerdeyse tek sebebi gereğinden fazla ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.

Diğer sık rastlanan sebepse normal doğumdur;normal doğum esnasında hamile abartılı düzeyde ıkınmaya zorlanır bu ıkınma anal hematom yapar.

Anal Hematom Belirtileri

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

Anal Hematomdan Korunma

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Anal Hematom Tedavi

Anal hematom tedavisinde temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en doğru ve kolay yolu sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin anlamı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.İstirahat ta ızdırabı azaltır.Anal hematom çok büyükse o zaman uygun şekilde içindeki pıhtı boşaltılarak ağrıda ciddi azalma sağlanabilir.

Sıkça hemoroitle karıştırılıp genişçe keserek ameliyatla alınabilen bir durumdur ve son derece gereksi bir ameliyattır.

Sülük uygulamakta basıncı düşürerek ağrıda çok kısa sürede düzelme sağlayabilir.

Bütün bunların yanında hiç dokunmaması halinde % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir.

diigo Anal Hematomstumbleupon Anal Hematomdelicious Anal Hematomblogger Anal Hematomlivejournal Anal Hematomtumblr Anal Hematomreddit Anal Hematomfriendfeed Anal Hematomshare 16 16 Anal Hematom
Hemoroid Tedavi Kliniği

307 Hemoroid Soru ve Cevaplar “Anal Hematom”

 1. heyy Diyorki:

  Makat kanserinin basurden farklari nelerdir ? Tesekkurler
  Basur toplar damarların bağ dokusunun zayıflığı nedeniyle aşağı sarkmasıdır anal kenar kanseri veya rectum kanseri buradaki dokunun değişerek kansere dönmesidir hiç bir benzerliği yoktur.

 2. kim Diyorki:

  Basur vajinal bolgede kasinti ve yanma yapar mi ?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Yapmaz.

 3. berkayy Diyorki:

  hocam iki üç gündür, makatın girişinde hemen kenarda bezelye tanesi gibi bi şişlik var. Sanki su toplamış gibi, ama içinde siyah bi çizgi gibi bişe var. Dokunduğumda ağrı var. Bazende oturunca oluyor. Tuvalete çıktıgımda pek ağrı olmuyor ama. Kanama veya akıntı da yok. Nedir hocam ne yapmam gerekir sizce? Bi krem hap falan almak istiyorum?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Anal hematom veya hemoroiddir,daflon tab kullanın.

 4. Sezin Diyorki:

  Hocam uzman doktor hemoroidin yok 2 tane pihti var kendiliginden gecer dedi krem vs vermedi. 10 gun oldu bir degisiklik yok ne zaman gecer acaba bu spor yapiyorum duzenli hep sonrasinda kabariyor. :(
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Daflon tab sabah ve akşam 3 tane kullanın geçmezse müdahale etmek gerekir.

 5. alican Diyorki:

  Hocam bi kac haftadir belki bir ayi gecmistir makatimin disinda nohut kadar siyah bir sislik var sadece affedersiniz buyuk abdestimi yaptiktan sonra dezenfekte ederken aci hissi veriyor bunun disinda baska bi rahatsizlik vermior ne olabilir acaba bu sene bi kac kere ishal olmustum sanirim onlardan sonra oldu
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Anal hematom veya hemoroiddir.

 6. Cekas Diyorki:

  Merhaba hocam, bundan 3 ay önce makat bölgesinde kaşınma oldu. Baktım morlaşmıştı pruzon kullandım. Bir süre fayda etti. 3 hafta önce de bi makatın kendi memesininin bir tanesinin kist haline geldiğini gördüm. Memeye dokununca içinde nokta gibi bişeyler var. Büyük bir şey değil, içeri itme bir durum yok hareket etmiyor. Meme yanda değil makatın kendi memesi ve daha önce böyle bir sorun yaşamadım. Meme birden çıktı, hiç kanama olmadı. Yanma hissi veriyor sadece, Anal hemotom mudur sizce?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Anal hematom veya tromboze hemoroiddir.

 7. Cekas Diyorki:

  Merhaba hocam, bundan 3 ay önce makat bölgesinde kaşınma oldu. Baktım morlaşmıştı pruzon kullandım. Bir süre fayda etti. 3 hafta önce de bi makatın kendi memesininin bir tanesinin kist haline geldiğini gördüm. Dokununca nokta gibi bişeyler var. Büyük bir şey değil, içeri itme bir durum yok hareket etmiyor. Meme yanda değil makatın kendi memesi ve daha önce böyle bir sorun yaşamadım. Meme birden çıktı, hiç kanama olmadı. Yanma hissi veriyor sadece, Anal hemotom mudur sizce?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  çok ıkındığınız için olmuştur tromboze hemoroid veya anal hematom olabilir

 8. ani agrili sislik Diyorki:

  Hocam kendimi zorlamadigim normal bir tuvalet sonrasi biraz egilmeli kalkmali efor sarfettikten sonra aniden makatta şişlik ve ağri hissettim. 2-3 saat sonra agrilarim dayanilmaZ oldu.7 yil oncede 1 hafta boyle bisey olmustu. Aile hekimi procto glyvenol merhem verdi ve venotrex hap iciyorum. 3 gundur bir degisim yok. Makatin sagida soluda sis 3-4 cm capinda ve yumusak. Ara ara 41-42 derece sicaklikta suya oturuyorum rahatlatiyor ama bugün 3.gün sisligin üzerinde birde su toplamis gibi gördüm. Bu rahatsizliklarim nedir ne yapmaliyim.? Bu şişlik yer eder mi? Teşekkürler.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  tromboe hemoroid olabilir

 9. kerem Diyorki:

  Hocam anüsümün etrafında 2 tane şişlik oluştu morumsu renkte .ağrı yok .hafif kaşıntı var.şişliklerin biri yumuşak diğeri sert .sarkma olmuyo itince kaybolmuyo .bu nedir hocam.2 hafta önce anal ilişkim oldu prezervatifsiz bununla bi alakası olabilirmi.ilişkiden önce varmıydı bilmiyorum aynada baktığımda farkettim
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Anal hematom olduğunu düşünüyorum.

 10. Mina Diyorki:

  Hocam nasil anladik en son goren cerrahin dogru oldugunu, ilk goren endoskopi yapti son goren distan bakti sadece aralarinda 1 hafta var. Ilaclari kullanayimmi yoksa bu anal hematommudur, karacigerimi yormiyim. Endoskopide basur kesin anlasilmazmi?
  Opr.Dr.ALi Rıza Şahap Barlas
  Uzman bir kişi tromboze hemoroidi görür görmez tanır bundan dolayı bu hekimin dediğini yapın.

Uzmanımıza Soru Sor

kodok

Hemoroid Kategorisi: Hemoroid Benzer Hastalıklar