Hemoroid Tedavi Merkezi

Anal hematom hemoroidle karıştırılan hastalıklar arasında en sıktır her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.

Anal Hematom Sebepleri

Anal hematomun nerdeyse tek sebebi gereğinden fazla ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.

Diğer sık rastlanan sebepse normal doğumdur;normal doğum esnasında hamile abartılı düzeyde ıkınmaya zorlanır bu ıkınma anal hematom yapar.

Anal Hematom Belirtileri

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

Anal Hematomdan Korunma

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Anal Hematom Tedavi

Anal hematom tedavisinde temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en doğru ve kolay yolu sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin anlamı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.İstirahat ta ızdırabı azaltır.Anal hematom çok büyükse o zaman uygun şekilde içindeki pıhtı boşaltılarak ağrıda ciddi azalma sağlanabilir.

Sıkça hemoroitle karıştırılıp genişçe keserek ameliyatla alınabilen bir durumdur ve son derece gereksi bir ameliyattır.

Sülük uygulamakta basıncı düşürerek ağrıda çok kısa sürede düzelme sağlayabilir.

Bütün bunların yanında hiç dokunmaması halinde % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir.

diigo Anal Hematomstumbleupon Anal Hematomdelicious Anal Hematomblogger Anal Hematomlivejournal Anal Hematomtumblr Anal Hematomreddit Anal Hematomfriendfeed Anal Hematomshare 16 16 Anal Hematom
Hemoroid Tedavi Kliniği
 1. kendal dağdelen

  Selam hocaam bnm 20gündür anüsümün yanında fındık gbi meme şeyler vaar ve her geçen gün yayılmaya başlıyor nedir bu doktora gitmekten çok korkuyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kesin tanı için cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

 2. br.

  hocam makat bölgesinde hafif bir şişlik var tuvalet sırasında bazen elime geliyor bazen gelmiyor tuvaletden sonra makatta yanma oluyor sonra geçiyor herhangi bir kanama ağrı yok acama hemoroid mi anal hematom mu?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hemoroid gibi ggörünüyor,anoskop la muayene olmalısınız.

 3. Hame

  Hocam hayırlı günler iyi çalışmalar.Bende 3-4 gün önce makat deliğinin yanında nohuttan küçük bir ten renginde bir et parçası şişme yapmış, sert kaşıntı yok çok olumsuz bir rahatsızlık ve ağrı yok sadece tuvaletimi yaparken bugün biraz zorladı o da çok aşırı değildi bir genel cerrahi uzmanına yine de gideceğim önce size danışayım dedim tanı ne olabilir önerileriniz nelerdir ilaç kullanmam gereklimidir?
  Teşekkürler,iyi çalışmalar…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  En doğrusu bir an önce cerrahi uzmanına muayene olmanız.

 4. Cenk

  Hocam Tavsiyeniz üzeirne genel cerraha gittim. Muayene mi oldum ben 2 kez fissür ameliyatı olmuştum önceden deyince fistül gibi duruyor dedi sonra inceledi inceledi emin olamadı:) benim dikkatimi çeken bir akıntı yok sizede belirtiğim gibi su banyosu yapıyorum ve şişlik indi gibi tuvaletemi yapınca hafif sertleşme oluyor sadece ama su banyosu ile rahatlıyorum. Bana antibakteriyel krem, antibiyotik hap ve bir ilaç daha verdi adını hatırlamıyorum kullansammı kullanmasammı karar veremedim. emin olmamasıda beni şüpheye düşürdü. şişlik büyürse tekrar geldi zaten akıntı olsa o şişlik büyümez diye düşünüyorum. Siz ne önerirsiniz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Verdiği ilaçları kullanıp gerekirse kontrole gidebilirsin.

 5. Cenk

  Hocam Merhaba,

  7 gündür anüsümün kenarında su toplamış gibi küçük bir şişlik var bazen şişlik azalıyor bazen artıyor. morumsu değil ten renginden biraz açık dün 2 kez su banyosu yaptım ve şu anda içi boşalmış rahatlamış gibi ama dışarı herhangi bir akıntı olmadı. 2 kez anal fissür ameliyatı olmuştum ama bu ona benzemiyor ara ara da olsa bu tür şişlik olup daha sonra iniyor. anestol krem de ek olarak kullanıyorum sizce ne olabilir uyguladığım yöntemler doğru mudur? teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Cerrahi uzmanına muayene olmanda fayda var.

 6. asil

  Mrh sayin hocam sorumu cvp larsaniz sevinirim makat kenarindan 1cm saginda cok kucuk bir sislik var ihtiyacimi gorduktunden sonra elleyin ce hafif aci veriyo ama sonrasi bir sey yok rahatim intihap olabilirmi sizce ve de hap tedavisi olurmu onerecginiz hapi hemn alacm dr gitmk istemiyorum tesekkur edrim nasil bi ilac kullanmaliyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İltihap veya anal hematom olabilir.İlaç önermem doğru olmaz,sıcak su oturma banyosu yapın geçmezse muayene olmalısınız.

 7. elif nur

  merhaba hocam.makat bölgeme yakın yerde ufak kırmızı renkte sivilcemsi bişey çıktı.agrı sızı kaşıntı hiçbişey yok.ve makatla vajına arası ve makat çevresi kırmızı renkte hematom olabilir mi ? 17 yaşındayım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hematom değil, hematomda ağrı olur.Muayene olmalısınız.

 8. mr.

  Mrb kabızlık çekiyorum ve küçük bir meme oluştu tuvaletimi yaparken acıyor sonra geçiyor bir ağrısı olmuyor aynı zamanda Kum döküyorum korkuyorum ne yapabilirim ? Daha doğrusu o küçük meme nasıl yok olur rahatsız ediyor görüntüsü.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetiniz anal fissür veya küçük hemoroid olabilir,muayene edip ilaç veya küçük müdahale önerilebilir.

 9. bihter

  Hocam 17 yasindayim 2-3 gun oncesine kadar hic sorunum yoktu. Su anda 1cm civarinda çapi olan rengi koyu bir sislik var. Temas dişinda ağri hissetmiyorum ama cok rahatsiz ediyor. Hemoroid mi yoksa hematom mu bilemiyorum. Ilac almama gerek var mi ya da tedavisi nasil olur?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  İkiside olabilir genel cerrahide muayene olun.

 10. kamil

  Hocam merhb. Son 3-4 yıldır, anüsümün dıs kısmında belli aralıklarla kabızlıkdan dolayı yada acılı gıdalar tükettikden sonra kaşıntıyla birlikte nohut büyüklüğünde şislik olusuyor. Ama bu şişlik zamanla fındık boyutuna geldi ve icinde nohut büyüklüğünde sertleşmeler var ve bazen bu sisiligi anüsün icine iterek tuvaletimi yapiyorum. kanama yok ama agrılarım artmaya başladı, önceden renksiz olan sislikde morarma oluştu. Tuvalet ihtiyacim sirasinda dokunulmayacak derecede ağrı ve batmalar oluyor ayni aciyi otururken yürürken de cekiyorum. dün ilk defa bu rahatsizligimin acisindan dolayi uykudan uyandim. Rahatsizliğim Hemoroid mi? anal hematom mu? Son olarak ne yapmaliyim? Önereceğiniz bir ilaç var mı ? Tesekkürler hocam.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Şikayetleriniz anal fissür hastalığına uyuyor,cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.

Uzmanımıza Soru Sor

kudanil