Hemoroid Tedavi Merkezi
Anal Hematom

Anal hematom hemoroidle karıştırılan hastalıklar arasında en sıktır her yaş gurubunda ve her iki cinstede görülebilir.

Anal Hematom Sebepleri

Anal hematomun nerdeyse tek sebebi gereğinden fazla ıknmaktır.Makat bölgesine uygulanan ıkınma basıncı bölge damarlarının dayanacağından daha yükseğe çıktığında ince damarlardan bazıları patlar ve cilt altına kanama olur.Kanama damar içindeki basınçla dokuya sızan kan arasındaki basınç eşitleninceye kadar devam eder ve pıhtılaşarak durur.

Diğer sık rastlanan sebepse normal doğumdur;normal doğum esnasında hamile abartılı düzeyde ıkınmaya zorlanır bu ıkınma anal hematom yapar.

Anal Hematom Belirtileri

Her zaman herkesin yaşayabileceği geçici bir durumdur,oluşan anal hematomun büyüklüğüne göre değişen şiddette ağrı en önemli ve bezdirici belirtidir.Şişlik çok büyürse kalçalar arasında yürümeyi engelleyecek kadar yaşam kalitesini düşürebilir.

Nohut tanesi büyüklüğüyle portakal büyüklüğüne kadar değişen ebatlarda şişlik.Şişlik düzgün sınırlı ve morumsu renktedir,çok büyük değilse cilt altında dokunarak hareket ettirilebilir.

Anal Hematomdan Korunma

Anal hematomdan korunmak oldukça kolaydır,kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınmadan dışkılama sorunu çözer.

Anal Hematom Tedavi

Anal hematom tedavisinde temel amaç hastanın ağrısını azaltmaktır.Ağrıyı azaltmanın en doğru ve kolay yolu sıcak su oturma banyosudur ve gün içinde saysız defa yapılabilir.Kullanılacak hemoroit kremleri ve hemoroit fitillerinin anlamı olmaz bunun yerine ağızdan ağrı kesici almak daha etkilidir.İstirahat ta ızdırabı azaltır.Anal hematom çok büyükse o zaman uygun şekilde içindeki pıhtı boşaltılarak ağrıda ciddi azalma sağlanabilir.

Sıkça hemoroitle karıştırılıp genişçe keserek ameliyatla alınabilen bir durumdur ve son derece gereksi bir ameliyattır.

Sülük uygulamakta basıncı düşürerek ağrıda çok kısa sürede düzelme sağlayabilir.

Bütün bunların yanında hiç dokunmaması halinde % 100 ihtimalle kendiliğinden düzelir.

diigo Anal Hematomstumbleupon Anal Hematomdelicious Anal Hematomblogger Anal Hematomlivejournal Anal Hematomtumblr Anal Hematomreddit Anal Hematomfriendfeed Anal Hematomshare 16 16 Anal Hematom
Hemoroid Tedavi Kliniği

251 Hemoroid Soru ve Cevaplar “Anal Hematom”

 1. hasta Diyorki:

  Hocan bn üniversite ögrencisiyim bir gün önce makatımda 2 3 santim civarında sert şsişlik çıktı.Anal hematom olabilir mi yoksa bagsur mu?Dokununca sızı oluyor.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  başka sebeple de olabilir muayeneyle anlaşılır

 2. samet Diyorki:

  Hocam iyi gunler.2.5 haftadir makatimda bezelye tanesi kadar bisi var bana hicbir rahatsizlik vermiyor ne kanama var.nede.beni rahatsiz ediyor.hicbirsey yok zorlanma yok sadece kabizlik var neden acaba anal hematomdur diye dusunuyorum
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Anal hematom veya tromboze hemoroiddir,bir müddet sonra dahada küçülecektir.

 3. kenan tatlı Diyorki:

  merhaba hocam,

  makatın 1,2 cm yakınında sol tarafta 3,4 gundur arpa boyutunda bir şişkinlik oluştu bu ne olabilir kendiliğinden geçermi? elimle bastırınca hafif bir ağrı oluyor herhangi bir meme ucu vb fark edemedim. ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz teşekkürler.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Genel cerrahi uzmanına muayene olun.

 4. Hüseyin Diyorki:

  Merhaba hocam benim 3 hafta önce makatımda nohut büyüklüğünde bir şişlik oluştu internetten biraz araştırma yaptım anal hematom olduğunu düşündüm şimdi ise şişlik geçti ama makatım sanki kapanmış gibi ve tuvalette çok ama çok zorlanıyorum,üniversitedeyim ve şuan vize haftası boş vaktim yok beni biraz olsun rahatlatıcak bir ilaç var mıdır ? Teşekkür ederim..
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Daflon tab sabahları 2tane kullanın ve pruzon pomad 2*1 kullanın.

 5. SAFA Diyorki:

  hocam merhaba . 1 hafta önce makat bölgesinde kapağın hemen yanında bezelye büyüklüğünde bir şişlik hissettim ve kanama yapıyor herhangi bir ağrım yok. şişliğin rengi hafiften mor gibi kanama çok yavaş seviyede ama uzun sürede baya oluyor. ciddi bir sorunmu ne yapılması gerekiyor ?
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Hemoroidiniz var muayene olun.

 6. cemz Diyorki:

  Hocam bende 3ay oncedine kadar hicbisey yoktu.bagirsak enf gecirdim ve siddetli ishalim oldu.sonrasinda makat cevresinde kasintiyla doktora gittim ve ic basurumun oldugunu ogrendim bir sure dinra baska doktora gttim ic ve dis basurumun oldugunu ancak ileri boyutta olmadigini soyledi.fitil hap ve krem verdi.3.haftdr kullaniyorun ama hafif rahatdizligim devam ediyor.ozellikle yururken olan kasinti problemim var.(belli donemlerde)ve makatin yaninda ic kisimda bir sislikle beraber disariya sarkan ufak bir kirmizi kitle.bu sorunumdan biran once temelli kurtulmak istiyorum oneriniz nedir ameliyat vs.tesekkurler
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Basurların dışarıdaysa en az3.derecedir HAL ameliyatı ile kurtulursunuz.

 7. Ali Diyorki:

  Makatimin bölgeSinde nohut kadar bisey cikti ilk zamanlar birtaneyde ve az aciordu ama kanamam ne hic yoktu simdi ise hic bi sikintim yok ama elledigim zaman kullak memesi gibi hiss ediorum ve bir taneden 2-3 tane olmus ne yapmam gerekir???
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Hemoroidiniz var şikayetiniz yoksa böyle yaşıyabilirsiniz ,kurtulmak için bize başvurun en uygun yöntemi uyguluyalım.

 8. alperen Diyorki:

  hocam merhaba. şikayetlerime göre kendimde anal hematom olduğunu düşünüyorum . bir kaç gündür nohut büyüklüğünde kırmızı bir meme var makatta . çok ağrı veriyo . özellikle tuvalette ıkındığımda . sizce basur mu yoksa . iki gündür var. doktora mı gitmeliyim. yoksa geçer mi kendisi kaç gün sürer geçerse ??
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  O bölgedeki kanama veya pıhtıysa kendiliğinden geçecektir,doktora gitmenizde tabiki yarar var.

 9. Yılmaz Diyorki:

  Merhaba hocam . Benim sorunum şu; bir hafta önce makatta bir şişlik hissettim. Sonradan çok kaşıntısı oldu. Ve aşırı derecede son 3 gündür gaz çıkıyor hocam. Bügünde uykudan kalktığımda o nesne içeriye girmiş ve sonradan tekrar dışarıya çıktı. Hocam tedavisi nedir. Yada hangi kremi kullanmalıyım. bana yardımcı olurmusunuz lütfen daha çok ilerlemesini istemiyorum, şimdiden yardımlarınız için teşekkürler hocam
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Hemoroidiniz var,muayene etmeden tedavi vermek hatalı olur kanaatındayım.

 10. ilkan Diyorki:

  hocam merhaba,ben 5 gün önce boşaltım esnasında makatın hemen bitişiğinde bezelye tanesi kadar bir meme hissettim.Bunun şu ama kadar hiçbir acısı ve kanaması yok.Fakat bugünlerde meme biraz daha şişti ve az da olsa ara ara kaşınmaya başladı.Bu meme kendiliğinden geçer mi acaba ?/////////

  hocam size bu soruyu sormuştum siz de hemoroidiniz var tamamen kendiliğinden geçmez demişsiniz.Bu tamamen geçmeyi biraz açarmısınız mesela benim şu ana kadar hemoroidden hiç bir sıkıntım yok sadece psikolojik olarak orada olduğunu hissediyorum.Tedaviye gitmek istemiyorum.Tedavi olmassam bu hemoroid hep aynı şekilde orada mı kalır? , hemoroid büyür mü ? , yada yakın zamanda kaybolup belki daha sonraki boşaltımlar esnasında zorlanıldığında,ıkınıldığında yeniden çıkar mı? hocam bunların cevabını alabilirsem çok sevinirim.Bu arada yaşım 17 ve bu olaydan sonra beslenmeme,sıvı alımına ve boşaltımın daha düzenli olmasına dikkat ediyorum.Bunları yaparsam hemoroidin geçme yada kaybolma ihtimali var mı ? hocam biraz uzun bi yazı oldu ama kusura bakmayın merakımdan soruyorum.Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
  Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  Hemoroid makat bölgesindeki toplar damarların bağ dokusunun zayıflığı nedeniyle aşağı sarkmasıdır,bağ dokusu zayıflığını geçiren ilaç yoktur.Hemoroidlerin zaman zaman içinde pıhtı olur veya etraf dokusunda ödem olup daha büyük gözükebilir bu durum ilaçlarla geriler ama hemoroid durmaktadır günü gelir kendini gösterir.

Uzmanımıza Soru Sor

kucing

Hemoroid Kategorisi: Hemoroid Benzer Hastalıklar