Hemoroid Tedavi Merkezi

Anal hematom hemoroidle karıştırılan hastalıklar arasında en sıktır her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.

Anal Hematom Sebepleri

Anal hematomun nerdeyse tek sebebi gereğinden fazla ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.

Diğer sık rastlanan sebepse normal doğumdur;normal doğum esnasında hamile abartılı düzeyde ıkınmaya zorlanır bu ıkınma anal hematom yapar.

Anal Hematom Belirtileri

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

Anal Hematomdan Korunma

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Anal Hematom Tedavi

Anal hematom tedavisinde temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en doğru ve kolay yolu sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin anlamı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.İstirahat ta ızdırabı azaltır.Anal hematom çok büyükse o zaman uygun şekilde içindeki pıhtı boşaltılarak ağrıda ciddi azalma sağlanabilir.

Sıkça hemoroitle karıştırılıp genişçe keserek ameliyatla alınabilen bir durumdur ve son derece gereksi bir ameliyattır.

Sülük uygulamakta basıncı düşürerek ağrıda çok kısa sürede düzelme sağlayabilir.

Bütün bunların yanında hiç dokunmaması halinde % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir.

diigo Anal Hematomstumbleupon Anal Hematomdelicious Anal Hematomblogger Anal Hematomlivejournal Anal Hematomtumblr Anal Hematomreddit Anal Hematomfriendfeed Anal Hematomshare 16 16 Anal Hematom
Hemoroid Tedavi Kliniği
 1. doğukan özel

  selam hocam makatımda nohut buyuklugunde sert bır sey var kanama fılan olmuyor bazen sarkmalar oluyor nedır bu
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid veya anal hematom olabilir.

 2. ahmet

  meraba hocam.Hocam makat bölgesinde nohut büyüklüğünde bir şişlik oluştu daha önceden yoktu ani oluştu sanki kanama felanda yok ama biraz kaşıntı hafifte ağrı yapıyor sanki.Tuvaletimde hiç bir sıkıntı olmuyor hatta daha çok gitmeye başladım gibi.Korkutuyor beni ciddi bişeymidir aceba hemen tedavi gerektirimi.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen anal hematomdur,2-3 haftada kendiliğinden geçmezse anoskopla muayene olmalısın.

 3. mehmet

  merhabalaar bende basur var tek şikayetim memeler baska bir acı vs. birşey yok ve zayıflayıp kas yapmak için spora yazılıcam sakıncalı mı ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kabızlık zorlanma ve ıkınmalar hemoroidin ilerlemesine neden olabilir.

 4. doktor3

  Hocam s.a 1 hafta önce kabızlıktan dolayı ıkınmaya bağlı agrı oluşmuştu. 2-3 gün tuvalete çıktıgımda agrı oluyordu.ondan sonra agrı gecti ama simdide makatın etrwfında nohut kadar sislik var. Ne agrı ne kanama nede kasınma var hicbirsey yok ve sarkma seklindede degil. Bu nedir sizce hocam ?
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  tromboze hemoroid dir

 5. bsr

  Merhaba hocam, 4 gün önce ıkınmalı bir dışkılama yaptım ve yaklaşık 3 saat sonra ağrı oldu anüsümde. gün sonunda şişlik nohut büyüklüğündeydi. ertesi gün ceviz büyüklüğüne yaklaştı son 2 gündür tekrar nohut büyüklüğüne düştü. 4 günde 2 kez dışkılama yaptım ıkınmasız. bugün ilk defa çok az kanama oldu (yok denecek kadar az) gecen yılda aynı sorunu yasadım ve 10 gun yataktan cıkamadım. kendiliğinden geçiyor bunu biliyorum. fakat bu küçük kanamadan dolayı bir sorun çıkarmı ? Daha önceden de yaşadığım için doktora gitme gereği duymadım.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen hemoroidiniz var anoskopla muayene faydalı olur.

 6. Kaner

  Merabalar.Ben acıyı çok severim ve geçenlerde çok zorladım .Ertesi
  Gün. Bi kaşıntı hissettim ve baktığımda makatımın hemen yanında çok ufak bi et parçası sezdim ,acı yok kanama yok renk yok ve. bunun anal hemetom olduğunu düşündüm ve kabız olmaz ,bol su içer ligli gıdalar tüketir egzersiz yaparsam düzelir diye düşündüm sizin yardımınıza muhtacım.Bunun iyileşme süreci ne olabilir doktora gitmek istemiyorum malum.Teşekkür ederim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetin geçmezse anoskopla muayene olmanda fayda var.

 7. dertli

  merhaba hocam.HAYIRLI BAYRAMLAR.Ben 23 yaşında bir bayanım. bende 1,5 senedir kabızlık var. 3-4 günde 1 tuvalete çıkabiliyorum.şimdi de 25 gün önce makatımın üst kısmında mor renkli 7cm kadar uzunluğunda geniş bir damar olduğunu fark ettim. bir kaç gün sonra da makatımın iç bölgesinde nohut tanesi büyüklüğünde bir meme ucu fark ettim.Bir hafta sonra da doktora gittim. Doktor parmakla muayene etti ve hem iç hem de dış basur olduğunu ve rahatlamam için şişlerin inmesi gerektiğini söyledi.İlaç olarak; Doxium 500mg kapsül, Bekunis draje ve Proctolog rektal krem verdi.
  SORUM ŞUNLAR:
  1. Bahsettiğim MAKATIMIN ÜST KISMINDA MOR RENKLİ 7CM KADAR UZUNLUĞUNDA GENİŞ BİR DAMAR nedir ve normal mi?
  2. BASURUM TAMAMEN GEÇER Mİ?
  3. PROCTOLOG KREMDE BİR KANÜL VAR. kanülü iç basur olduğu için içeriye sokmak gerekiyormuş diye duydum .KANÜLÜN KAÇ SANTİMİNİ İÇERİYE SOKMAK LAZIM? Bİ DE KANÜL SOKMAK BASURA ZARAR VERİR Mİ?
  değerli hocam sorularım bunlar cevaplarsanız çok mutlu olurum.şimdiden çok teşekkür ederim.SAYGILARIMLA….
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid ilaçlarla geçmez,sadece şikayetleriniz düzelir,kabız kalırsanız tekrarlar.Kremi kanülle veya parmakla içeri dışarı sürebilirsiniz.

 8. Halil

  17 yaşımdayım ve akşam sıralarında makatımda şişlik hissettim bu olay birden oldu riski nedir nelerdir ? Endişelenmeli miyim ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Endişelenme ama anoskopla muayene olmalısın.

 9. Esin Arik

  Merhaba hocam benim makatimda et parçası var küçücük arada iç camasirimda pembemsi bi kanama görüyorum endişeleniyorum yardımcı olur musunuz agri kaşınti gibi şeyler yok şimdiden teşekkürler
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  kanama varsa ciddiye almalısınız ve muayene olmalısınız, muayeneye göre tedvinizi planlarız

 10. Kbr

  Merhaba ben 23 yaşındayım hayatım boyunca hiç kabızlık yaşamadım ama basurum çıktı tuvalette çok oturuyordum doktor daflon procto-glyvenol krem ve fitil verdi 3 gündür kullanıyorum sıcak suyuda yapıyorum fakat basuru içeri itekliyorum gene cıkıyor ve beni çok rahatsız ediyor kanama yok fındık büyüklüğünde lütfen bir çözüm önerin :(
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tedavine devam et,3 günde geçmesi beklenmez.

Uzmanımıza Soru Sor

kambing