Hemoroid Tedavi Merkezi

Anal hematom hemoroidle karıştırılan hastalıklar arasında en sıktır her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.

Anal Hematom Sebepleri

Anal hematomun nerdeyse tek sebebi gereğinden fazla ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.

Diğer sık rastlanan sebepse normal doğumdur;normal doğum esnasında hamile abartılı düzeyde ıkınmaya zorlanır bu ıkınma anal hematom yapar.

Anal Hematom Belirtileri

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

Anal Hematomdan Korunma

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Anal Hematom Tedavi

Anal hematom tedavisinde temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en doğru ve kolay yolu sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin anlamı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.İstirahat ta ızdırabı azaltır.Anal hematom çok büyükse o zaman uygun şekilde içindeki pıhtı boşaltılarak ağrıda ciddi azalma sağlanabilir.

Sıkça hemoroitle karıştırılıp genişçe keserek ameliyatla alınabilen bir durumdur ve son derece gereksi bir ameliyattır.

Sülük uygulamakta basıncı düşürerek ağrıda çok kısa sürede düzelme sağlayabilir.

Bütün bunların yanında hiç dokunmaması halinde % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir.

diigo Anal Hematomstumbleupon Anal Hematomdelicious Anal Hematomblogger Anal Hematomlivejournal Anal Hematomtumblr Anal Hematomreddit Anal Hematomfriendfeed Anal Hematomshare 16 16 Anal Hematom
Hemoroid Tedavi Kliniği
 1. Faruk

  Meraba hocam.hocam doktora gittim anal hemoroid teşhisi kondu.Doktor hap krem ve bide fitil yazdı. Hocam size sorum bu fitil kaç saatte erir çünkü ben fitilden bir saat sonra hemen tuvaletim geliyor çok zorlanıyorum.fitilin ismii kortos embil saolun teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fitilin erimesi 1 saat sürmez.

 2. hasan

  bi krem veya merhem onerir misiniz. bepanthenplus iyi gelirmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Önce tanının kesinleşmesi gerekir.

 3. hasan

  Hocam hemoroidin ilk belirtilerinde kanama vat ama anlattigim durumda kanama olmuyo agrida hossedilmicek sekilde oluyo ve cok kisa suruyor napabilinapabilirim en azindan yavaslatmak icin henuz 16 yasindayim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabız kalma ve tuvalette çok ıkınma,anoskopla muayene olmanda fayda var.

 4. hasan

  Napmaliyim hocam. Biraz tirsiyorum ama anal hematomdan sonra hic ikinmadim yinede bu durum olustu. Hemoroidse napmaliyim g3cirme imkanim varmi. Yada hemoroid olmama ihtinali varmi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Anoskopla muayene edip öyle yorum yapmak daha doğru olur.

 5. hasan

  Hocam 16 yasinda babam basur .erkegim onceden 2 kere anal hematom oldun kendiliginden gecti birde catlak vardi bepanthenplus kullandim 3 hafta falan oda gecmistun son 1 ay diskilarkan anus sanki biraz disari cikiyo gibi (alaturka tuvalette) ayaka kalkinca geciyor bazen cok az aci agri oluyo ama kanama olmuyo aci diskilamadan en gec 2 saat sonra geciyor napmaliyim diskilarken ikinmiyorun fazla acida yemiyorun sorun nedir
  Op.Dr.Atilla KAYA
  bu yaşta hemoroid pek görmeyiz ama anlattıklarınız hemoroid düşündürüyor

 6. doğukan özel

  selam hocam makatımda nohut buyuklugunde sert bır sey var kanama fılan olmuyor bazen sarkmalar oluyor nedır bu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid veya anal hematom olabilir.

 7. ahmet

  meraba hocam.Hocam makat bölgesinde nohut büyüklüğünde bir şişlik oluştu daha önceden yoktu ani oluştu sanki kanama felanda yok ama biraz kaşıntı hafifte ağrı yapıyor sanki.Tuvaletimde hiç bir sıkıntı olmuyor hatta daha çok gitmeye başladım gibi.Korkutuyor beni ciddi bişeymidir aceba hemen tedavi gerektirimi.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen anal hematomdur,2-3 haftada kendiliğinden geçmezse anoskopla muayene olmalısın.

 8. mehmet

  merhabalaar bende basur var tek şikayetim memeler baska bir acı vs. birşey yok ve zayıflayıp kas yapmak için spora yazılıcam sakıncalı mı ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabızlık zorlanma ve ıkınmalar hemoroidin ilerlemesine neden olabilir.

 9. doktor3

  Hocam s.a 1 hafta önce kabızlıktan dolayı ıkınmaya bağlı agrı oluşmuştu. 2-3 gün tuvalete çıktıgımda agrı oluyordu.ondan sonra agrı gecti ama simdide makatın etrwfında nohut kadar sislik var. Ne agrı ne kanama nede kasınma var hicbirsey yok ve sarkma seklindede degil. Bu nedir sizce hocam ?
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  tromboze hemoroid dir

 10. bsr

  Merhaba hocam, 4 gün önce ıkınmalı bir dışkılama yaptım ve yaklaşık 3 saat sonra ağrı oldu anüsümde. gün sonunda şişlik nohut büyüklüğündeydi. ertesi gün ceviz büyüklüğüne yaklaştı son 2 gündür tekrar nohut büyüklüğüne düştü. 4 günde 2 kez dışkılama yaptım ıkınmasız. bugün ilk defa çok az kanama oldu (yok denecek kadar az) gecen yılda aynı sorunu yasadım ve 10 gun yataktan cıkamadım. kendiliğinden geçiyor bunu biliyorum. fakat bu küçük kanamadan dolayı bir sorun çıkarmı ? Daha önceden de yaşadığım için doktora gitme gereği duymadım.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen hemoroidiniz var anoskopla muayene faydalı olur.

Uzmanımıza Soru Sor

ayam